Kuidas aitab keskkonnasõbralik mõtteviis raha säästa?

Oma aja väärtusele mõtlemine ajab ära isu kulutada ning paneb mõtlema, kas ostetav on väärt nii palju ostja ajalisest vabadusest.Foto: Shutterstock

Mõistlik majandamine peaks olema igapäevaelu osa. Esiteks, meil peab olema ülevaade, kuhu raha kulub. Teiseks, meil on vaja eelarvet, kust on tarbetud kulutused välja lõigatud. Kolmandaks, alles jäänud raha tuleks paigutada vajadusel meelerahufondi ja stabiilselt investeeringutesse. Keskkonnateadlik mõtteviis on kulutuste kärpimisel ja olulise välja selgitamisel kindlasti suureks abiks.

Tahe keskkonnasõbralik olla võib vähendada soovi asju osta

Väga materialistlike eesmärkidega inimesed on õnnetumad neist, kes väärtustavad rohkem kõrgemaid sihte nagu lähedasi suhteid pere, sõprade ja partneriga. Kellelgi teisel on alati kuskil ilusamad riided ja auto, mistõttu on seda võistlust raske võita. Keskkonnasõbralikkus on taoline väärtus, mis on kõrgemal inimese enda vajadustest. Näiteks, kui raha säästmise pärast plastpudelivett ostmata ei jätaks, siis kõrgema eesmärgiga pakendiprügi vähendada võib siin raha säästmine hõlpsam olla. 

Palju on väärt sinu aeg?

Keskkonnasõbralikuim ongi üldjuhul ost, mis jääb tegemata. Lisaks oma ajale ja rahale kulutame tooteid ostes ka erinevaid ressursse. Teadvustamine, et igal tootel ja teenusel on oma jalajälg, paneb keskkonnasõpra enne ostu pikemalt mõtlema. Loe siit lähemalt, kuidas pidada ostupaastu.

Kui isu ostelda on suur, siis hea mõtteharjutus oma tunni väärtuse välja arvutamine. Keskmises kuus on 788 tundi. Kui sa saad 1000 eurot kuus kätte, siis sinu ühe tunni väärtus on 1,3 eurot. Kui ostame kolme-eurose topsikohvi, on see väärt 2,4 tundi meie ajast. Enda raha ja aja väärtust tasub mõttes hoida, sest see ajab ära isu ebavajalikele asjadele kulutada ning tekitab küsimuse, kas ostetav on väärt nii palju aega sinu vabadusest.

Kas asi teenib sind või sina asja?

Iga asi, mille oma koju toome, nõuab aega. See ei pea olema isegi raha eest ostetud. Oletame, et sul on kodus kaks dekoratiivset veinipudelit, mille sa oled saanud kingitud veini kõrvalsaadusena. Üks on sinine ja teine roheline. Need on ilusad ja annavad toale justkui värvi juurde. Nüüd arvutame, kui palju nende puhastamiseks aastas aega läheb, kui soovid, et iga kord, kui külalised tuppa astuvad, need puhtusest säraks.

  • Iga nädal pudelite pühkimisele kuluv aeg = 0,5 minutit
  • Kaks korda aastas pudelite pesemine = 8 minutit
  • Aastas on 52 nädalat
  • (52 nädalat * 0,5 minutit) + 8 minutit = 34 minutit aastas

Need on ainult kaks asja. 34 minutiga võiks teenida näiteks viis eurot amatöörtõlke tegemise eest. Taolise arvutuse võib mõttes läbi teha ka näiteks sellega, kui palju kulub aega rämpsposti tuppa toomiseks, hoiustamiseks ja seejärel paberiprügisse viimiseks. Eesmärk on see, et küsiksime, kes teenib keda: kas asi teenib mind või mina teenin asju. Ja seejärel peaksime mõtlema, kui palju on meie kodus asju, mille hoiustamine ja korrastamine kulutab regulaarselt meie aega, mida võiksime kasutada näiteks lisaraha teenimiseks. Meie aeg on ka meie raha.

Mida teha taolise ajakulu vähendamiseks? 

