Maaülikooli podcast Tarkus toidab: põllumehe tegevus põllul mõjutab meie kõigi homset toitu ja tervist

Foto: Eesti Maaülikool

Kõik me vajame eluks puhast ja tervislikku toitu. Toidu tootmiseks pidevalt muutuva keskkonna ja kliima tingimustes peavad meie teadmised muutustega sammu pidama. Selle eest kannab hoolt Eesti Maaülikool, kus koolitatakse igal aastal põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise õppekava tudengeid just selliste väljakutsetega toime tulema.

Põllumajandus töötab ühel maailma kõige olulisemal ressursil – loodusel. Meie toidulaud ja tulevik sõltub sellest, mis seisus on maailma vesi, õhk ja muld, milleta ei kasva ükski taim. Seepärast ongi  põllumajandussaaduste tootmise üks kõige olulisem märksõna keskkonnasäästlikkus. 

Lisaks sellele, et inimene mõjutab oma tegevusega kliimat, mõjutab kliima omakorda inimesi ja põllumajandust. Kliimamuutuste tingimustes on oluline oma teadmisi pidevalt uuendada, et oskaksime kohaneda muutunud looduse, uute kahjurite ja haigustega. Taimekasvatust mõjutab ka Eestile iseloomulik muutlik ja küllaltki raskesti ennustatav ilm.

Põllumajandus kasvab loodusega sünkroonis, kasutusele võetakse uued praktikad, taimekasvatusvahendid ja järjest laiem valik taimekultuure. Samuti tuleb põllumajanduses jälgida, et kasvatatud taimed ja viljad oleksid inimestele tervislikud. Põllumehe tegevus mõjutab meie kõigi homset toitu ja tervist. 

Tegemist on erakordselt laia valdkonnaga, mis eeldab väga mitmekülgseid teadmisi ja pidevat enesearendust. Positiivne külg on aga see, et pidev areng ei lase inimestel maha käia, vaid julgustab neid loodusega koos kasvama. Just see teeb põllumajandussaaduste tootmisest ja turustamisest niivõrd põneva valdkonna – homseid ja ülehomseid väljakutseid ei pruugi me täna isegi ette kujutada, kuid lahendatud saavad need igal juhul. 

Seda kõike hakkavad õppima põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise õppekava tudengid. Erialal on lisaks mitmekülgsetele teadmistele taimegeneetikast, loomakasvatusest, maamajandusest, ettevõtlusest ja keskkonnast ka tugev praktiline pool, mille raames tuleb ise näpud mulda pista. Tudengid veedavad koolipingi kõrvalt palju aega ülikooli laboratooriumis, tootjate ja ettevõtete juures praktikal ning põllul

Kõigest sellest lähemalt kuuleb juba maaülikooli podcast-is. Seekord käisid meil külas maaülikooli mullateaduse kaasprofessor ja põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise õppekava juht Merrit Shanskiy ja sama eriala kolmanda kursuse tudeng Kristi Kõva. Juttu tuli põllumajanduse tulevikust, aga ka maaülikooli tudengielust ja sellest, millised põnevad karjäärivõimalused ootavad ees õppekava lõpetajaid.

Hoia kindlasti silma peal maaülikooli kodulehel ja sotsiaalmeedias Facebooki lehel ja Instagramis, et saada rohkem infot õppekavade, sisseastumise ja tudengielu kohta. Aitäh kuulajatele ja maaülikoolis näeme! 

Põllumajandussaaduste tootmise ja turustamise õppekava juht Merrit Shanskiy tutvustab eriala.

Bakalaureuseõppe sisseastumistingimuste ja õppekava kohta leiad rohkem infot siit.

Magistriõppesse astumise tingimuste ja õppekava kohta saad lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.