Mida kasulikku ja keskkonnasõbralikku teha, kui peab kodus istuma

Praegu on hea aeg kevadiseks suurpuhastuseks.Foto: Shutterstock

Pikemalt kodus viibides on võimalik pühendada see aeg enesearenduseks, mõnusama ümbruse ja paremate harjumuste kujundamiseks. Siin on nimekiri mõningatest keskkonnasõbralikest asjadest, mida võib sel perioodil teha.

Vabane ebavajalikest asjadest

Korrasta oma kodu. Hea abiline on näiteks Marie Kondo raamat “Jaapani korrastuskunst”. Kondo jagab empaatilisi juhiseid, mis sobivad ka inimesele, kellel on asjadega tugev side ja raskusi neist lahti laskmisega. Selmet korrastada asju asukohati, soovitab Kondo keskenduda kategooriatele alustades vähem emotsionaalsetest (nt riietest) ja lõpetades tugevaima emotsionaalse väärtusega asjadega (fotod, kaardid, mälestusesemed).

Näiteks riiete puhul tuleb kõik enda esemed tuua kokku kogu maja pealt ning iga eset käes hoides otsustada, kas see tekitab rõõmu. Loe siit lähemalt, kuidas oma asju nullilähedase kuluga ilusti hoida, ning vaata siit viiteid, kuhu välja sorteeritud asjad edasi anda.

Õpi vajadusel õigesti koristama ja oma asjade eest hoolitsema

Me ei sünni teadmisega, milline mikrofiiberlapp on peeglite puhastamiseks parim ning millised on kodustest vahenditest tehtavad puhastusvahendid. Kui soovid õppida, kuidas õigesti oma dušikabiini klaasuksi puhtana hoida või kuidas pesta tualett-poti harja, on hea inglisekeelne kanal Clean My Space. Seal kanalil on palju videosid ja juhised, sealhulgas väikelaste vanematele. Mõtle veel, mille tegemises sa häid suuniseid vajaks: peegelläikega meestekingade viksimine, nahkkoti eest hoolitsemine jne.

Õmble vanadest tekstiilidest tarvikud

Praegu on hea aeg õmmelda endale korduskasutatavad toidukotid ja kandekotid, riidest servietid ja kinkekotid. Selleks võib kasutada näiteks vana pestud ja puhast lina. Meieeluilu blogis on juhis ise riidest koti õmblemiseks.

Valmista midagi loodusele

Õpi, kuidas ehitada ja paigaldada metsa pesakasti või ehitada pelgupaika mesilastele.

Avasta uusi lihtsaid viise, kuidas süüa teha

Hapendamine on lihtne viis, kuidas pikalt säilivaid toite valmistada. Näiteks hapusaiataigna juuretiseks läheb vaja ainult võrdsetes osades vett ja jahu. Need korjavad üles õhus lendleva pärmi ning hakkavad oma elu elama. Sellega võib teha hapusaia, küpsiseid ja pannkooke, millel on mõnus mekk.

Kapsad saab hõlpsasti hapukapsaks teha: haki kapsas peeneks, masseeri kihiti soolaga läbi ja paiguta lõpuks purki hapnema. Hapukapsas valmib umbes kolme päevaga. Poest tellitud mahekombuchast võib hakata ise oma teeseenejooki tegema. Rohkem infot sellest leiab näiteks blogist Zero Waste Chef ning Youtube kanalist Pro Home Cooks. Huvitav on kindlasti ise proovida näiteks pähklipiimade, jogurti ja juustu tegemist.

Paranda ja õpi parandama

Kas sul on asju, mida oled ammu tahtnud parandada, aga seni pole viitsinud? Paranduskelder jagab inspiratsiooni ja juhiseid, mida teha. Vaata üle, kas kuskil koorub värvi, mõni plekk vajab seinal eemaldamist või hoopis sokk nõelumist. 

Hoolitse taimede eest

Pista seemned mulda ja kasvata maitsetaimi. Tõsta vajadusel kitsaks jäänud potist taim suuremasse potti jne.

Õpi jäätmeid sorteerima ja kompostima

Ajal, mil oleme rohkem kodus ja jäätmeid tekib rohkem, on hea viia end kurssi jäätmete sorteerimisega. Näiteks, mida teha pakenditega ja kuidas kompostida. Kui kortermajast on biojäätmete vedu ja muud sorteerimisvõimalused veel puudu, kirjuta korteriühistu juhatusele argumenteeritud kiri ja palu see võimalus tekitada.

Korista digiprügi

Postkastis on 999+ lugemata kirja? Kustuta ebavajalik, keeldu rämpspostist, arhiveeri oluline ning jäta postkasti nähtavale ainult see, millega on vaja aktiivselt tegeleda. Telefon ja arvuti on täis uduseid ja halbu pilte ning ebavajalikke faile, mida ei ole viitsinud ära kustutada? Nüüd on see aeg. Telefon huugab sotsiaalmeedia teavitustest? Võta teavitused ära ning kustuta kõik rakendused, mis sinu elu ei rikasta. Susanna Veevo kirjutas veebruaris Rohegeeniuses ka lähemalt, miks digiprügi vähendamine on oluline

Kaota paberipahn

Skanni olulised paberid skanneriga või skanneri-taolise mobiilirakendusega ning viska kõik ebavajalik ära. Telli endale Omnivast tasuta rämpostist keeldumise kleeps ning palu saata ainult e-arveid.

Toeta ettevõtteid jätkusuutlikkuses

Kui sul on midagi uut vaja, mida teise ringiga ei saa, mõtle, kuidas saaksid teha jätkusuutlikuma valiku? Kas saaksid oma tellimusega toetada mahetalunikke, osta päriselt vajalikke läbimõeldud disainiga rõivaid või toetada kohalikku plastiku kasutamise vähendamist edutatavat ettevõtet? Kiida neid tegijaid.

Näita oma meelsust

Meeleavaldused toimuvad endiselt edasi. Näiteks “Päästame Eesti metsad” korraldas sel nädalavahetusel e-meelavalduse ning sama teeb ka Fridays For Future. Samuti kutsutakse üles metsas jalutades väikeprahti kilekotti korjama. Kadunud ei ole ka petitsioonid ning võimalus kirjutada ettevõtetele viisakalt sobival hetkel, milliseid keskkonnasõbralikumaid tootearendusi näha sooviksid. Veel, miks mitte toetada keskkonnaorganisatsioone, kes lausa terveks aastaks vähese raha eest keskmise eestlase jalajälje kompenseerida suudavad.

Naudi lugemist ja filme

Veebist leiab palju huvitavaid tasuta filme ning ka lugemismaterjali enda keskkonnateemadel harimiseks. Netflixis on samuti korralik valik. Loe siit, mida soovitab lugeda Madis Vasser ning millised filmid ja raamatud aitavad roheliseks kasvada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.