  • Täida Omniva reklaamist loobumise vorm. Sulle saadetakse kleeps, mille saad postkastile panna. Kui sa soovid siiski mingisuguseks koduseks otstarbeks ajalehti, siis küsi sellelt, kellel neid nii kui nii tekib, kohe suurem kogus pikemaks ajaks. Pakkuja leiad näiteks oma kohalikust prügi aardeks taaskasutus facebooki grupist. Kui sa tahad olla sooduspakkumistega kursis, siis jälgi lehte kriisis.ee. Siiski ei ole soovitatav liialt oma aega kulutada paarisendiste võitude saamiseks, vaid vaadata üks endale sobiva hinnaklassi ja väärtustega pood. 
  • Keeldu rämpspostist. Vajuta ebaoluliste reklaampostituste lõpus “unsubscribe” nuppu. Reklaamid tekitavad kiusatusi ja vajadusi, mida sul päriselt ei ole.
  • Võta periood, kus käid läbi kõik oma kodu kapid ning vabaned asjadest, mida sa ei vaja. Rohegeeniusest leiad juhised, kuidas vähendada lihtsa vaevaga ebavajalike asjade hulka, müüa oma raamatuid, teha komisjonimüüki, kuhu annetada sihtotstarbeliselt korralikke asju ning kuhu anda oma jäägid, et neist aare saaks
  • Väldi prügi koju toomist. Ära võta poest kaasa kilekotte. Pane paljad palad otse korvi, kasuta vanu kilekotte või pestavaid tekstiilist kotte. 

Kas sinu iidolid tekitavad sinus kadedust või positiivset motivatsiooni parem olla?

Keskkonnasõbrad jälgivad inimesi, kes inspireerivad neid säästlikumalt ja ressursitõhusamalt läbi ajama. Kui sa tunned kellegi reise ja asju nähes pidevalt kadedust, rahulolematust iseendaga ning vajadust seetõttu asju osta, siis see on märk, et selle inimese jälgimine tuleb lõpetada. Sa tahad end ümbritseda inimestega, kes inspireerivad sind parem olema tekitamata ebameeldivaid tundeid ning ei survesta sind priiskama. Head märksõnad on: minimalism, keskkonnasõbralikkus, jäätmevabadus (ingl zero waste), jäätmevähesus (ingl low waste) ja rahatarkus.

Korduskasutamine

Olemasoleva korduskasutamine, asjade laenutamine ja laenamine ning ise tegemine tähendab väiksemat tarbimist ja pisemaid kulusid. Inimestel seisab palju erinevaid asju kodus müügiks või ära andmiseks. Tasub ainult Facebooki gruppidest küsida. 

Kui sul on vaja midagi soetada uuena, pane see endale nimekirja. Kui saad mõnda aega selleta läbi, võid oma soovi esitada teistele siis, kui jõuludeks või sünnipäevaks kingisoovi küsitakse. Targalt valitud esemed nagu joogipudel või menstruaalanum võivad aidata säästa sadu eurosid. 

Jäätmete sorteerimine

Jäätmete sorteerimine hoiab samuti kokku. Näiteks pakendite äravedu on tasuta ja teised jäätmeliigid soodsamad kui olmeprügi. Loe lähemalt, kas prügi sorteerimine teeb sind vaeseks, milliste jäätmete ära viimise eest sulle peale makstakse, millised on parimad ajad taara ära viimiseks ning vaata viiteid pakendikoti teenusele.

Ise tegemise oskused

Soov keskkonnasõbralikumalt toimetada motiveerib inimesi sageli juurde õppima erinevaid oskusi nagu asjade parandamine, söögitaimede kasvatamine, kosmeetika ja puhastusvahendite ise tegemine, lihtsate toitude nullist tegemine, noaga tõhusalt hakkimine, toidujääkide kasutamine, hapendamine ning looduses hakkama saamine. Need teadmised aitavad raha säästa ning kasvatavad iseseisvust.

Vähesega hakkama saamine

Facebookist võib leida hirmutavaid videosid, kus iga väikese toidu valmistamist puudutava tegevuse jaoks on leiutatud eraldi jubin. Küll on loodud eraldi muna katki tegemise masin, eraldi vilutaja arbuusile, silikoonümbris küüslaugu rullimiseks jne. Kogu töö aitaks ära teha põhiliste noaoskuste omandamine mõnest teisest videost. Keskkonnasõber on taoliste jubinate ostmise suhtes kriitiline ning mõtleb, kuidas ajada nutikalt läbi vähesega. Loe lähemalt ka näiteks sellest, kuidas luua nutikat kapselgarderoobi ja väheste riietega stiilselt riides käia.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.