Kuhu saab Eestis viia oma vanu rõivaid, jalatseid ja tekstiile

Foto: Pixabay

Kui vanade rõivaste ja majapidamistekstiilidega ei ole sinu meelest kodus enam tõepoolest midagi teha, siis on meie koduvabariigis päris mitu head võimalust, kuhu need viia. Riie on üks tänuväärsemaid taaskasutatavaid materjale ning ainus põhjus riie ära visata on see, kui ta on lootusetult hallitama ja haisema läinud. Kui nii on juhtunud, siis tuleb riie visata olmeprügisse. Teise ringi võimalusi aga pakuvad meil mitmed poed, riidekogumiskampaaniad, uuskasutuskeskused ning riidekonteinerid.

Riidekonteinerid

Üks lihtsamaid viise oma vanadest, ent veel korralikest ja puhastest riietest vabanemiseks on viia need riidekonteineritesse. Neid on meil mitmel pool üle Eesti ja need on tõesti mugavad. Näiteks MTÜ Riidepunkti rohelistesse konteineritesse saad viia oma riided ja jalatsid ning Humana Sorteerimiskeskuse punastesse ja hallidesse konteineritesse võib peale riiete ja jalatsite panna ka kardinaid, voodipesu jms, kotte, vöösid ning mänguasju. Riidekonteineritesse sobivad korralikud ja puhtad ning kulunud ja defektiga asjad, neid kõiki saab ümber töödelda või uuesti müüki panna. Riidekonteineritesse ei sobib märjad, hallitanud, haisvad, õlised, värvised asjad, sest neid ei saa ümber töödelda ning need võivad ka teisi, korralikumaid esemeid rikkuda. Niisamuti palutakse riided konteineritesse panna kinnistes kottides, et need konteineri tühjendamise ajal ei määrduks. Ka Uuskasutuskeskusel on olemas oma kogumiskastid Tallinnas ja Tartus, kuhu asju saab annetada – nende puhul aga oleks enne tark vaadata, mida konkreetses asukohas konteinerisse panna üldse lubatakse.

Taaskasutus- ja heategevuspoed

Meil on ports kaltsukaid, mis müüvad teise ringi riideid, aga ei maksa eeldada, et saad lausa iga sellise poe ukse taha oma riidekoti maha jätta. Guugeldades leiab Eesti kaltsukate kaardi, ja oleks tark siis omal käel uurida, kas nad tegelevad vaid edasimüügiga või koguvad ka riideid. Näiteks Humanasse saad riideid anda ainult konteineri kaudu, poed riideannetusi vastu ei võta.

Kui tahad viia riided poodi kohapeale, siis võtavad riideid vastu Uuskasutuskeskuse poed. Sõbralt Sõbrale kaupluste kett võtab samuti riideid ja jalatseid vastu. Niisamuti saad riideid ja jalanõusid viia Aarete Laeka sorteerimiskeskusesse Tallinnas.

Oma riided saad viia aga ka lähimasse H&M-i kauplusesse. Juba mõnda aega tegelevad H&M-i poed inimeste vanade riiete vastuvõtmisega ning tore on seal see, et sinu heategu saab kohapeal premeeritud ühe sooduskupongiga – iga kotitäie tekstiili eest saab vastu ühe -10% kupongi, mis kehtib H&Mi poes ühele täishinnaga tootele.

Müü ise maha

Üks paras ettevõtmine on oma riided ise maha müüa. Kõige lihtsam on pakkuda tuttavatele otse – kas raha eest või tasuta. Kui tuttavatele pakkuda ei ole, siis üks võimalus on proovida need maha müüa – kui riideid on palju, siis võid FB-s püsti panna ka oma nn hoovimüügiürituse. Võid proovida müüa ka konkreetse firma järelturul Facebookis. Muu hulgas leiab sealt teinekord ka omale midagi lahedat ja odavamat.

Facebookis on ka suur valik mitmesuguseid gruppe, kus saab müüa kasutatud riideid ja jalanõusid jms olenemata firmamärgist – lihtsalt surfa ringi ja liitu mõne suurema grupiga. Eeldatavasti on minevam kaup kasvavate laste riided kui suurematele mõeldud hilbud.

Loe lisaks: Head nipid, kuidas anda vanadele riietele uus elu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.