Üks viis kliima ja keskkonna säästmiseks on sõita rohkem rattaga ja kasutada autot vaid pikemateks sõitudeks või suurema kola transportimiseks. Linnas saabki jalgrattaga oma sõidud tehtud kohati isegi mugavamalt ja kiiremini, aga üheks puuduseks on seni olnud poodlemine ja ostetud kraami transport. Eestis sündinud ettevõte Kaarik pakub inimestele viisi, kuidas kõik oma ostukotid ratta seljas vähese vaevaga koju toimetada.
Millega tegu?
Kaarik on jalgratta külge kinnitatav järelkäru, mis on disainitud nii, et sellega mahuks mugavalt poodi ja tänavale liiklema. Kaariku eri suuruses kastidesse saab laduda kõik oma ostud ja vara, istuda ratta otsa ja koju sõita. Ettevõte sai endale nime maailma vanima kaherattalise veoki ehk kaariku järgi.
“Meie sünnilugu ongi see, et tahtsime luua alternatiivi autodele, et inimesed saaksid käia rattaga poes, lapsed koolis ja toidukullerid tööl,” rääkis Kaariku asutaja ja juht Tormi Tabor. “Mõte oli anda kaarikule kaasaegne sisu ehk hobune on asendatud jalgrattaga.”
Kaariku mõte sündis aprillis, kui Tabor soetas endale autosõidu vähendamiseks jalgrattakäru, võttis selle osadeks lahti ja pani kokku uue ja mugavama variandi. “Eks sellest ajast saati on meie pere auto enamiku ajast aianurgas seisnud ja roostet kogunud,” naeris Tabor.
Kaariku tiimis on praeguseks kolm liiget: Tormi Tabor, tema abikaasa Piret Tabor ja tootedisainer Veiko Liis. Möödunud septembris läks Kaarik Pärnu Ettevõtlusinkubaatorisse ja sai sealt endale mentoriks Tehnopoli äriarendusjuhi Martin Gorosko. Juba novembriks loodi ettevõte. Detsembris valiti Kaarik ka Prototroni 50 parema sekka.
Kuidas kasutajale meeldib?
Kaarik käis Facebookis rattahuviliste gruppides uurimas, et milline peaks üldse olema üks hea jalgrattahaagis ja enamik oli seda meelt, et sellega peaks saama käia mugavalt poes.
“Tahtsime pakkuda inimestele uut ostlemiskogemust ja panime selleks kokku 20-liikmelise testrühma, kes said kaariku ise ära proovida,” rääkis Tabor. “Esialgne tagasiside oli väga positiivne ja kõik head soovitused lähevad disainimisel käiku.”
Toidupoed muutuvad rattasõbralikuks
Rimi on esimene kaubanduskett, mis astus Kaariku testimispartneriks ning seni on haagist käidud proovimas Ülemiste keskuse ja Laagri Rimi kauplustes. Tulevikus on plaanis käia katsetamas ka Pärnus ja mujal Eestis.
Koostöö toidupoega sündis aga isiklikust eelistusest. “Minu abikaasale lihtsalt meeldib Rimis käia,” selgitas Tabor. “Talle meeldib sealne värskete puu- ja juurviljade valik, aga koostööst võiksid huvitatud olla kõik kaubandusketid.”
Hetkel on Kaarikul käimas aktiivne tootearenduse faas, mida aitavad läbi viia Tallinna Tehnikakõrgkool ja Krakul. Kui kõik läheb hästi, saavad esimesed huvilised endale päris oma kaariku soetada juba sel suvel.
Tulevikus on Kaarikul plaanis ostukeskustesse paigaldada stendid, kust kõik soovijad saavad endale nutiseadme abil kaariku laenutada ja omal käel järele proovida.
Kaariku tegemistel saab silma peal hoida aadressil kaarik.com ja Facebookis.