Peek-a-food: veel üks hea viis, kuidas poodides toiduraiskamisele punkt panna

Eestis jõuab ühes aastas prügikasti 164 miljoni euro jagu toitu.Foto: Shutterstock

Igal aastal läheb raisku lubamatult suur kogus toitu nii kodudes kui toidukauplustes. Rimi on seadnud eesmärgiks 2025. aastaks oma kauplustes toiduraiskamise poole võrra koomale tõmmata ning otsib selleks pidevalt uusi lahendusi. Ühe lahendusena võiks paigaldada kauplustesse Peek-A-Food toidukapid.

Toiduraiskamise lõpp

Toiduraiskamine on terve maailma mure, mille lahendamiseks tuleb jõud ühendada nii tootjal, jaeketil kui tarbijal. Eestis moodustab keskkonnaministeeriumi uuringu andmetel toidujäätmetest poole ehk ligi 84 000 tonni raisku läinud toit, mille väärtus on hinnanguliselt 164 miljonit eurot aastas.

Keskkonnaministeeriumi andmetel jääb Eesti toidukauplustes aastas müümata ning ei jõua ka annetuste kaudu inimtoiduks ligikaudu 20 000 tonni toiduaineid. Enim läheb raisku just puu- ja köögivilju. Toiduraiskamist saab vähendada nii tootmise, müümise kui tarbimise etapis. Üks viis on korjata  lettidelt kokku kogu kaup, mida enam müüa ei kõlba ning teha sellest midagi täiesti uut.

Rimil on kavas muuta kogu tegevus 2030. aastaks kliimaneutraalseks ning vähendada 2025. aastaks toidujäätmeid nii poodides kui ladudes poole võrra.

Kuidas töötavad Peek-A-Food kapid?

Tänaseks on Peek-A-Foodi idee sünnist täitunud üks aasta ning idee autorid on jõudnud Rimi ja teiste heade partnerite abiga Prototroni võistluse osalejate sekka. Rimi andis Peek-A-Foodile väärt nõu mentorina ning loodab tulevikus kappe oma poodides katsetada.

Peek-A-Foodi kappidesse kogutakse kokku kõik tooted, mille säilivustähtaeg hakkab lõpule jõudma, et tarbija need mugavalt poest üles leiaks. Kappidest on tarbijal võimalik valida välja need tooted, mis tuleks ära tarbida ühe-kahe päeva jooksul. 

Kappidesse kogutakse kokku ka kõik puu- ja juurviljad, mis on kaotanud oma esindusliku välimuse, kuid on sellegipoolest veel täiesti söögikõlblikud. Esinduslikumate toodete kõrval jäävad sellised viljad tavaliselt poeletile alles ning jõuavad päeva lõpuks jäätmete hulka. 

Toidukappidesse kogutud tooted on müügil soodsama hinnaga, mis tähendab, et tarbija saab söögikõlbliku toidu kätte odavama hinnaga. Kogu info kappides leiduva toidu, säilivustähtaegade ja hindade kohta leiab Peek-A-Foodi kodulehel ning klientidele on kavas luua ka eraldi punktide kogumise süsteem.

Märka toiduraiskamist

Toidukapid aitavad tõsta teadlikkust, suurendada tarbija vastutust ning juhtida tähelepanu probleemile, mis jääks muidu ostlejal märkamata. Teadlikud ja jätkusuutlikud valikud algavad toidupoest ja Peek-A-Food kapid annavad tarbijale võimaluse ise poes toidu raiskamise vastu midagi ära teha ning sealjuures ise raha säästa.

Peek-A-Foodi tegemistel saab silma peal hoida nende kodulehel ja prototroni lehel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.