24 päeva pärast jõuavad Tartusse keskkonnahoidliku kultuurikorralduse tipud

Tartus hakatakse arutlema selle üle, kas kestlik ürituste korraldamine on paras proovikivi või hea tahtmise korral siiski võimalik.Foto: Tartu 2024

28. aprillil toimub Eesti Rahva Muuseumis rahvusvaheline foorum “Kultuurikompass: Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?”. Suursündmus uurib, kuidas kultuurikorralduse praktikaid saab muuta keskkonnasäästlikumaks ning avaldada positiivset mõju ühiskonnale.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmiliini Elu ja Keskkond juht Triin Pikk sõnab, et elame muutuvas maailmas, kus kultuuri tähtsus ühiskonnas on hindamatu. Tartu 2024 neli peamist väärtust on omapärasus, jätkusuutlikkus, ärksameelsus ja koosloovus. Tegu on Tartu 2024 kunstilise kontseptsiooni Ellujäämise Kunstide põhiväärtustega, millest jätkusuutlikkus on oluline läbivalt mitmel eritasemel.

“Meie programm kutsub üles seadma oma tegevuste ökoloogilised tegurid majanduslikest olulisemaks. Seda põhimõtet ise järgides on Euroopa kultuuripealinna sündmused, tegevused ja suhtlus publikuga korraldatud keskkonnahoidlikult. See tähendab, et teeme Eestis midagi enneolematut – 2024. aastal korraldab veerand Eestit ühtedel ja samadel põhimõtetel tuhandeid sündmuseid. Oleme koostanud keskkonnahoidliku kultuurikorralduse juhendi, mida järgivad kõik ametlikku programmi kuuluvad sündmused,” selgitab Pikk.

Kliimamuutused sunnivad meidki muutuma

Tänavuse rahvusvahelise Kultuurikompassi üheks fookuseks on kliimamuutusest tulenev pakiline vajadus muuta paljude valdkondade senist toimimist. Korraldajad leiavad, et kultuurikorralduse kaudu on oma valdkonnal ühiselt võimalus palju ära teha.

Triin Pika sõnul usub Tartu 2024, et üks võimalus on muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu.

“Iga valdkonna panus kliimamuutuste leevendamisel ja pidurdamisel on ülimalt oluline. Kultuurisektoris tähendab see nii kultuuripoliitiliste strateegiate, toetussüsteemide ülevaatamist ja täiendamist kui ka kultuurikorralduse praktikate muutmist.”

Sündmusel arutavad loovisikud, poliitika kujundajad ja kultuurikorraldajad seda, kuidas kultuurikorraldus saab oma tegevust muuta keskkonnasäästlikumaks ning sealjuures avaldada positiivset mõju kogukondades ja ühiskonnas laiemalt.

Kultuurikompassil esinevad ja jagavad kogemusi: Artur Mendes (loe lugu tema korraldatavast Boom Festivalist siit), Else Christensen-Redzepovic (Voices of Culture), Feimatta Conteh (Theatre Green Book), Gwendolenn Sharp (The Green Room), Jonas Skielbo (muusik, VeloConcerts, kelle rattalavaga saad tutvuda siin), Kiira Kivisaari (Helsinki Biennial), Kristiina Kerge (Rohetiiger), Lewis Jamieson (Music Declares Emergency), Marleen Viidul (Tartu linnavalitsus). 

Foorum toimub 28. aprillil kell 13.00 Eesti Rahva Muuseumis ja seda kantakse üle Tartu 2024 kodulehel ja sotsiaalmeedia kanalites. Sündmuse korraldamisel arvestatakse kõikide Covid-19 piirangute ja ohtudega.

Registreerida saad veebilehel siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.