11 parimat jäätmeteta eluviisi toetavat veebipoodi

Foto: Pixabay

Nullkulu elustiili üks peamisi iseloomulikke aspekte on oma igapäevaste ostude ning kasutatavate tarbeesemete kriitiline ülevaatamine. Pea iga tarbitava toote kohta võib küsida, kas selle kasutamine toetab ringmajandust. Kas tootedisainis on mõeldud sellele kuidas toodet parandada, kas seda saab hiljem ümber töödelda või kompostida, kas selle kasutamine on ohutu nii inimesele kui ka keskkonnale? Vahetevahel võib kaupluste riiulite vahel ekslemine segadust tekitada, sest ideaalseid tooteid, millel oleks minimaalne ökoloogiline jalajälg, tavalisest poest ei leia. Kui tänane tarbimismudel on üles ehitatud osta end lõhki süsteemile, siis nullkululine elustiil vaatab pilti suuremas pildis. Nullkulu elustiil soosib tooteid, mida on tarvis osta vaid korra elus.

Jäätmeteta eluviis tugineb viiele põhimõttele: keeldu, kärbi, korduskasuta, käitle, komposteeri. Kust aga saada sääraseid tooteid, mis toetavad jäätmeteta väikese ökoloogilise jalajäljega elustiili?

Elamise kergus

Parim epood, kust hankida endale nullkulu eluviisi toetavaid tooteid on Elamise Kergus. Nende kaubavalik on lai, uuenduslik ning rahakotisõbralik. Iga alustav nullkulutaja saab sealt kõige olulisemad abivahendid kätte.  Agar rohetark saab sealt aga näiteks huvitavat tahket nõudepesu seepi, hambapesutablette ja korduvalt kasutatavaid riidest võileivakotte. 


Hambapesutablette pastale eelistamine on hea viis kuidas hambapasta ökoloogilist jalajälge vähendada, kuna tootesse lisatav vesi jääb tehasest kasutajani transportimata. See hoopiski lisatakse tootesse kasutaja enda poolt. Hambapesutablette müüb ka näiteks kodumaine veebipood Organiccare. Foto: Maryliis Teinfeldt

Zero Waste

Värske kodumaine veebipood Zero Waste on suure valikuga eesrindlik. Kauplus pöörab tähelepanu toodete terviklikkusele, st kaubavalikus on arvestatud vegan-, mahe- ja eetiliste koostisosade põhimõtetega. Mida saab neilt, mida kusagilt mujalt ei saa? Kuivatatud kastanilaaste pesu pesemiseks, linavildist multifunktsionaalset LinaLappi ja näiteks suures valikus sõlmitavaid kotte lahtise kauba ostmiseks.

Bio4You

Bio4You on oma kaubavalikus aina enam ja enam suurendamas lahtise kauba valikut, mida saab kohapealt osta. Nende kauplus pakub lisaks pakendivabadele puhastuvahenditele muid keskkonnasõbralikke tooteid. Peamiselt on aga tegu hea kauplusega, sest nende valikus on palju puhtaid koostisosi nagu õlid, savid, lilleveed jms ise kosmeetika valmistamiseks. Näiteks müüvad nad Rhassoul savi, millega saab väga mõnusalt juukseid pesta.

Zuzu

Zuzu kauplus tugineb eetilisele rõivamoele, pakkudes näiteks pesu, lasterõivaid, kodusisustustekstiile jms.

Slow

Slow on kohutavalt lahe kauplus, mis keskendub eetilisele elustiilile. Nende valikus on ainult vegansõbralikud tooted alates rõivastest kuni kodusisustuslahendusteni. Slow väidab ent olevat minimalistlik, põhjamaiselt stiilipuhas, toetades orgaanilisi ja uudseid materjal ning keskkonnateadlik. Seda kõike ta on. Slowst saab näiteks klaas- ja metallpakendites ilutooteid, mahepuuvillast pesu,  zero waste põhimõttel toodetud KIRA balleriinasid. Väga hea toode, mida Slowst osta saab, on silikoonist korduvalt kasutatav kott Stasher, mida on võimalik kasutada sügavkülmutamiseks, toidu transportimiseks ja säilitamiseks. Lisaks on Slows müügil pesukott masinpesuks, mis aitab püüda pesust erituvaid mikrokiude.

Looduspere

Looduspere kauplus aitab nullkululisel leida peamiselt ilu- ja kodukaupa. Eraldi väljatoomist vajab kindlasti Looduspere kaubavalik laste kunstitarvete osas, sest ökolitsentsmärgistega ohutuid kunstitarbeid naljalt ei leia.

ItsBio

ItsBio kauplus tegutseb Pärnus, pakkudes kohapeal laia valikut pakendivabat kaupa. Lisaks sellele on neil valikus hulganisti justnimelt jäätmeteta eluviisile keskenduvaid tooteid nagu näiteks pilliroost kõrred, termosed, riidest ja võrgust kotid, tahkeid deodorante või päikesekaitsekreeme jms.

Mähkmed.eu ja Opadii

Kahe ema poolt loodud veebipood Mähkmed.eu pakub riidest mähkmeid ja keskkonnasõbralikke naistetooteid nagu näiteks korduvalt kasutatavad pesukaitsmed, kuutopsikud jms. Sarnast kaubavalikut pakub ka Opadii epood.

Valete Ökokaubad

Valete Ökokaupadest saab nii toiduaineid, kodukeemiat ja palju muud. Kohapeal pakuvad nad suures valikus lahtist kaupa

Organiccare

Organiccare on Geoorganics toodete edasimüüja. Tegu on brändiga, mis keskendub keskkonnasõbralikule suuhügieenile. Sealt saab osta kõik vajaliku ja uurida ka hammaste ja keele puhastamiseks ka vähemlevinud variante. Näiteks pakuvad nad suuveetablette, viies toote ökoloogilise jalajälje miinimumini, kuna tootes on veesisaldust kõvasti vähendatud.

Tahke šampoon õpilasfirmalt Tahpoon, mida saab tellida näiteks ühest parimast nullkulu elustiili toetavast veebipoest zerowaste.ee. Foto: Maryliis Teinfeldt

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.