Teeme selgeks: kas säilivusaja ületanud piimatooteid võib tarbida?

Piimatooteid saab ka edukalt kodus kontrollida, nuusutades, vaadates ja maitstes.Foto: Shutterstock

Suur osa meist jälgib poest piima ostes kuupäeva, et saaksime toote, mis säilib võimalikult kaua. Aga kui kuupäev kukub, kas siis viskame kraami prügikasti? Tegelikult tähendab see kõigest kuupäeva, milleni tootja garanteerib piima kvaliteedi ning ohutuse, kasutusaeg võib olla hoopis pikem. Aga kui kaua siis ikkagi võib piimatooteid tarvitada?

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialist Edward-Tuudor Sooba rõhutab, et pärast kuupäeva kukkumist ei pea piima ilmtingimata ära viskama. “Kui vaatlusel, nuusutamisel ja maitsmisel kõrvalekaldeid ei tuvastata, siis võib sellist piima näiteks kuumtöödeldud toidu valmistamisel kasutada,” selgitab Sooba.

Toidukäitleja peab tagama nõuetekohase ja ohutu toidukäitlemise, sealhulgas ka toidu vastavuse mikrobioloogistele kriteeriumidele. Ja siin tulebki välja piimatoodete eripära. Sooba sõnul võib piimas pärast säilimisaja ületamist mikroorganismide arv suhteliselt lühikese aja jooksul oluliselt tõusta, nii et see muutub inimesele söögiks kõlbmatuks.

Piima riknemise põhjuseid on väga palju. See sõltub muu hulgas varutava toorpiima kvaliteedist, piimatööstuses kasutatavatest tehnoloogiatest ja seadmetest, pakkematerjalist ja pakendatud piima hoiutingimustest. 

“Tarbijalgi on oma mõju piima säilimisel. Näiteks kui kiiresti jõutakse soojal suvepäeval ostetud piimaga poest koju ja millised on piima säilitustingimused kodukülmikus,” märgib Sooba.

Konkreetset kuupäeva on keeruline öelda

Küsimusi võib tekitada ka see, kui kaua pärast paki avamist tohib piima tarvitada. Ei ole ju võimalik kilepakendis piima uuesti sulgeda. 

Sooba sõnul vastutavad toidukäitlejad selle eest, et pakendil esitatav info oleks õige ning valivad selle järgi sobiva säilimisaja märgistuse. “Näiteks kõrgpastöriseeritud piima märgistab piimatööstus “parim enne” kuupäevaga, aga annab toote märgistusel tarbijale lisainformatsioonina, et avatuna säilib piim külmkapis kuni seitse päeva,” räägib Sooba.

Seega küsimusele, kui kaua piim avamata pakis tegelikult kõlblik püsib, ei olegi päris ühest vastust. Sooba sõnul võib piim avamata pakis püsida päris pikalt ohutu, aga tekib juurde n-ö vana maitse.

Tere läheb üle “parim enne” märgistusele

Tarbijale tuntud Tere brändi piimatooted on järjest üle minemas “parim enne” kuupäevale. Nordic Milk kestliku arengu juhi Katrin Tamme sõnul läheb Eestis aastas raisku üle 6000 tonni piimatooteid ja peamiseks põhjuseks on just riknemine. 

Tere loodab, et “parim enne” märgistus aitab sellist raiskamist vähendada. “Uuringud on näidanud, et pakenditel märgistuse muutmine ja selgitustöö on kõige paremaks meetmeks piimatoodete raiskamise vähendamisel,” ütleb Tamm. Pealtnäha tähendab see ainult kahe sõna muutmist, kuid tegelikult annab see tootjale võimaluse suunata tarbija ka pärast säilivuskuupäeva ületamist toodet nuusutama ja kontrollima, sest väga sageli ei juhtu tootega selle mõne päevaga mitte midagi.

“Kui külmaahel ei ole katkenud ja väljas ei ole kuum suveilm, võib piim säilida isegi nädal aega kauem. Kindlasti tuleb usaldada oma maitsemeeli – kui piimaga on midagi juhtunud, on seda tunda lõhnast või näha silmaga,” toonitab Tamm.

Usalda ennast ja oma maitsemeeli

Tamm näeb, et inimeste teadlikkus pakendi märgistusest on endiselt üsna madal ning ka ei süveneta sellesse, mis vahe on “parim enne” ja “kõlblik kuni” kuupäevadel. “Meie esivanemad ei visanud toitu nii lihtsakäeliselt ära, nad usaldasid ennast ja oma maitsemeeli. Võtame neist õppust, nuusutame ja maitseme ning teeme sellega suure teene nii enda rahakotile kui planeedile,” ütleb Tamm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.