Lihtsad ja odavad nipid, mille abiga muuta vannituba keskkonnasõbralikuks

Foto: Pixabay

Kui teha vannitoas mõned väga lihtsad ja üldsegi mitte kallid muudatused, on võimalik oma ökoloogilist jalajälge märkimisväärselt vähendada, peale selle on mitmed loodust säästvad valikud ka meie tervisele paremad.

Bambusest hambahari

Kõige hõlpsam viis oma ökoloogilist jalajälge vannitoas vähendada on vahetada plastvarrega hambahari kas vahetatavate peadega hambaharja vastu või valida bambusvarrega hari. Bambusel on palju väiksem ökoloogiline jalajälg kui plastikul, sest bambus on biolagunev ning taim kasvab kiirelt.

Kui harjavart ei ole keemiliselt töödeldud ja nailonist harjased eemaldada, saab oma vana hambaharja komposteerida või kodus ahju all põletada. Enamik keskkonnasõbralikke hambaharju on valmistatud küll bambusest varrest, ent harjased ise on nailonist. Leidub ka loomsete harjastega hambaharju, ent seda valides tasub tähele panna, et need on palju jäigemad. Paljud hambaarstid neid ei soovita, kuna need koguvad niiskust ja on seetõttu hea kasvulava bakteritele.

Bambusest hambahari maksab kaupluses sama hinda kui tavaline ja on pealekauba ka keskkonnasõbralikum valik. Foto: Maryliis Teinfeldt

Komposteeritav hambaniit

Kas sa teadsid, et tavaline hambaniit on tehtud plastikust? Selle kasutamise tulemusel tekib kasutaja suhu mikroplastik, mille ta tõenäoliselt alla neelab. Pealegi on plastikul suur ökoloogiline jalajälg, mistõttu on paslik valida keskkonnasõbralikum viskoosist või siidist hambaniit. Näiteks mitmetest looduskauplustest müüdav Georganics viskoosist hambaniit sobib kompostimiseks. Lisaks on võimalik osta seda vana pakendit korduvkasutades, sest täitesisu müüakse eraldi. Komposteeritav hambaniit sobib biojäätmete konteinerisse panekuks kui ka efektiivselt töötavasse kompostrisse.

Vahetatavate peade või žilettidega raseerija

Ühekordsed žiletid on olmejääde. Palju keskkonnasõbralikum vahend raseerimiseks on vahetatavate peadega või lausa žilettidega raseerija. Viimaseid tehakse nullkulu elustiili populaarsuse tõttu ka väga hea tasemega, kus ühes peas on lausa 3 tera. Otsi metallist žilettidega raseerijat kohalikust loodustarvetepoest, hästivarustatud kosmeetikakauplustest või telli nullkulu elustiili toetavatest kauplustest.

Tahke seep on imeline kaaslane lennukiga reisides, trenni minnes ja muidugi ka kodus. Hõlpsam on transportida väikeseid tooteid, mille kasutamiseks vajaminev vesi tuleb kasutaja enda asukohast, mitte teiselt poolt maailma. Foto: Maryliis Teinfeldt

Tahke seep

Seebil ja seebil on vahe! Kas teadsid, et tavalise tahke seebi ökoloogiline jalajälg on väiksem kui vedelseebil? Selle Šveitsi uuringu järgi lausa 30% väiksem. Vali tahke seep nii käte pesuks, šampooniks, palsamiks, raseerimisvahuks kui ka paljuks muuks. Huvitaval kombel kestab tahke seep ka kauem, sest inimesed võtavad täpselt nii palju kui neil vaja. Vedela puhastusaine puhul kipuvad kasutajad liialdama nii seebi enda kui ka veekogusega.

Näovesi pihustiga pudelisse

Üks imehea nipp, kuidas vähendada vannitoas tekkivat prügi on panna näiteks näotoonik pihustiga pudelisse. Puhasta nägu vee ja seebiga, seejärel piserda näovett ja lase õhu käes kuivada. Nõnda hoiad toodet ennast kokku kui ka vatipadjakesi, mida olmejäätmete konteinerisse panna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.