Kliimamuutused ja kultuur: küsimusi rohkem kui vastuseid, aga proovime teha pildi selgemaks

Festival Tartus Aparaaditehases.Foto: Mana Kaasik

Kliimamuutused puudutavad meid kõiki. Meie iga samm ja tegu mõjutab keskkonda. Kindlasti võib see tekitada ärevust, sest on raske elada teadmisega, et oma käitumise tõttu muudame tulevaste põlvkondade elu keeruliseks. Teisalt tabab meid vahel ka hea tunne keskkonna mõttes – seda siis, kui oleme teinud keskkonnateadlike valikuid oma igapäevaelus. 

Keskkonnateemad on globaalse teaduskommunikatsiooni ja koostöö väljakutse. Üks viis muuta maailma on teha seda keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu. Selles valdkonnas on küsimusi muidugi rohkem kui vastuseid. Pilti püütakse teha selgemaks 28. aprillil toimuval Kultuurikompassil “Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?”.

Me peame rääkima Ellujäämise Kunstidest

Tartu on koos Lõuna-Eestiga 2024. aastal Euroopa kultuuripealinn. Ellujäämise Kunstid ehk Arts of Survival on kultuuripealinna kunstiline kontseptsioon. Need kunstid on teadmised, oskused ja väärtused, mis aitavad meil tulevikus hästi elada. Tartu ja Lõuna-Eesti ühine soov on jagada neid Euroopaga ja ammutada lisateadmisi rahvusvahelisest koostööst. 

Tänavu 24. veebruaril muutus maailm. Nõnda on ka Tartu 2024 kunstiline kontseptsioon Ellujäämise Kunstid saanud lisatähenduse, mis kriibib valusalt kõiki. Euroopa tegeleb praegu ellujäämisega selle sõna kõige otsesemas mõttes. Ukraina inimesed võitlevad ellujäämise pärast meie kõigi silme all, meie kõigi kodus – Euroopas ning meie kõigi eest. 

24. veebruaril muutus ka kultuuripealinnade roll ja mõte. Leiame end hetkes, kus Euroopa koostöö ja ühtsus on kultuuri edasi elamiseks hädavajalik. Kultuur on rasketel aegadel olnud alati väljapääs ning rahu ja demokraatia edendaja. Eestil on oma ajaloo ja geograafilise asukoha tõttu palju, mida täna Euroopale rääkida. Me peame rääkima Ellujäämise Kunstidest, neid õppima ja õpetama.

Neli kõige olulisemat väärtust ehk ellujäämise kunsti, mis väljenduvad Tartu 2024 programmis on omapärasus, jätkusuutlikkus, ärksameelsus ja koosloovus. Neile lisandus lootus. Möödunud kuul esitles kultuuripealinn maailmale esimest 25 ainulaadset põhiprogrammi projekti, mis väljendavad Tartu ning Lõuna-Eesti omapära sündmuste ja elamuste kaudu.

Kultuuripealinnale on tegu sümboolse teetähisega, sest publikul on nüüd võimalus tutvuda programmiga. Tartu 2024 loovjuht Kati Ilves sõnab, et siinsetest elamustest kutsutakse osa saama publikut nii Eestit kui välismaalt. 

“Programmi kuuluvad just need elamused, mis pakuvad eelolevatel aastatel erilisi kogemusi ning muudavad kunstide kaudu maailma,” sõnab Ilves. 

Ta lisab, et tiitliaasta avapidustusteni on jäänud kaks aastat ning ametlikku programmi täiendatakse sel ja järgmisel aastal veel paljude sündmustega.

Teenäitajad keskkonnahoius

Tartu 2024 programm küsib, kuidas elada tulevikus hästi inimese ja ühiskonnana nii maal kui ka linnas. Üks vastus küsimusele on, et ka kultuuris peab lähtuma jätkusuutlikkusest, olema sotsiaalselt ja keskkondlikult vastutustundlik. 

Tartu 2024 programmiliini Elu ja Keskkond juht Triin Pikk leiab, et kultuurivaldkond saab toetada loodushoidlikku eluviisi.  “Suurt hulka publikut puudutavad kultuurisündmused saavad olla teenäitajateks ka keskkonnahoidlikes muutustes. Euroopa kultuuripealinna tiitel annab meile võimaluse olla eestkõneleja meile kordaminevatel suurtel teemadel,” sõnab Pikk.

Ta kinnitab, et keskkonnahoidlikkus on Tartule ja Lõuna-Eestile oluline ning see väljendub Tartu 2024 keskkonnategevuste strateegia ja juhendi toel ka Euroopa kultuuripealinna programmis. Et iga meie samm ja tegu mõjutab keskkonda, on ka kultuuripealinna ametliku programmi sündmused korraldatud keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhendi järgi. Selliselt teeb veerand Eestit midagi enneolematut ja korraldab samadel keskkonnahoidlikel põhimõtetel tuhandeid sündmuseid. 

Suuna annab kätte Kultuurikompass

28. aprillil toimuv Kultuurikompass “How To Change The World Through Environmentally Friendly Cultural Management? Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?” avab kultuuri ja keskkonnahoiu teemat kolmes osas: ühiskondlik kokkulepe, keskkonnahoidliku kultuurikorralduse valdkondade ülene revolutsioon ja laiem inspiratsiooni kogumine edasiseks.

On selge, et kliimamuutused ja keskkonnaseisundi halvenemine on eksistentsiaalne oht Euroopale ja maailmale. Iga valdkonna panus kliimamuutuste leevendamisel ja pidurdamise on ülimalt oluline. Kultuurisektoris tähendab see nii kultuuripoliitiliste strateegiate ning toetussüsteemide ülevaatamist ja täiendamist kui ka kultuurikorralduse praktikate muutmist.

Kultuurikompassi kolmandal rahvusvahelisel foorumil arutletaksegi, kuidas hoida kurssi keskkonnahoidliku kultuurikorralduse suunas. Kuidas seda teha kultuuri- ja keskkonnapoliitikate ning –strateegiate mõjualas, koos võrgustike abiga ning jäädes siiski truuk looveesmärkidele. Räägitakse ka sellest, kuidas vältida väsimust, mida nii emotsionaalne teema võib tekitada.

Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.

Vaata humoorikast videoklipist, kuidas täpselt käib keskkonnahoidliku sündmuse korraldamine.

Kultuurikompassil osalemise soovi saad registreerida SIIN.

Veebiülekannet 28. aprill 2022 Eesti Rahva Muuseumis toimuvast Kultuurikompassist näed Facebooki sündmusel SIIN. Sündmust kannab Facebookis üle ka Rohegeenius.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.