Ideenurk: millega asendada kodus majapidamispaberit?

Foto: Rohegeenius

Majapidamispaberit kulub kodus umbes nagu tavalist vetsupaberit. Seda on mugav ja käepärane kasutada mitmetegi tegevuste juures, nagu söögitegemine, koristamine, käte pühkimine, isegi nina nuuskamine. Kui aga hoolid keskkonnast, siis hakkad ühel hetkel ikka mõtlema, et pole vist väga tark toetada rull rulli järel seda paberimajandust, vaid otsid alternatiive. Poolroheline alternatiiv on küll asendada oma tavaline majapidamispaber loodussõbraliku versiooniga, mis on valmistatud ümbertöödeldud vanapaberist ja mille rulle saab korduvalt kasutada, ent mõistlik on paberist täielik loobumine.

Üks asi on asendada majapidamispaber millegi muu vastu teiste soovituste järgi, teine asi on seda aga praktikas katsetada. Kolmas asi on igapäevaelu harjumuste muutmine, kui oled leidnud enda jaoks töötava alternatiivi. Võtame järjekorras ja tegevuste kaupa, selle järgi, kus me tavaliselt majapidamispaberit kasutame.

Käte pühkimine ja kuivatamine. Majapidamispaber on selleks väga mugav, samas kui lugeda kas või ühe söögitegemise järel kokku rullist tõmmatavate ja ära visatavate pabernutsakute hunnik, siis on su jalajälje suurus piltlikult öeldes nr 100. Käsi saab kuivatada ja pühkida riidest käterätikusse. Et sa ei otsiks seda aga pidevalt mööda kööki taga, siis on nutikas siduda see omale söögitegemise ajaks vöö vahele või pista otsapidi taskusse. Käterätikuna saab kasutada ka mõnd vana kaltsu. Teine võimalus on meenutada emasid ja vanaemasid, kes tegid süüa, põll ees. Nemad ei kasutanud majapidamispaberit, vaid pühkisid oma käsi põlle sisse.

Ka külalistele antavad salvrätikud saab asendada riidest rätikutega, kuni selleni välja, mida soovitab raamat “Jäätmeteta kodu” – lõika mustrilisest kangast kauneid lappe, sest mustri seest ei paista rasva- ja muud plekid välja.

Toidu kuivatamine. Paljudes retseptides on vaja jätta midagi paberrätikule kuivama, näiteks kui oled praadinud liha rasvas, siis saab üleliigse õli just paberiga kuivatades maha. Või on tarvis patsudada märga kala või liha või nõrutada balkažaani majapidamispaberiga, enne kui kraam pannile läheb jmt. Nägin kord üht imelist nippi Laitse lossi hommikusöögilauas, kus pakuti sprotte. Sprotid olid laotud madalamasse klaaspurki püstisesse asendisse, saba allpool, ja nii oli näha, et sprotide peal olnud õli on valgunud purgi põhja ja sprotid ei läikinud enam õlist. Kui midagi on vaja õlist puhtamaks saada, siis saab kasutada sama meetodit – leia võimalus panna see püstisesse asendisse.

Eelpoolnimetatud raamatus soovitatakse märga liha ja kala kuivatada noaga. Baklažaanide kuivaks tupsutamiseks ei ole vaja paberit, seda saab teha ka käterätikuga.

Koristamine. Küll on juhuseid, kus majapidamispaberit kasutatakse pindade kuivatamisel. Näiteks pesed peeglit ja siis tõmbad viimasena selle just majapidamispaberiga kuivaks. Või kuivatad paberrätikuga kraanikausi ümbrust, köögipindasid, käid üle pliidipealse jne. Kaks tundi koristada ja terve rull majapidamispaberit ongi kulunud. Siingi annab majapidamispaberi asendada rätikuga, ökokauplustes on müügil ka korduvkasutatavaid ja masinas pestavaid majapidamislappe – ostad mõne koju ja eluks ajaks rahu majas. Niisamuti saab osta ka biolagunevaid ühekordseid niiskeid puhastuslappe. Kuid imeline tegelane on mikrofiiberlapp. Mul on näiteks kaks mikrofiiberlappi – ühe teen niiskeks ja teise hoian kuiva, esimesega pesen ja puhastan, teisega kuivatan ja löön läikima. Samuti masinas pestavad ja need kaks on mul kasutuses juba mitu aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.