Lugeja küsib: kas kassiliiva tohib komposti panna?

Rohegeeniuse poole pöördus Ellen, kel kodus kolm kassi ja ühe jaoks neist on toas ka kassiliivakast. Et tegu on suure ja vana kassiga, siis tuleb tema kassiliiva tihedasti vahetada, et loomal oleks kastis mõnus käia. Nii koguneb aga äravisatavat kassiliiva ohtrasti ja Ellen küsibki, kas ja millist kassi poolt ärakasutatud kassiliiva tohib komposti panna.

Uurisime Kompostiljoni algatusmeeskonnalt, mida nemad soovitavad. Kompostiljon ütleb, et kui tegu on täiesti tavalise ja mittebiolaguneva kassiliivaga, siis kuulub see olmejäätmete hulka, mitte komposterisse.
Kui on tegemist biolaguneva ehk komposteeruva kassiliivaga, mida soovitakse kodustes tingimustes kompostida, siis võib seda teha, kuid ettevaatuse mõttes ei maksaks.

Koduloomade väljaheidete puhul ei saa kunagi täiesti kindel olla, et seal pole haigustekitajaid ja parasiite. Loom ei pruugi ise üldse haiglane olla, kuid tema väljaheites võivad haigustekitajad siiski esineda.

Peale selle ei tõuse koduse komposteri sisetemperatuur nii kõrgeks, et see suudaks hävitada teatud haigustekitajaid ja parasiite. Just samal põhjusel ei soovitata kompostikasti visata ka näiteks mädanikega nakatunud taimepealseid.

Kui nüüd aga on kindel soov biolagunev kassiliiv visata komposterisse, siis soovitab Kompostiljon sealt saadud kompostimulda kasutada vaid ilupeenardel ning mitte toidutaimede kasvatamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.