Rimi peakokk soovitab: kuidas hoida maitseürdid võimalikult kaua värskena

Võimalusel tasub ürte osta koos juurepalliga, siis saab need kodus ümber istutada ning värskeid maitseid jagub kauemaks.Foto: Shutterstock

Eestlased armastavad maitseürte. Kes kujutaks ette kala, suviseid salateid või külmi kastmeid ilma maitseroheliseta? “Ilma murulaugu, rohelise sibula ja tillita naljalt juba grillipeod ei möödu,” naljatleb Rimi Eesti peakokk Demo Kaev. Ja see on suuresti ju tõsi. Kuidas aga säilitada maitseürte siis, kui koduse peenra pealt neid võtta pole?

Osta koos poti või juurepalliga

Rimi Eesti peakokk Demo Kaev sõnab, et kõige mõistlikum on muidugi osta ürte värskena. “Nii tulevad taimede maitseomadused kõige paremini esile,” põhjendab Kaev. Kõige targem on tema sõnul osta taimed koos potiga, sest siis on võimalik neid ka edasi kasvatada ja taime jätkub kauemaks. 

Rimil on olemas I Love Eco sarja ürdid, mis on enamasti ilma potita ning juurepalliga – neid on kodus väga mugav kohe ümber istutada ja kasvama panna. 

“Kõige kiiremini hakkavad riknema kõik lehelised maitsetaimed, nagu basiilik, koriander,” räägib Kaev. Nende säilitamiseks külmikus tasub neile enne märg paber ümber juure osa panna.

“Kui sellist võimalus ei ole, siis tuleb osta maitsetaldrik, mille peal on näiteks petersell, till ja roheline sibul, ning jõudes need pakendada ümber mõnda karpi. Karbi põhjale tuleks panna märg köögipaber, mis aitab säilitada ürtide pikemalt värskena,” jagab Kaev nippe, kuidas toiduürtidest maksimum võtta.

Vähese veega sügavkülma

Teise võimalusena toob Kaev välja külmutatud ürdikuubikute tegemise. “Siin hakid ürdid peeneks ja paned need koos vähese koguse veega jääkuubikute nõusse ning tõstad sügavkülma,” selgitab ta. Kui kuubikud on valmis, on neid väga käepärane lisada supile, kastmele, lihale või kui iganes võib ürte vaja minna. “Olenevalt vajadustest võib kuubikutesse panna ka ürdisegusid,” lisab Kaev.

Veel saab ürte säilitada soolaga, lihtsalt külmutades või valmistades ürdipestot.

Eestlased avastavad uusi maitseid

Kõige rohkem kasutavad eestlased tilli ja murulauku – need on nii klassikalised ja meile omased. Samas on inimesed iga aastaga aina altimad ka uusi maitseid katsetama. “Olenevalt ajast on suurt tähelendu teinud basiilik, koriander ja petersell. See oleneb paljuski ka sellest, mis maailma köök parasjagu laineid lööb,” selgitab Kaev. Populaarsed on olnud Itaalia, siis Aasia, Tai ning India köök. Nüüd on Kaevu sõnul laineharjal sõitmas Lõuna-Ameerika ja Mehhiko maitsed.

Toitu maitsestades soovitab Kaev julgelt kasutada naturaalseid maitseid ning maitsete esile toomiseks on kolm abimeest: sool, pipar ja suhkur. “Need ei lase toidu teistel komponentidel varju jääda ja annavad toidul naturaalse ja ausa maitse,” selgitab Kaev.

Eks see sõltub suuresti kokast ja tema eelistest, mis on talle meelepärane. Siinkohal anda ühte kindlat soovitust on raske, kuna ürdid on kõik head ja annavad suurepärast maitset juurde. Isiklikult soovitaks kasutada kõiki naturaalseid maitsed, ning maitsete esile toomiseks on 3 abimeest (sool/pipar/suhkur). Need kolm asja ei lase toidu teistel komponentidel varju jääda ja annavad naturaalse ja ausa maitse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.