Olen praktiseerinud nullkulu ehk jäätmeteta elustiili juba viis aastat. Kirjutan oma tegemistest peamiselt blogis Nullkulu.ee. Minu pikaajalised lugejad aga teavad, et mul oli imeline võmalus elada aasta aega imetabases Riias, mida võib julgelt Baltikumi jäätmeteta eluviisi pealinnaks tituleerida. Kõigile neile, keda huvitab keskkonnateadlik elustiil ja selle võimalused, soovitan soojalt aeg-ajalt ka Riiga kiigata. Seal on, mida avastada.
Zero waste põhimõtetega kohvik
Krišjāņa Barona tänaval asub Café M (www.facebook.com/CafeMriga/), mis on tugevate zero waste põhimõtetega kohvik. Prügi tekib seal absoluutses miinimumis, kõiki jäätmeid otse loomulikult sorteeritakse ning need saadetakse ümbertöötlusesse. Kõik toidujäätmed, eriti aga kohvipuru komposteeritakse elektrilise kompostriga kohapeal. Kuna pühapäev on komposti jagamise päev, on näha, kuidas kohvikusse on tekkinud pikk elav järjekord, karbid näpu vahel. Inimesed on tulnud tasuta huumust küsima, mida oma toataimede kasvatamiseks ära kasutatakse.
Muidugi mõista saab seal ka kõhutäidet ning ausast kaubandusest pärit kohvi. Toiduained on valitud osavalt – mida väiksem ökoloogiline jalajälg, seda parem. Näiteks seetõttu on enamik pakutavast toidust vegan.
Kolm pakendivaba poodi Burka, Turza ja Zeroveikals
Samal ajal kui Eestis pole mitte ühtegi pakendivaba kauplust, vaid kombinatsioonid tavakaupadest ning lahtise kauba lettidest (nagu näiteks Biomarket, ItsBio, Bio4You, Mahemarket, Valete Ökopood jms), siis Riias on kolm päris ehtsat jäätmevaba elustiili edendavat kauplust.
Kõigis kolmes poes on võimalik osta toitu või muid tooteid nii oma pakendiga kui ka võtta kohapealt teiseringi pakendeid. Lätlased nimetavad just seda viimast armsalt boomerang-süsteemiks. Samal ajal kui Eesti kauplused veel ei paku võimalust oma karpi ostetava toidu puhul taarahinna mahaarvestamist, siis Riia nullkulu kauplustes seda saab kenasti teha.
Zeroveikalsist ehk eestipäraselt Nullpoest saab osta oma pakendiga erinevaid õlisid, kuivaineid, ilu- ja kodutooteid. Nullpoe eripära Burka (läti keeles tähendab see purki) ja Turza (läti keeles tähendab see paberkotti) ees seisneb selles, et seal on kogu kaubavalik ka vegan.
Burka ja Turza kaubavalik aga ei jää kuidagi Zeroveikalsile alla. Võiks isegi öelda, et nende kaubavalik on zero waste kogukonna silmis maailmaklassiline. Valik on mitmekesine, kohati isegi uuenduslik. Näiteks Turzas müüakse nii toiduaineid tõsisemaks kokkamiseks (jahud, kruubid, juust, liha, munad, maitseained, puu- ja juurviljad), snäkke (näiteks vahvlitopsi saab ise jäätist tõsta), kodu- kui ka kehatooteid.
Minu kõige lemmikum pakendivaba pood Riias on kindlasti Turza. Seal jäävad silma nutikad lahendused. Nagu näiteks see, et pesuvahendid tulevad kahhelkiviplaatidega kaetud seina seest. Mugav, lihtne puhastada ning kliendile kasutamissõbralik – mitte nagu tavaliselt, kui peab ebamugavalt Eesti ökopoodidest puhastusvahendeid oma pudelisse tigukiirusega rasketest kanistritest niristama, nii et kõik põrand, pudel ja sina ise olete sellega lõpuks koos. Poes pakutakse ka säärast kraami, mida naljalt igalt poolt ei saa. Näiteks on kaubavalikus lahtiselt müüdavat soodat, tahhinit, maapähklivõid, šokolaadikreemi, mett, martsipani jpm. Turzas on ka väga lai valik tahkeid šampoone, kehakreeme ning muid ilutooteid. Harjavalik kiiduväärt – kes omale näiteks puidust WC-puhastusharja komposteeritavate harjadega igatseb, siis sealt saab.
Kümneid vegankohvikuid
Kuna keskkonnasõbraliku elustiili juurde kuulub ka eetiline ja väikese ökoloogilise jalajäljega toit, leiab Riiast mitmeid vegankohvikuid ja restorane. Külastamist väärivad kindlasti Terapija ja Väike Terapija (läti keeles Maža Terapija), Bhajan Cafe, Miit. Nädalavahetuseti pakuvad Terapija ja Miit imetabast vegan brunch’i, mis vajab järele mekkimist.
Mainimist väärt on ka Läti kohvikute-restoranide roheline mõtteviis. Juba pikemat aega, enne kui ühekordsete plastesemete vastuliikumine Eestis pead tõstis, oli see Lätis juba täies hoos. Pole ebatavaline, kui Läti söögikoht kasutab riidest käterätte, metallist kõrsi või keeldub ühekordsete pakkematerjalidega toitu kaasa müümast. Näiteks kui Terapijast jaanipäeval sojašašlõkki grillimiseks tellida, saab seda ainult oma karpi osta.
Zero waste organisatsioon
Nullkululiikumist ja selle elustiili edendamist aitab suunata mittetulundusühing Zero Waste Latvija (www.facebook.com/zerowastelatvija/), mis korraldab erinevaid aktsioone, üritusi, meistriklasse jms. Nad korraldavad populaarseid õpitube, laskudes nullkulu elustiili praktikatesse süvitsi. Mõned näited: Lapsed ja minimalism, Kuidas osta mitte midagi? või näiteks Kapselgarderoob.
Ka tavakauplused pakuvad rohkelt lahtist toidukraami
Väga suur positiivne üllatus on Läti turistil ka tavalises toidupoes. Kuigi võiks eeldada, et Rimi kaubavalik on sama mis Eestis ja Lätis, siis kahjuks jääb eeldaja pika ninaga. Riias elades nautisin täiel rinnal seda, kuidas Rimist saab osta näiteks frillice salatit, peterselli, rohelist sibulat, rohkelt küpsetisi ning pagaritooteid oma kotiga. Ka sügavkülma lettidest saab osta lahtiselt erinevaid mereande ning poolfabrikaate, mida Eesti kauplustest naljalt ei kohta.