Targa tarbija blogi

Eesti ettevõtted saavutasid Baltimaade jätkusuutlikkuse ja innovatsiooni konkursil parimaid tulemusi roheinnovatsiooni kategoorias

Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu nimetati Rimi Baltic Sustainability Awards'i muutuste saadikute kategoorias finalistide sekka.Foto: Uuskasutuskeskus

Rahvusvahelistest ekspertidest koosnev žürii valis Baltimaade esimese jätkusuutlikkuse ja innovatsiooni konkursi Rimi Baltic Sustainability Awards finalistid välja 323 kandidaadi hulgast. Igas alamkategoorias tõsteti esile kolm finalisti, kelle saavutusi säästva ja keskkonnasõbraliku tegevuse edendamisel tutvustatakse 9. detsembril toimuval auhinnatseremoonial, mil kuulutatakse välja ka võitjad.

Žürii lähtus taotluste hindamisel ja finalistide valimisel Euroopa ühe juhtiva rohetehnoloogia ettevõtte Plan A väljatöötatud metoodikast. Žürii koosseisu kuuluvad jätkusuutlikkuse ja innovatsiooni asjatundjad 12 riigist üle maailma, sealhulgas USA-st, Saksamaalt, Ühendkuningriigist, Soomest, Rootsist, Balti riikidest ja mujalt.

Innovatsioonile pühendutakse hoolega

Rimi avalike suhete ja ettevõtte jätkusuutlikkuse juht Katrin Bats kommenteeris, et konkursile laekunud avalduste rohkus näitab, et innovatsioon on fookuses igas sektoris ning sellele pühendatakse palju ressursse ja suurt entusiasmi.

Finalistide koosseis näitab, kuidas jätkusuutlik innovatsioon seostub lisaks IT-le ka energeetika-, transpordi-, rahandus- ja muude sektoritega ning ühtlasi näitab ka, kui ulatuslikud ja erinevad on võimalikud lahendused.

Keskkonnamõju kategoorias, kus hinnatakse äriprotsesside ja toodete ning teenuste negatiivset keskkonnamõju vähendavaid ning jätkusuutlikku tegevust edendavaid arendusi, jõudis finalistide hulka Viimsi Vallavalitsus mittetulundusühingute ja avaliku sektori alamkategoorias. Viimsi vald on loonud säästlikud linnakuivendussüsteemid, mis imiteerivad sademevee looduslikku ringlust ja tagavad võime juhtida sademevett ka tuleviku kliimastsenaariumite korral.

Roheinnovatsiooni kategoorias on finalistid selgunud kahes alamkategoorias – ettevõtete ja idufirmade seas. Ettevõtete alamgrupis tõsteti finalistina esile Eestist AUS DESIGN, kes loob süsinikuneutraalseid rõivaid. Moetööstuse ökoloogilise jalajälje minimeerimiseks toodab ettevõte rõivaid tootmiseelsetest kangastest, kasutades teaduslikku metoodikat UPMADE®.

Idufirmade alamgrupis pääsesid kolme finalisti hulka kaks Eesti ettevõtet – Gelatex ja Grünfin. Gelatex on leiutanud tehnoloogia bio-põhiste nanokiudude tootmiseks, mis annab taimselt toodetud lihale struktuuri. Uus tehnoloogia on 100 korda kiirem ja üle 90% odavam senistest tehnoloogiatest. Grünfin on platvorm, mis annab inimestele võimaluse luua positiivse mõjuga jätkusuutlik investeerimisportfell, keskendudes teemadele nagu keskkond, ebavõrdsus, tervishoid jms, kuid võimaldab saada oma investeeringutelt tulu turupõhiselt.

Viimases, säravamaid jätkusuutlikkuse eestvedajaid tunnustavas muutuste saadikute kategoorias, kuulutati igast Balti riigist välja kolm finalisti. Nende hulgas on Eesti suurima sotsiaalse ettevõtte Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu, jäätmebiomassist jätkusuutlike süsiniknanomaterjalide tootja UP Catalyst kaasasutaja ja tegevjuht Gary Urb ning Ida-Viru maakonna rohestrateegia juht ning puhaste tehnoloogiate arendamisele keskenduva Beamline kiirendi kaasasutaja Kadri Piho.

Võitjad selguvad 9. detsembril

Võitjad kuulutatakse välja 9. detsembril konkursi Rimi Baltic Sustainability Awards auhinnatseremoonial. Ürituse raames esitletakse ka kõikide finalistide saavutusi. Üritus toimub veebis ja kõik huvilised on oodatud registreeruma auhinnatseremooniale ürituse kodulehel www.balticsustainabilityawards.eu.

Konkurssi korraldab innovatsioonile keskenduv konsultatsioonibüroo Helve koostöös peamise partneriga Rimi Baltic. Üritust toetavad ka e-lahendusi pakkuv ettevõte Dokobit, PwC ja Citadele pank. Ürituse meediapartnerid on portaal Delfi ja keskkonnameedia ettevõte Clear Channel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.