Keskkonnasõbralik lastekaup on üha populaarsem: kuidas valida kaua vastu pidavaid lasterõivaid ja -jalanõusid?

Foto: Pixabay

Keskkonnasõbralikkus on järjest olulisem kriteerium lastekaupade valikul, samal ajal ei jää ka lastekaubad hinnatõusust puutumata. Eksperdid jagavad kasulikke nippe lasteriiete ja -jalanõude kestvuse pikendamiseks ning räägivad, mida silmas pidada kvaliteetsete ja jätkusuutlike lastekaupade soetamisel.

Rocca al Mare ja Kristiine keskuste tarbijauuringust selgus, et kõige olulisem kriteerium nii laste kooliriiete kui ka  jalanõude osas on kvaliteet. “Kvaliteetsed lastekaubad peavad reeglina ka kauem vastu ning on kokkuvõttes rahakotile soodsamad, kui pole tarvis iga natukese aja tagant uusi riideid või jalanõusid soetada. Praeguses majandusolukorras mõtlevad paljud, kuidas kulusid kokku hoida ning vähem tarbida ning üks võimalus selleks on olemasolevate asjade kasutusaja pikendamine,” rääkis Rocca al Mare ja Kristiine keskuste juht Kristjan Maaroos.

Ta lisas, et kvaliteedi kõrval mängib järjest enam rolli ka jätkusuutlikkus. “Tarbijauuringu tulemustest koorus, et jätkusuutlikkus mängib enim rolli just kooliriiete ja -jalanõude soetamisel, ning jätkusuutlikkust peavad oluliseks või väga oluliseks lausa 69% vastajatest. Samas on kvaliteet ja jätkusuutlikkus ka omavahel tihedalt seotud, sest ostes kvaliteetseid lasteriideid ja jalanõusid, mida kasutada mitmed aastaid, hoiame ka keskkonda,” nentis Maaroos. 

Keskkonnasõbralikkuse märgised tähistavad enamasti materjalide taaskasutust

Uuskasutuskeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuhi Esme Kassaku soovitus on anda kasutatud asjad, millest laps on välja kasvanud, uuele ringile.

“Lastele võiks osta mugavaid ja kvaliteetseid riideid ja jalanõusid, et need vastu peaksid. Eelistada võiks naturaalseid materjale, mis on nahale sõbralikud. Kui laps kannab sellised asjad lõpuni, ongi see igati keskkonnasõbralik. Kui laps kasvab enne rõivaesemest või saapapaarist välja, kui need lõpuni kantud saavad, siis on soovitus sellised korras asjad anda uuele ringile. Asjade kestvust saab mõjutada ka sellega, kui lapsel on eraldi kasutusel nii-öelda linnariided ja õues trööpamise riided, siis kestavad korralikud asjad kauem,” ütles ta. 

Kassak selgitas, et lasteriiete keskkonnasõbralikkuse hindamisel tuleks tähele panna kaht poolt, nii toote valmimise nimel kulutatud ressurssi kui ka seda, kaua toode kestab ja mis sellest edasi saab.

“Keskkonnasõbralikkuse märgised on eri brändidel erinevad, nt Eco Aware, The Concious Choice, More Sustainable Choice jne. Nende siltide kasutamisel on kindel põhjus – enamasti on tegemist materjalide taaskasutusega. Paljude brändide puhul tähendab keskkonnamärgis, et osaliselt või täielikult on kasutatud ümbertöödeldud tekstiile, plastikpudeleid jms,” lausus Uuskasutuskeskuse ekspert. 

Ta lisas, et samas on kasutusel ka märgiseid, mis viitavad naturaalsele toorainele ja vastutustundlikule tootmisele näiteks viskoosi või orgaanilise puuvilla tootmisel ning julgustas tarbijaid tähele panema, mis märgisega parasjagu tegemist on.

“Lisaks materjalide koostisele tasub silmas pidada kvaliteeti, et soetatud riided kestaks rohkem kui mõned kandmiskorrad. Tarbijana saame oma igapäevaseid oste tehes samm-sammult mõjutada rõivatootjaid veelgi pingutama,” nentis Kassak. 

Lisaks kvaliteedile ja jätkusuutlikkusele on oluline ka mugavus

Lapsed on oma loomult aktiivsed, mängivad ja liiguvad palju: seetõttu mängib lisaks kvaliteedile ja jätkusuutlikkusele olulist rolli ka mugavus ning seda eriti laste jalatsite puhul. Kristiine keskuse Sportlandi juhataja Nelli Balakireva soovitas laste sisejalanõude valikul lähtuda sellest, et jalanõud oleksid hingavad, kerged ja mugavad. “Kehalise kasvatuse tunniks soovitame võtta alati spetsiaalsed jooksujalatsid. Need tagavad jala õige liikumise ja pehmendavad põrutusi kandadele ja teistele liigestele,” rääkis ta. 

Kaupluse juhataja tõi välja, et alati tasuks erinevatele spordialadele õiged jalatsid võtta. “Näiteks korvpalli mängida spetsiaalsete korvpallijalatsitega, joosta jooksujalatsitega jne. Esiteks on lapsel nii treeningut palju mugavam teha, igal jalatsil on vastavalt spordialale ka funktsionaalsus, mis hoiab jalga ja samas on ka jalatsi eluiga oluliselt pikem,” ütles ta. Balakireva nentis, et kui teha ühe jalatsiga kõiki alasid, siis üsna pea annavad jalatsid kuskilt järgi ja lähevad katki.

“Ka laps, kellel on näiteks lampjalad, saab samuti valida endale meelepärased jalatsid ning sinna sisse on võimalik panna spetsiaalselt selle lapse jaoks valmistatud sisetallad. Sama kehtib ka jooksujalatsite kohta. Selliseid taldu valmistatakse eritellimusel ja selle kohta infot saab perearstilt,” selgitas Balakireva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.