Rahvusvaheline kestlikku turismi arendav organisatsioon Green Destinations andis hinnangu rohevõrgustikku kuuluvatele Eesti sihtkohtadele. Rahvusvaheliste keskkonnaaudiitorite hinnang sihtkohale tervikuna on jaotatud viieks tasemeks, madalamalt loetledes pronks-, hõbe-, kuld- ja plaatinatase ning kõige kõrgemana sertifitseeritud rohesihtkoha tase.
Pärnu ja Rakvere tõusid eelmise aasta pronkstasemelt hõbetasemele. Järvamaa säilitas hõbeda. Hiiumaa ja Saaremaa tõusid hõbetasemelt kuldtasemele ning Lahemaa kõige tugevamana kuldtasemelt plaatinatasemele. Roheliste sihtkohtade võrgustikus on tegev ka Tartu, kellele tuleb rahvusvaheliste audiitorite hinnang augustis.
Eesti sihtkohtade kõige suuremaks tugevuseks on audiitorite hinnangul loodus- ja kultuuripärandiga säästlik ümberkäimine turismiteenuste pakkumisel. Samuti on kõrgel tasemel kohalike ettevõtete toetamine ning kohalike toodete-teenuste reklaamimine.
Läbivaks arengukohaks on seire – elanike rahulolu, külastajate rahulolu, külastustiheduse jälgimine ja analüüs. Seirega on kõige paremini Lahemaal, kus seda on rahvuspargi tõttu harjutud aastakümneid tegema. Arenguruumi on ka jäätmetekke vähendamisel ja säästlikumate energialahenduste kasutuselevõtus.
“Roheliste sihtkohtade programm on olnud meile väga heaks struktuuriks, kuidas Lahemaast ühtne toimiv kestlik turismisihtkoht kujundada. Lahemaa Turismiühingu juhtimisel oleme kolme aastaga loonud võrgustiku ning arendanud säästvat liikumist, luues rattarendivõimalusi ja propageerides ühistransporti. Rahvusparki teatakse ennekõike kauni looduse pärast, aga Lahemaa paistab maailmaski silma tugeva kogukonna ja eri sektorite koostööga. Oleme õnnelikud, et kestliku Lahemaa nimel töötavad ühiselt nii ettevõtjad, väiksed vabatahtlikud seltsid kui ka kohalikud omavalitsused, keskkonnaamet ja RMK,” ütles Lahemaa Turismiühingu juht Kaisa Linno.
Hiiumaa vallavanema Hergo Tasuja tõi välja, et kuigi see on eelkõige turismivaldkonna kvaliteedimärgis, hinnati auditiga kogu saare kestlikku toimimist. “Tulemus on suurepärane, kuid meie töö loomulikult jätkub. Teame oma kitsaskohti nüüd veelgi paremini ja jätkame Hiiumaa arendamist rohesaarena nii kohalike elanike jaoks kui saare külastajatele,” lisas Tasuja.
„Järvamaa turismirahvas on hõbetaseme saavutamiseks teinud palju vargamäelikku tööd ja näinud tammsaarelikku vaeva. Näiteks kas või Kirna tulbiväljade sünni lugu, mis rahvusvahelises kogukonnalugude võistujutustamises viienda koha pälvis,” tõi Järvamaa turismisihtkoha juht Piret Sihver esile juba rahvusvaheliselt kuulsa turismiobjekti Kesk-Eestis.
Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul on Rakvere linnale kui piirkonna turismi koordineerivale organisatsioonile tõus hõbetasemele suur tunnustus. „Rakvere on viimastel aastatel järjekindlalt panustanud, et linnas oleks hea elada, aga et siin oleks mõnus keskkond ka turistile. Loodushoid linnaruumis, kõnnialade laiendamine, näiteks ajaloolisel Pikal tänaval, gaasibusside kasutuselevõtt linnatranspordis on vaid mõned näited,” sõnas linnapea.
“Et ise ei peaks jalgratast leiutama, kulub Green Destinationi tugi piirkondadele kestliku arengu kavandamisel igati ära. Märgise saamiseks analüüsiti maakonna turismi kuues kategoorias ning tõusnud tase näitab, et nii meie ettevõtjad kui ka Pärnu linna meeskond teevad head tööd,” ütles Pärnu abilinnapea Irina Talviste.
EASi ja KredExi ühendasutuse turismiosakond pakub Green Destinationsi ametliku partnerina võimalust arendada rohelises võtmes turismisihtkohta tervikuna neljandat aastat. „Sihtkohtade tervikliku hindamise peamine pluss on, et probleemid ei kuku ametkondade vahele ning paraneb elukeskkond nii külastajatele kui ka kohalikele,” ütles EASi ja KredExi ühendasutuse turismijuht Rainer Aavik. „Green Destinations annab võimaluse näha tervikpilti ning teadmise, kus survestada koostööprojekte, et kogu sihtkoha huvides tarvilikud asjad tehtud saaks.”
Green Destinationsi auhinna- ja sertifitseerimisprogramm esitab omavalitsustele, maakondadele, piirkondadele ja kaitsealadele väljakutse arendada sihtkohti järjepidevalt häid keskkonnatavasid rakendades. Osalevad sihtkohad kasutavad jätkusuutlikkuse juhtimissüsteemi, kus regulaarselt ja sõltumatult kontrollitakse edusamme ning antakse soovitusi parendusteks. Piirkondlike partnerite toel on auhindu ja sertifikaate saanud enam kui 120 sihtkohta 25 riigis. Lisainfo: www.greendestinations.org