Hüva nõu: kuidas kompostida sügislehti nagu proff

Foto: Pixabay

Praegu on imeilus aeg – ilusate värviliste sügislehtede aeg. Kui ise aiaomanik ei ole, siis tunned sellest muidugi teistmoodi rõõmu, aga kui oled üks neist, kes üle päeva peab aias puude lehti kokku riisuma, siis hakkab asi tüütuks minema. Sügislehti niisama olmeprügi hulka prügikonteinerisse ei panda, neid saab koguda spetsiaalsetesse kottidesse, mis aia servast kokku kogutakse – seda organiseerib tavaliselt linnaosa valitsus. Kuid tavalisim viis on sügislehed komposteerida.

Kuidas neid aga kompostihunnikus sedasi paigutada, et nad järgmiseks kevadeks ära komposteeruks, ja kas lehtede jaoks on vaja spetsiaalset kompostrit? Aiandusagronoomi ja Juhani Puukooli jaemüügijuhi Kersti Rannamäe sõnutsi ei ole lehtede jaoks spetsiaalset kompostrit vaja ja piisab tavalisest aianurka paigutatud kompostikastist või piiritletud alast, kus on lihtne komposteeruvat materjali ümber kaevata.

Sega lehed muu kompostiga

Tavaliselt me viskame kokkuriisutud lehed lihtsalt kompostihunniku peale, kuid Rannamäe soovitab lehtede vahele panna ka muruniidet või segada lehed läbi juba varem osaliselt komposteerunud materjaliga. “Oluline on, et kuhjas oleks piisavalt niiskust ja õhku. Komposteerimisel tegutsevad lehtede kallal aeroobsed mikroorganismid, mis neid lagundavad. Oma elutegevuseks vajavad nad niiskust, mitte vettinud keskkonda, ja õhku, nii et aeg-ajalt tuleb hunnik ümber kaevata ehk õhutada,” selgitab ta.

Komposteerimisel tuleb arvestada ka seda, et osad lehed komposteeruvad halvemini kui teised. Näiteks tammelehed ei taha väga hästi laguneda. Rannamäe lisab, et tugevamad, peaaegu nahkjad lehed vajavad komposteerumiseks rohkem aega ja peale tammelehtede on sellised ka pirnipuu lehed. Nende kiiremaks lagunemiseks saab lehed eelnevalt näiteks muruniidukiga purustada, sest väiksemad tükid lagunevad kiiremini. Ka neid tasub tema sõnul segada osaliselt eelnevalt komposteerunud materjaliga, murujäätmetega ja tõhus abiline on ka kompostiärataja.

Vana hea võte

Kui kompostihunnikus lehti komposteerida ei soovi, siis saab lehti ka peenramaasse kaevata – see on väga vana võte. Kuid Rannamäe hoiatab, et sel juhul on oluline jälgida, et maasse kaevataks ainult tervete taimede lehti, vastasel juhul levitatakse aias rohkem haiguseid. “Mõne kahjustajaga nakatunud lehed on parem lasta komposteerida jäätmejaamas, kus toimib temperatuuri kontroll. Teatud temperatuuril kahjustajad hävivad. Koduaias on seda suhteliselt keeruline saavutada, kuid mitte võimatu,” lisab ta.

Okaspuude jäätmed on ideaalne multš

Peale lehtpuude lehtede langevad sügisel maha ka okaspuudelt käbid ja okkad ja kooretükid. Need sobivad Rannamäe sõnul väga hästi peenrale multšiks, mis hoiab pinnases niiskust ja aitab takistada umbrohtude arengut. “Meie kõige levinum multš, mida müüakse pakendatult aiapoodides, on ju männikoor,” nendib Rannamäe.

Ära unusta lehtedest ka rõõmu tunda!

Lehtede kokkuriisumine pole siiski ainult töö ja komposteerimise kohustus, vaid see saab olla ka mäng. Kutsu lapsed õue just sel ajal, kui lehti hunnikusse riisud, mängige lehesõda, hullake lehehunnikus ja tundke sügisest rõõmu!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.