Hea teada: milline küünal on öko ja milline mitte?

Foto: Pixabay

Küünlad annavad pimedal ajal hubast valgust ja loovad meeleolu. Poest saab osta parafiinist, steariinist, sojavahast ja mesilasvahast küünlaid. Enamiku jaoks pole vahet, milline küünal neile laua peal valgust annab ja valivad ainult välimuse ja hinna järgi endale sobiliku. Oma tervisest ja keskkonnast hoolivad inimesed siiski vaatavad veidi lähemalt koostisaineid. Mis vahet nendel küünaldel siis ikkagi on?

Parafiinist küünlad

Tihtipeale on parafiinist küünal kergem kui teised, lähemalt vaadates võivad olla nähtavad graanulid või väikesed õhuaugud küünlas. Samuti põlevad nad väga kiirelt ning lõhnavad intensiivselt ja kunstlikult.

Kolmveerand kõigist küünaldest, sh ka popid teeküünlad, valmistatakse parafiinist, sest see on küünla valmistamiseks kõige odavam tooraine. Niisamuti on nende tootmisprotsess odav – parafiingraanulid pressitakse kokku ja lisatakse taht. Parafiin on naftatööstuse jääkaine ehk täpsemalt naftast deparafiinimisel eralduv värvitu vahataoline saadus ja selle hind sõltub ka suuresti maailmaturu naftahinnast. Parafiinist küünalde valmistamisel keskkonnasäästlikkusele suurt ei mõelda, need küünlad eritavad kõige rohkem CO2 ning jätavad endast seega maha kõige suurema ökoloogilise jalajälje.

Odavad küünlad eraldavad põledes kahjulikke jääkaineid õhku, sh vääveldioksiidi, mis on sisse hingates kahjulik ning tundlikele inimestele ei sobi. Kõige kahjulikumad ja isegi vähki tekitavad ained, tulevad hoopis värvist, lakist või sünteetilistest lõhnaainetest, mida küünlale on peale kantud või läbivalt sisse pandud.

Steariinist küünlad

Tähtsuselt teine tooraine on steariin, mida  valmistatakse taimsest või loomsest toorainest. Enamasti valmistatakse neid palmi- või sojaõlist. Kõlab päris hästi, kuid siingi peab jälgima päritolu ja valmistaja sertifikaate. Palmiõli saadakse õlipalmi viljade pressimisel, ta on taastuv tooraine ja inimesele kahjutu. Ent siingi tuleb hoolikalt jälgida, kas tegemist on tavapõllundusega või ökosertifikaadiga, sest palmipuude istutamiseks hävitatakse tuhandeid ruutkilomeetreid vihmametsa, mistõttu on palmiõli põhjusega sattunud põlu alla. Euroopa Liidus on kombeks toodetele märkida, et need ei sisalda palmiõli. Ökosertifikaadiga palmiõli toodete jaoks saadakse tooraine metsa laastamata ja kohalikke keskkonna tingimusi arvestades.

Steariinist küünalde valmistamisel sulatatakse vaha ja valatakse vormi. Need küünlad on raskemad ja põlevad tunduvalt kauem kui parafiinist küünlad. Üksikud käsitöömeistrid valmistavad ka n-ö uputamise meetodil küünlaid, kus kiht-kihilt kastetakse taht kuuma vahasse ning saadakse nii eriti vastupidav ja kvaliteetne küünal. Küünla tooraine reedab hind: steariinküünal on peaaegu kaks korda kallim parafiinist küünlast.

Mesilasvahast küünlad

Kõige kallim ja kvaliteetsem küünla tooraine on mesilasvaha, mille osakaal küünalde müügist jääb kõvasti alla 0,5%. Tihti on tal kergesti tuntav kärjemuster. Samuti eraldab ta mõnusat mesilasvaha lõhna.

Mesilasvaha valmistavad töömesilased, kes väljutavad seda oma vahanäärmetest kärgede valmistamiseks. Mesilased hakkavad vaha eritama 3–5 päeva vanuselt ning lõpetavad korjemesilastena 18–20 päeva vanuselt. Mesilasemadel ja leskedel vahanäärmeid ei ole.

Enne kasutamist pane mesilasvahast tehtud küünal külmkappi, siis põleb ta kauem ja ostmisel eelista ikka kohaliku mesiniku valmistatud küünlaid.

Kui pead oma tervisest lugu, ja kui sul on majas lapsi või allergikuid, siis jälgi, millise küünla sa kodus põlema panevad. Parim valik on kohalikud mesiniku valmistatud mesilasvaha küünlad või ökosteariinist küünlad, mis on valmistatud taastuvast metsast kohalikku keskkonda kahjustamata. Lõhnaküünalde armastajatel tasuks eelistada puhastest eeterlikest õlidest valmistatud küünlaid, näiteks sojavahast küünlaid. Kui aga ei raatsi head küünalt osta, siis hubast valgust annavad ka küünlakujulised LED lambid.

Allikas: Looduspere blogi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.