Puust ja punaseks: kui palju seadmeid võib pikendusjuhtme külge ühendada?

Pikendusjuhe peaks olema ennekõike ajutine lahendus!Foto: Shutterstock

Elektriliste seadmete laadimisega on alati see küsimus, kas seinas on piisavalt pistikuid. Ja kui pole, siis on kõige lihtsam appi võtta pikendusjuhe. Väike telefonilaadija vast suurt probleemi ei tekita, aga kui kõik pistikupesad täis toppida? On see ikka ohutu?

Kõige olulisem on teada, et pikendusjuhet tasuks kasutada ajutise lahendusena. Ja päriselt ajutisena, mitte ajutine, mis jääb igaveseks. 

Pikendusjuhet tuleb hoolikalt valida

Kui ikka pikendusjuhet on vaja, siis tasub mõelda, milleks on seda vaja. Kui sinna ühendatakse ainult rida telefonilaadijaid, ei ole hullu. Aga kui räägime juba köögimasinatest nagu mikrolaineahi, veekeetja ja kohvimasin, siis tasub juba hoolikalt mõtlema ja valima hakata. Kõige targem on jälgida pakendil toodud nõuandeid, kus on kirjas, milleks sobib pikendusjuhet kasutada.

Kõige levinumate pikendusjuhtmete ristlõige on 1,5 ruutmillimeetrit, mida võib koormata maksimaalselt 3 kW. Mida see tegelikult tähendab? Selle piiresse jäävad suurem osa kasutuses olevaid seadmeid, näiteks külmik 1,5 kW + televiisor 0,6 kW + arvuti ca 0,4 kW = 2,5 kW. Ehk pikendusjuhtme külge võib need kolm seadet ühendada.

Kõige lihtsam viis ülekoormuse vältimiseks on võtta kõigi seadmete juhtmed punti ja võrrelda seda pikendusjuhtme enda jämedusega. Kui juba silmaga on näha, et punti kogutud juhtmed on jämedamad, siis ei tasu ühte seadmesse neid kõiki ühendada.

Hea on teada, et kõik seadmed, mille eesmärk on kiiresti valmis saada, tarbivad ka palju voolu – mikrolaineahi, veekeetja ja kohvimasin on suured voolutarbijad, mistõttu ei tasu neid kindlati ühe kontakti külge ühendada.

Ülekoormus põhjustab põlenguid

Aga mis siis juhtub, kui tekib ülekoormus? Kõige tõenäolisem võimalus on see, et asjad lähevad põlema. Aga esmapilgul ei pruugi seda märgatagi. Kõige parem viis selle avastamiseks on katsuda pikendusjuhet, kui karbik on kuum, siis on see ohumärk. Kui karbik läheb liiga kuumaks, võib tekkida sulamine, mille järgmiseks etapiks ongi põlemine. Seega, kui pikendusjuhe hakkab minema liiga soojaks, siis tasub tarbimine lõpetada.

Kindlasti ei tohi ühe pikendusjuhtme otsa veel teist pikendusjuhet panna, sest nii juhtub sisuliselt sama, koormus on liiga suur ning on oht põlenguks.

Lisaks põlengutele saab pikendusjuhtme rägastikku lihtsalt otsa komistada, mistõttu võib pahaaimamatult väikelaps näiteks veekeetjas soojeneva vee endale kaela tõmmata. Parem karta kui kahetseda.

Aga kui pikk peab pikendusjuhe olema? Pikendusjuhtme puhul on oluline, et kogu juhe oleks laiali tõmmatud. See on taas oluline, et temperatuur asjatult liiga kiiresti tõusma ei hakkaks. Rullis oleval pikendusjuhtmel tõuseb temperatuur tunduvalt kiiremini, mistõttu tasub seda kindlasti vältida.

Mida jälgida pikendusjuhtme ostmisel?

  • Mis on seadme ja/või seadmete kogu võimsus, mida soovitakse pikendusjuhtmesse ühendada;
  • Vali sobiv pistiku pesade arv ühendatavate seadmete arvust lähtuvalt. Pea meeles, et ühendatavate seadmete koguvõimsus ei tohi ületada pikendusjuhtme kasutustingimusi.
  • Vali sobiva pikkusega pikendusjuhe;
  • Vali pikendusjuhe, millel on tootja poolt kaasa pandud ohutusjuhis. Enne kasutamist tuleb juhis läbi lugeda ning kasutamise aluseks võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.