Kust leida abi, kui tahad oma riideid, jalanõusid ja asju parandada?

Foto: Pixabay

Tänapäevases ühiskonnas on katkiste asjade parandamine igati tülikas ja ajamahukas, kuna leidub vähest infot, kus seda teha saaks, peale selle on taoline ettevõtmine on ka kallis. Hõlpsam on uus toode osta, kui seda parandada lasta, sest hinnad on lihtsalt nii madalad. Paljud tooted ei ole mõeldudki ajakohastamiseks – toodete disaini ei ole parandamisvõimalust sisse arvestatud. Sellest olenemata leidub aina rohkem inimesi, kes on huvitatud oma tarbeesemete eluea pikendamiseks.

Paranduskultuuri taastekkimisele ja edendamisele annavad kinnitust üle maailma loodavad paranduskeldrid ja avalikud töökojad, kus inimestele on loodud ligipääs erinevatele tööriistadele, et kõpitseda üles vana mööblit, riideid, kingi, tehnikat ja muud säärast.

Tartus Aparaaditehases on juba mitmendat kuud tegutsenud Paranduskelder, kuhu inimesed saavad oma katkise tarbeesemega minna ning see ise koos meistri abiga ära parandada. SPARK Makerlab, samuti Tartus tegutsev avalik töökoda pakub kasutamiseks näiteks nahaõmblusmasinat, puur- või treipinki, akutrelle jms.

Ka raamatukogud üle Eesti on oma väljalaenutusvahendite hulka suurendanud just tööriistade ja -vahendite osas nagu näiteks 3D printer, overlok õmblusmasin, termopress jms (rohkem infot siit).

Paranda ise

Esimene samm katkiläinud asja parandamiseks on võtta kasutusele enda olemasolevad ressursid. See tähendab, et parandad vastavalt oma oskustele lihtsamaid asju ise, nagu näiteks augud sokkides, kinnastes, läbikulunud kohad tekstadel jm. Kiire guugeldamine aitab inimeseni tuua nippe ja trikke, kuidas käepäraste vahenditega üht või teist toodet parandada. 

Minu kaks lemmikabilist, mis aitavad suure variatsiooniga kodukraami parandada, on Sugru ja Shoe goo. Sugru on käte abil muditav liimaine, millega saab parandada katkisi juhtmeid, tööriistu jms.

Shoe goo on mul aidanud juba aastaid kulunud jalatsitaldu parandada. Sellega saab nimelt väga hästi taastada ärakulunud taldu, auke ja vajadusel kasvatada jalanõu talla pinda teatud nurga alt. Näiteks mina kipun ühe jalaga natukene liiga palju sissepoole käima. Selle tarbeks olen ma ühel oma jalanõu tallal poolele tallale kõrgust lisanud.

Küsi abi

Teine samm on võtta ühendust professionaaliga. Näiteks pöörduda paranduskeldri poole ja meistri abiga toode ära parandada. Oma kätega asja parandamine aitab seda taasväärtustada.

Teine variant on aga osta teenust. Näiteks rõivaid saab kliendi äranägemise järgi lasta modifitseerida rätsepa või õmbleja juures. Vaheta välja oma pintsaku vooder, tee püksid lühemaks või pikemaks, paika ära rebenenud teksad nii, et parandusest ei jää jälgegi.

Õmblusteenuseid pakuvad peale õmblejate ja rätsepate ka tihti pesumajad. Kingi, käekotte, vihmavarje, nahast aksessuaare ja muud sellist aitavad parandada kingsepad. Enda kogemusest võin ka veel seda öelda, et kui üks töökoda ütleb ei, siis proovi uurida teiselt. 

Suurepärane koht abi saamiseks on ka erinevad Facebooki grupid. Mida spetsiifilisemast grupist abi küsida, seda kvaliteetsemat infot saab. Näiteks kaamerate paranduse kohta passib küsida fototeemalisest grupist, kleiti aitab parandada õmblusteemaline grupp. Üleüldine grupp aga asjade parandamiseks on näiteks Mina parandan sinu katkise.


Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.