Kümme korduskasutatavat asja, tänu millele ei pea meeletuid varusid kokku kuhjama

Lihtsaim viis jäätmetega tegelemiseks on nende tekke ennetamine.Foto: Shutterstock

Pikemaks ajaks suure hulga asjade varu soetamine võib võtta palju ruumi, tekitada tüütuid jäätmeid ning kulutada rohkesti raha. Parem alternatiiv on panustada hoopis korduskasutatavatesse asjadesse. Siin on kasulik nimekiri asjadest, mis tavapärast ühekordset asendavad.

Riidest näopuhastuspadjad

Riidest meigieemalduspadjad võib endale kodus vanast rätikust ise õmmelda. Need asendavad vatipatju, mille pakk maksab 1-2 eurot. Neid müüakse ka erinevates e-poodides. Sünteetilised švammi-taolised materjalid kuivavad paremini ning neid on lihtsam käsitsi pesta. Looduslikud materjalid nagu puuvill vmt kuivavad aeglasemalt ning need on lihtsam pesumasinasse visata.

Vahetatava žiletiteraga raseerijad või habemenuga

Selmet soetada hunnik ühekordseid raseerijad (mida me kõik kasutame korduvalt), investeeri ühte metallraseerijasse või habemenoasse. Metallraseerijal tuleb vahepeal žiletiteri vahetada, kuid ruum, mida need võtavad, on pea olematu. Raseerija erineb selle poolest, et sellega ei pea karvade eemaldamiseks nii kõvasti vastu ihu pressima. Habemenuga saab lihtsasti kasutada ka jalgade raseerimiseks ning sellel ei pea teri vahetama.

Vahupintsel ja -kauss koos habemeajamisseebiga

Vanakooli raseerimistooted tekitavad oluliselt vähem prügi. Kõigepealt leotatakse vahupintslit veidi vees. Seejärel hõõrutakse pintslit vastu seepi ning vahustatakse vahukausis tihkeks vahuks. Seega, pole tarvis hoiustada suuri vahupudeleid. 

Riidest kotid

Tark on võtta poodi kaasa oma riidest kotid, sest kile- ja paberkotid tuleb nii kui nii prügisse visata koroonaviiruse leviku ajal. Paberkotil säilib viirus 24 tundi ning kilekotil 2-3 päeva.

Kõrvatikk

Rohegeeniuses ilmus hiljuti lugu, mis kirjeldab alternatiive ühekordsetele kõrvatikkudele. Enamik neist ei ima niiskust, kuid aitavad eemaldada meiki silma juurest või vaiku kõrvast – midagi, mille jaoks peamiselt kõrvatikke kasutatakse. Niiskuse imamiseks kõlbab tavaline tualettpaber või harva kasutatav bambusvarrega kõrvatikk.

Purgid ja silikoonkotid

Kui klaaspurki liiga täis ei topi, saab selles sügavkülmutatuna hoida lahtiselt soetatud kapsast, lillkapsast ja brokolit. See on hea võimalus kasutada ära need purgid, mis muudest toitudest tekivad. Lisaks ei teki plastpakendeid.

Klaaspudelid

Klaaspudelites lühikese perioodi jooksul vee ning pikema perioodi jooksul erinevate koduste hoidiste jmt hoiustamine on suureks abiks prügi tekke vähendamisel. Lihtsalt pese pudel puhtaks ning täida uuesti.

Mikrofiiberlapid, puhastuslapid ja kaltsud

Milleks varuda majapidamispaberit? Mikrofiiberlapid on imelised tolmu pühkimiseks, peeglite puhastamiseks ja poleerimiseks ning ekraanide läikima löömiseks. Puhastuslapid sobivad hästi köögipindadele. Nende eristamiseks võib neile püsiva markeriga otstarbe peale märkida. Pärast kasutust tuleb need lihtsalt pesumasinas teistest asjadest eraldi ära pesta.

Käsidušš või bidee ning isiklik kuivatusrätik

Enamik maailmast ei kasuta tualettpaberit. On isegi ütlus: “Kui sul oleks nägu väljaheitega koos, kas sa pühiksid seda tualettpaberiga või peseksid puhtaks?” Olemasolevasse tualetti saab paigaldada käsidušši, mis suunatakse eest taha. Vool puhastab kriitilised kohad ning kuivatamiseks saab kasutada isiklikku rätikut. 

Menstruaalanum, kuupesu ja pestavad hügieenisidemed

Ka päevad ei pea tähendama haisvat prügihunnikut. Menstruaalanum on meditsiinilisest silikoonist anum, mis sisestatakse kokku voldituna tuppe, kus see end avab. Seal kogub see menstruaalverd. Anumat tühjendatakse sõltuvalt tüübist hiljemalt iga 6-12 tunni tagant. Enne päevade algust keedetakse anum läbi. Paljude naiste nagu näiteks Brigitte Susanne Hundi ja Merilin Taimre arvates on see mugavaim lahendus. Pärast seda ei taha suur osa naisi ühekordse kraami juurde tagasi pöörduda. 

Rohegeeniuses on ilmunud ka pikem lugu kuupesu ehk menstruatsioonipesu kohta, mida saad lugeda siit. Lisaks saab ise teha pestavaid hügieenisidemeid või soetada neid veebipoodidest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.