10 valikut maja energiasäästu saavutamiseks

Pilt: Pixabay

Järjest enam räägitakse energiasäästlikest majadest. Mida aga selle all tegelikult mõeldakse, millest tekib energiasääst ja mida selleks täpsemalt teha tuleks? Vaatame lähemalt, milliseid valikuid on võimalik teha, et tekiks arvestatav energiasääst majas.

Kõigepealt maja soojustamine. See tuleks teha kehtivatest ehitusnormidest oluliselt paremini ja hoolikamalt, sest hästi soojustatud maja võtab oluliselt vähem kütteenergiat, mis on olulisim säästliku maja tingimus.

Võimalusel kasuta sellist küttesüsteemi, mis võimaldab reguleerimist ja automatiseerimist. See tagab ruumides ühtlase temperatuuri ja suurendab ka majaelanike mugavust. Näiteks vali vesipõrandaküte maakütte baasil, mis ei vaja kõrget vee temperatuuri.

Lahenda ventilatsioonisüsteem energiasäästlikult. Kõrge soojatagastusega sundventilatsioon ühenda näiteks lisaks maakütte- või õhk-vesisoojuspumbaga. Peale selle külma õhu eelsoojendamine või sooja õhu mahajahutamine passiivsel meetodil, näiteks torud pinnases.

Taaskasuta reovee soojust veevarustussüsteemis. Sooja vee saamiseks läheb vaja palju energiat ja pole mõistlik seda lihtsalt kanalisatsioonist alla ja raisku lasta. Seda soojust saab taaskasutusse võtta.

Kasutusele saab võtta päikesevalgusega arvestavad kardinasüsteemid ja võred, mis aitavad talvisel ajal küttekulusid kokku hoida ja suvel paremini maja ülekuumenemise eest kaitsta.

Kui rahakott võimaldab, siis kasuta kasuta päikesepaneele ja pane need tööle sooja vee saamiseks. Päikesepaneelide tasuvusaeg jääb 8-10 aasta kanti, aga see tasub end pikemas perspektiivis ära.

Kui lähed majja valima WC-potte, kraane jm sanitaartehnikat, siis on võimalik osta sellised, mis vähendavad vee raiskamist kas mehaaniliste või elektrooniliste meetoditega.

Taaskasuta vihmavett. Vihmavee saab suunata mahutitesse ja kasutada seda kas kastmisveena läbi puhastussüsteemide või ka mujal majapidamises. Selline süsteem vajab korralikku planeerimist, et mahutid leiaksid krundil sobiliku koha. Kindlasti on aga see pikaajaliselt hea investeering, sest kallist joogivett kastmiseks kasutada on puhas raiskamine.

Majja saab valida energiasäästliku valgustuse, näiteks LED tehnoloogia energiakulu on niivõrd palju väiksem, et tänu energiahindade pidevale tõusule on see igati mõistlik valik. Kuigi siinkohal tasub ka tervist silmas pidada. Sinise valguse tervisemõjudest saad lugeda siit.

Majas saab kasutada ka automaatikat energiasäästu teenistuses, näiteks panna asjad tööle nii, et liikumisanduritelt saadud info alusel kustutatakse majas automaatselt tuled, või maja valve alla pannes lülitatakse välja kõik mittevajalik elektrienergia tarbimine.

Allikas: majaehitaja.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.