Head nipid, kuidas anda vanadele riietele uus elu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Pixabay

Riides käime me kõik ja ajapikku riided kuluvad ning tahaks oma garderoobi värskendada. Vanaks jäänud riietele saab anda aga uue elu neid iseenda käes teisele ringile viies, nende otstarvet muutes või ka neid edasi andes. Rohegeenius jagab häid nippe, mis inspireeriksid sind just teisele ringile mõtlema ja mitte riideid niisama ära viskama.

Tee riideid natuke ringi

On päris normaalne, kui inimene lihtsalt väsib teatud riiete kandmisest. Olgu selleks aastaid kantud pusa või pikalt kasutuses olnud teksad või T-särk. Vähese pingutusega on aga võimalik neid veidi ringi teha ja usu – sul ei ole vaja selleks olla õmbleja. Nii võib riideeseme värvi muutes saada sellest taas sinu lemmik või teda õige pisut teistmoodi selga sättides imestada, et kuidas on võimalik, et see sinu seljas nii huvitav jälle tundub. Inspiratsiooniks vaata siinset videot ja Youtube’ist leiab teisigi lahedaid ideid.

Pane riided looduse heaks tööle

Kui riided on kulunud ja katki, siis tasub neid selle pilguga sortida, et äkki osa neist sobivad kaltsuks (vihje – enamik sobib). On päris mitmeid kohti kodus ja igapäevaelus, kus võid loobuda loodust reostavatest ühekordsetest pühkimisvahenditest ja tarvitada nende asemel pestavaid ja korduvalt kasutatavaid kaltse. Kui tekitad vanadest riietest kaltsud, siis lõika küljest ära nööbid, lukud ja trukid, sest need tekitavad pindadele triipe. Lukud, nööbid, trukid hoia eraldi karbis alles – neid läheb pikapeale ikka vaja.

Näiteks majapidamispaberi saad asendada kaltsutükiga – ja neid tasub vanadest riietest lõigata kohe palju. Sellest oleme lähemalt kirjutanud SIIN. Pehmem vana riie sobib imeliselt ka taskurätikuks, ei ole tarvis nohu korral kohe ühekordseid paberist rätikuid osta. Isegi vatipatju annab ise teha ja selleks sobib imeliselt flanellriie – nii et kui näiteks mõni vana pehme pidžaama tahab öelda nägemist, siis saab sellest hunniku vatipatju! Kuidas neid teha, loe SIIT.

Kalts aitab pea kõikjal. Kui käid koeraga õues ja tagasi tulles on tüübil jalad porised, siis on vana kalts tema jalgade pühkimiseks imeline abiline. Niisamuti kasside jaoks, kes kõrge sügisese rohu vahelt või niisketest põõsastest tuppa sooja tahavad – neidki on hea sellega puhtaks kuivatada. Igasuguste remonditööde jaoks on alati kaltse vaja, garaažis autot või aiatehnikat putitades ka.

Valmista neist täiesti uued asjad

Selleks on muidugi tohutult võimalusi. Kui oled nobenäpp, siis lõika riided ribadeks ja keri keradesse. Neist ribadest saab ise heegeldada või lasta teha suuremaid ja väiksemaid kaltsuvaipu, diivanikatteid, lastetuppa põrandale huvitavaid mänguplatse, lemmikloomadele külje alla pehmeid asemeid jpm. Eri värvi ribadest saab kokku punuda ja teha sedasi põnevaid rippkardinaid ja ukseavade ette huvitavaid kaunistusi. Ka korve ja karbikesi.

Ja ära unusta lapitekke! Nende tegemine võtab muidugi oluliselt rohkem aega, aga tulemus on seda vägevam. Tugevamast riidest lõigatud lappidest saab kokku vuristada ka poppe riidest kotte, millega käia poes, mida anda lapsele kooli sussikotiks kaasa, teha neist pinaleid, kotte legoklotside ja igasugu väikeste vidinate hoidmiseks nii lastetoas kui ka mujal kodus.

Vanad riided hoia SOS-olukordadeks

Vanu riideid tasub alles hoida ka nn SOS-olukordadeks. Lastega peredes on sellised olukorrad siis, kui laps tuleb koolist koju ja ütleb, et tal on homseks vaja keepi või mingit seelikut vms. Või et “õpetaja ütles, et võtke kaasa tükk riiet…” Siis on hea, kui sul on kodus vanu riideid alles ja saad teda abistada. Ka siis, kui lapsed käivad marti jooksmas või kadrisandiks, nüüd ka Halloweeni ajal või ükskõik mis karnevaliks on neil ikka ja jälle vaja mingit hilpu või kostüümiosa või terviklikku outfit’i, mida pole ju mõtet poest ostma minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.