Arvamus

Chaga OÜ tegevjuhi Silver Lausi vastulause musta pässikut sisaldavate toodete ohutuse uuringule

Silver Laus. Foto: Chaga OÜ

8. novembril avaldas maaeluministeerium uuringu musta pässiku ehk chaga ohutusest. Ettevõttena, kes on keskendunud Eesti ravimtaimede ja meditsiiniseente väärindamisele, tervitame mistahes kliinilisi uuringuid ja teaduspõhiseid materjale, mis selle valdkonna tulevikku kujundavad. Küll aga esitame siinkohal oma vastulause ja tagasiside esitletud tulemustele, kuna kõnealune uuring sisaldab faktivigu ja vasturääkivusi, mis tarbijat ja avalikkust eksitavad. Meie eesmärk seda infot jagades on tagada korrektse info avalikustamine.

Kõik Chaga Health tooted on registreeritud toidulisandina ning need vastavad kehtivale õiguslikule raamistikule. Chaga Health tooted on ohutud, kvaliteetsed ja valmistatud järgides kõrgeimaid valdkonna kvaliteedi- ja ohutusreegleid. Samuti vastab toodete pakenditel olev info nõuetele ja meie tooted on vastavuses uuringus välja toodud soovitustega. Seda tõdeti ka uuringu tervikülevaates valdkonnast.

Mistahes uuringu avaldamisel on oluline tagada selle terviklikkus ja ühetaoline mõistmine ka nende inimeste jaoks, kes igapäevaselt valdkonnaga ei tegele. Seetõttu kirjeldame järgnevalt näidetena olulisemaid uuringus välja toodud väiteid, mille osas on tehtud järeldused lugejat eksitavad ning pahatahtlikud.

Euroopa Toiduohutusamet EFSA on arvamusel, et C-vitamiini suured annused ei ole toksilised ja annus kuni 1500 mg ööpäevas ei tekita neerukivide moodustumise riski. Samas esitletakse uuringus C-vitamiini lisamist toodetele, väites, et 1g toodet (1000 mg) võib olla ohtlik. Eestis ei ole ühtegi musta pässiku ehk chaga tootjat, kes sellistes hiigelkogustes toodetesse C-vitamiini lisaks. Maksimaalselt lisatakse 200 mg päevase annusena. Selline info, mis ei kohaldu ühelegi Eestis tegutsevale chagaga seotud tootjale, eksitab ja hirmutab tarbijat. 

Samuti väidetakse, et oksalaate peetakse oluliseks terviseriskide põhjustajaks musta pässikut sisaldavate toodete tarbimisel. Samas tõdevad ka uuringu koostajad ise, et juhuvalikuga, kontrollrühmaga ja pimendatud kliinilisi uuringuid pole tehtud. Täna puuduvad vastavad tõenduspõhised uuringud, mis lubaksid väita, et chaga oksalaadid põhjustavad tervisehäireid.  

Eestis ei ole teadaolevalt ühtegi juhtumit, mis väidaksid, et chaga tarvitamine on tekitanud inimesele tervisehäireid, sh neerukivisid. Maailma meditsiinikirjanduses on olemas vaid 3 üksikjuhtumi kirjeldus, mis viitavad chagas sisalduvate  oksalaatide toimele inimorganismis. Oluline on siinkohal see, et tegemist pole kliiniliste uuringutega, vaid üksikjuhtumite kirjeldustega (case report) aastatest 2014, 2020 ja 2022. Üksijuhtumite puhul on kirjeldatud 3 eraldiseisva asiaadi terviselugu ja chaga tarvitamist massilistes kogustes.

Fakt on see, et hetkel ei ole ühtegi laborit, kes pakuks akrediteeritult oksalaatide mõõtmist. Antud uuringusse kaasatud labor on kirjalikult kinnitanud, et nemad ei teosta chaga okslaatide mõõtmise akdrediteeritud uuringut. Ometi uuringus seda väidetakse. 

Uuringus viidatakse musta pässiku mineraalainete ja vitamiinisisalduse väikese koguse kohta (näiteks vitamiinid A, B, D, E, K). Vitamiinide ja mineraalainete sisaldus pole kindlasti ainsad, mille põhjal hinnata chaga kasulikkust. Seda pole ka tootjad teinud. Chagas on teadaolevalt üle 200 bioaktiivse aine, mis toimivad kogumina. Rahvusvahelisel teadusuuringute platvormil PubMed on avaldatud üle 300 teadusartikli, mis käsitlevad chaga omadusi. Hetkel tegelebki teadusmaailm sellega, et selgitada välja inimese tervist toetav chagas sisalduvate bioaktiivsete ainete unikaalne kombinatsioon.

Kontekstivälisena kõlab uuringus välja toodud tõdemus, et lähema 5–20 aasta jooksul lisandub turule vähemalt 48 tonni musta pässikut, mis pakkumist oluliselt suurendab ja võib tekitada ülepakkumise. Ainuüksi Chaga OÜ vajadus tootmises oli möödunud aastal 20 tonni chagat. Maailmaturu nõudlus selle vastu on väga tugevas tõusutrendis ja suure tõenäosusega tekib pigem defitsiit musta pässiku järele kui ülepakkumine.

Meie jätkame chagat sisaldavate toidulisandite valmistamist ja sisuliselt meie jaoks midagi ei muutu. Küll aga soovime, et inforuum oleks korreketne ja põhineks kontrollitud faktidel, mistõttu jätkame kindlasti dialoogi ministeeriumi ja VTA-ga. Chaga Health tooted on jätkuvalt oma valdkonna kvaliteediliidrid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.