Iga aasta visatakse Eestis ära ligikaudu 15 miljonit tampooni ja 30 miljonit pesukaitset ja/või hügieenisidet. Üks hea alternatiiv ühekordsetele hügieenitoodetele on kuuriided ehk lekkevaba pesu. Kuidas need siis töötavad? Kas tegu on tootega, mis peaks olema iga naise pesusahtlis?
Innovatsioonivaesus aastast 1879
Aina enam ja enam on meie eludes nutikaid tooteid, mis pakuvad endas rohkemat. See tähendab seda, et hindame kvaliteetseid hästi disainitud tooteid ja seeläbi on ühekordsuse printsiip kaotanud oma võlu. Tarbijad tahavad osta head asja ühe korra, mitte mitut halba.
Üks tootegrupp, mis on juba mitmeid kümnendeid oma innovatsioonivaesusega paigal püsinud, on naiste hügieenitooted. Esimesed kommertslikult toodetud hügieenisidemed tulid turule aastal 1879. Alles üle saja aasta hiljem, on ettevõtted tulnud välja nutikate lahendustega, mis ühe hoobiga lahendavad mitut probleemi nagu näiteks tampoonidega seostatud toksilise šoki sündroom ja ühekordsete toodete keskkonnavaenulikkus.
Näiteks Läänemeres üks levinuim prügiliik on ühekordsed hügieenitooted, mis satuvad loodusesse kesiste või lausa puudulike reoveesüsteemide tõttu. Lisaks napivad ka inimeste endi teadmised ja on kasutusel kesised praktikad. Üks lihtsamaid lahendusi on aga võtta kasutusele tooteid, mida peale kasutuskorda prügikasti ei visata.
Naine kulutab tampoonidele ja hügieenisidemetele 4000 eurot
Paar kiiret arvutust ja selgub, et üks naine kasutab oma elueal ligikaudu 10 000 ühekordset tampooni ja/või hügieenisidet. Peale selle, et tegu on suure kogusega olmajäätmete näol, on tegu ka kalli lahendusega. Kui võtta ühe tüki hinnaks turu keskmine, milleks on 40 senti, kulutab üks naine oma hügieenitoodetele vähemalt neli tuhat eurot. Seda suurt summat ei saa lihtsalt prügikasti visata.
Naiste menstruatsioonitooted on luksuskaup. Alles hiljaaegu on riigid alustanud võitlust lahendades vaesusprobleemi, mille üks aspekt on justnimelt naiste hügieenitooted. Veebruarikuu lõpupäevadel sai Šotimaa maailma esimeseks riigiks, mis muutis naiste menstruatsioonitooted tasuta kaubaks. Teine hea näide on Inglismaal tehtud üleriigiline muudatus, mille tulemusena pakutakse kõikides haridusasutustes naistele tasuta hügieenitooteid. Seda põhjusel, et vähemkindlustatud perede tütarlapsed puuduvad koolist, kuna kuutarbed on kulukad.
Odav, keskkonnasõbralik ja tervisele ohutu
Loodetavasti võtavad ka teised riigid omale Šotimaaga sarnase suuna, seni aga kuni säärane mõtlemine Eestisse jõuab, saavad meie naised teha ise paremaid otsuseid. Üks hea lahendus, mis on keskkonnasõbralik, tervisele ohutu ja ka odav, on lekkekindel pesu.
Lekkekindlad aluspüksid aitavad hoida riided ja voodipesu plekkideta. Neid sobib kasutada kuuriietena ehk menstruatsiooni ajal, kui ka muudel juhtudel nagu näiteks kui naisel esineb inkontinentsi või ta kasutab tupeküünlaid. Samuti on lekkekindel pesu hea abistav toode peale operatsiooni või sünnitust. Nagu näha, on lekekindel pesu laia kasutusskaalaga, pakkudes head alternatiivi tampoonidele ja/või hügieenisidemetele.
Eesti turul on müügil kahe erineva firma lekkekindlaid aluspükse, üks neist on Knixteen ja teine BNB Underwear. Knixteen pesu maksab alates 25 eurot, BNB pesu aga 15 eurot. Mudeleid ja tegumoode on erinevaid. Igaüks leiab omale midagi just talle sobivat.
Kuidas kuuriideid kasutada?
Kuuriiete kasutamine on lihtne. Tuleb pesu lihtsalt jalga panna ning seda aeg-ajalt vahetada, täpselt nii nagu tampoonide või hügieenisidemete puhul. Knixteen väidab lausa, et nende pesu suudab imada kahe tampooni jagu vedelikke, ilma, et need muutuksid jalas ebamugavaks.
Kas need ka päris elus sellele faktile vastavad? Jah! Lekkekindlad aluspüksid on võrdväärne alternatiiv tampoonidele, hügieenisidemetele ja isegi kuutopsikule. Peale kasutamist tuleb lekkekindlat pesu pesta kas käsitsi või masinaga. Erilist kohtlemist need ei vaja, kuuriided võib pessu panna koos teiste riietega.
Testides nii mõlemat paari pesu omal käel järele, tuleb tõdeda, et kummalgi on omad head ja vead. Knixteenid on tõepoolest mugavad ja vedelikke eeskujulikult moel imavad. BNB Underwear aga näib pakkuvat paremat kaitset magades, sest neil on kaitsev osa kogu seljaosa ulatuses. Knixteenidel on magamiseks eraldi mudel.
Mulle isiklikult näib, et kuuriided on seni mugavaim toode, mida menstruatsiooni ajal kasutada. Eriti hästi sobivad need naisele, kellel on tagasihoidlik veritsus kui tampoonist või kuutopsikust jääb paljuks. Kellel aga rohke veritsus või soovib suuremat turvatunnet, sellel on sobilik kombineerida omavahel lekkekindlaid aluspükse ja keskkonnasõbralikku kuutopsikut.
Kui võrrelda omavahel neid kahte tootjat, siis kindlasti soovitan algajal katsetajal osta mõlema firma omad ning proovida järele erinevaid mudeleid. Minu enda lemmikud on kindlasti Knixteeni bokserid, sest nad imavad korralikult vedelikku ja nad näevad välja kui tavapärane pesu. Ainus väike asi, mis mulle nende puhul ei meeldi on see, et lekkekindel paneel võiks olla paar sentimeetrit esidetailil üleval pool. Muus osas aga kümme punkti kümnest!
Hüvasti mure ja vaev
Seega kui küsida: “Kuidas muuta oma päevad roheliseks?”, on vastuseks üks. “Võta kasutusele kuuriided”. Nõnda on sul alati vajalikud vahendid kodus olemas. Kuuriitetega hoiad sa kokku aega, raha; teed pai oma kehale ja keskkonnale.