Elustiil

Eesti Facebooki grupid, mis toetavad keskkonnasõbralikumat elu

Kui vajad motiveerivat kogukonda või vastuseid, mida esimese Google otsinguga ei leia, on Facebooki grupid kasulik informatsiooniallikas. Järgnevalt loetleme ülesse mõned paljudest Facebooki gruppidest, mis keskkonnasõbralikumat elu toetavad

Eesti minimalistid

Minimalism on elustiil, mille eesmärk on omada vähem ja olla rohkem. Selle käigus vähendatakse asju oma elus ning suunatakse tähelepanu tähenduslikkusele oma elus.  

Keskkonnasäästjad

Gruppi on oodatud kõik, kes soovivad elada keskkonnasäästlikult. Ühiselt otsitakse vastuseid erinevatele küsimustele ning päris palju jagatakse värskeid uuringuid ja artikleid. Grupp on väga aktiivne ning päevas ilmub mitu põhjalikku postitust.

Mahetoit

Mahetoidugrupis jagatakse peamiselt infot sellest, kust mahetoitu osta või tellida saab. 

Plogging

Plogging Rakvere on grupp, mis koondab Rakvere plogginguga tegelevaid inimesi. Kohtumised toimuvad üle nädala. Ühiselt korjatakse jalutusringil prügi kokku, mille linn siis ära viib. Ellu äratamist vajaks “Kõkutamine ehk plogging eesti grupp”, mis paistab 2019. aastast olevat veidi välja surnud.

Protestimine

Eestlased on loonud ka gruppe südamelähedastel teemadel meele avaldamiseks: Eesti Metsa Abiks ja Extinction Rebellion Eesti.

Prügi aardeks taaskasutus 

Prügi aardeks taaskasutus grupid (Tartu, Tallinn, Rakvere) ühendavad inimesi, kellel prügi tekib, ning neid, kes sellega midagi asjalikku peale soovivad hakata. Grupis jagatakse jääkmaterjale ning nõuandeid, mida nendega pihta hakata: teiste seas katkiseid asju, pakendeid ja kaltse. Näiteks presskannu pressile, mille kann on katki võib grupist leida täpselt õige kannu, mis teisel inimesel üle on. Ühepoolselt trükitud paberile leiab joonistajad, niiskust läbi laskvad ülikonnakingad saab saata teatri garderoobi ja katkise kummuti köögi ehitusmaterjaliks. 

Tarka tarbimine

#Kogumispäevik ja Tarbime targalt kogukondades saab jagada teadmisi raha säästmisest ja targemast tarbimisest. Mõlemad on küll ettevõtete loodud, kuid see ei näi arutelu mitmekesisust ja rikkust piiravat. Gruppides on teemakuud ja toredad võistlused.

Tasuta kraam

Kui sul on vaja lahti saada töötavatest ja korralikest asjadest, mida maha müüa on raske, siis “Tasuta kraam” on selleks hea grupp. Kodu leiavad nii nõukaagne pliit kui ka niisama seisev lillepott. 

Toidujagamine

Tartu ja Tallinna toidujagamise grupid ühendavad neid, kel tekib toidujääke ja neid, kes on nõus need ära tarbima. Olen ära andnud lahustuvad viljakohvid ja musta gurmeetee. Vahel jagatakse tasuta ka päris peenet kraami: mandlikreeme, vegan šokolaade ja isegi siidreid. 

Lisaks on grupis inimesed, kes käivad toitu poodide tagant prügikastist päästmas ja jagavad selle soovijatele tasuta laiali. Neilt saab näiteks täiesti korralikke ja puhtaid juurikaid ning kõigest päev üle tähtaja saia. Mõni toidupäästja peaaegu et päästetud kraamist end ainult elatabki ning seda mitte tingimata vajadusest, vaid protestist toidu raiskamise vastu.

Söödav linn TLN on eesti- ja venekeelne grupp kogukonnaaiandusest huvitatutele. Jagatakse näiteid ning innustatakse üksteist söödavate algatuste puhul. Gruppi haldab Tallinna Keskkonnaameti linnaaianduse projektijuht Maria Derlõš.

Loe ka lugu Tartu avaliku toidujagamispunkti telgitagustest.

Veganlus

Eesti ja Tartu vegangruppide kõrval on populaarseim “Jah, see on vegan!”, kus jagatakse üldist infot uute vegantoodete ja põnevate retseptide kohta. Lisaks on eraldi grupid, kus keskendutakse retseptidele ja kosmeetikale. Muide, veganitele on loodud lausa tutvumisgrupid nagu Date and Meet Vegan (Estonia), vallalised veganid ja vegan hangouts (Eesti).

Väärtustav taaskasutus: ost, müük, vahetus, ideed

See grupp on mõeldud väärtustatavalt taaskasutatud asjade müügiks ja vahetuseks ning ideede jagamiseks. Kui inimene soovib näiteks oma kodu sisustada väärtustavalt taaskasutatud jääkidest valmistatuga, siis see on koht, kust infot küsida. Samuti sobib see ka käsitööarmastajale, kes vahel mõnele vanale esemele väikese putitamistööga uue elu annab. 

Zero waste ehk jäätmeteta elu

Tartu, Tallinna ja üle-eestilises zero waste grupis jagatakse suuniseid, kuidas prügi teket ennetada ja oma piirkonnas pakendivabalt osta. Teine üle-eestiline pakendivaba poodlemise grupp on põhiline ja suurim jäätmeteta eluviisi netikogukond Eestis, kust leiab aastate jagu infot. Selliseid gruppe on veel: Prügivaba elu ja “Plastikuvaba mai nüüd ja igavesti”.

Loetelu ei ole kahtlemata täielik. Milliseid gruppe teie teate ja soovitada oskate?

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.