Miks youtuberid keskkonnateemadel rääkides sosistavad?

ASMR-i on seni vähe uuritud, kuid ASMR videote vaatajad kirjeldavad, et need rahustavad ja lõõgastavad neid ning leevendavad ärevust, stressi ja unetust.

Enne 2010. aastat polnud sellist nimetust nagu ASMR (autonoomne sensoorne meridiaanreageering) olemaski. Tegu on tahtmatult tekkiva tundmusega, mille põhjustajaks on visuaalsed või helilised stiimulid nagu sosistamine, juuste kammimine ning küüntega vastu lauda toksimine. Kogejad kirjeldavad seda mõnusa kõdisarnase tundena, mis algab pealaest või kaelalt ning liigub mööda selgroogu alla.

ASMR-i on seni vähe uuritud, kuid ASMR videote vaatajad kirjeldavad, et need rahustavad ja lõõgastavad neid ning leevendavad ärevust, stressi ja unetust.

Esmased uuringud ka kinnitavad seda. ASMR-i saavutamiseks on üldiselt parimad stiimulid sosistamine, isiklik tähelepanu, krõbisevad helid ja aeglased liigutused. See, mis ja kas kellelegi meeldib, on väga erinev. Üldjuhul ei ole tegu seksuaalse kogemusega.

ASMR-i on hakatud kasutama ka reklaamides. Näiteks IKEA-l on sari ASMR videosid. Üks video nendest on 25 minutit pikk lugu kodusisustusest, kus õrnal häälel naine silub voodipesu, kohendab sulepatja, libistab riidepuid üle metallstange, tilistab neid üksteise vastu jne.

Super Bowli õllereklaamis räägib Lenny Kravitzi tütar Zoe Kravitz sosinal maheõllest. Lisaks teevad paljud ASMR videote loojad oma videotes eri toodetele reklaami või käsitlevad endale südamelähedasi teemasid. W Magazine teeb lausa kuulsustega intervjuusid, kus nood ASMR-iga eksperimenteerida saavad.

Keskkonnateemade suurema tähelepanu alla tõustes on hakatud tegema ka selle temaatikaga seonduvaid videosi. Ameeriklanna ItsBlitzzz jaanuari lõpus avaldatud rollimängu videot pakendivaba poe klienditeenindajast on nüüdseks vaadanud ligi pool miljonit inimest.

Sophie Michelle ja Delicate ASMR videosid sellest, kuidas vähendada oma jäätmeid, on teiste seas vaadanud kümned tuhanded inimesed. Leidub ka rohkelt videosid vegantoidu ja -toodetega katsetamisest ning paljust muust.

ASMR paroodiatele keskenduv Artsy ASMR avalikustas eelmise aasta sügisel rollimänguvideo, kus ta kujutab humoorikalt Greta Thunbergi, kes räägib kliimamuutustest ja aitab vaatajal magama jääda. Eelmise aasta maikuus rääkis TEDx üritusel austraalia koomik Issy Phillips kliimamuutusest sosinal ja krõmpsutas mikrofoni juures kuiva leiba: “Ükski maa ei peaks nii kuiv olema.”

Issy soovitab, et kui valju häält ei kuulata, siis ongi paslik sosistada. Kuna inimesed kipuvad ebameeldivatest teemadest eemale hoidma, siis ASMR võib olla üks omapäraseid viise, kuidas rahustavalt ja paljudele nauditavalt peale väsitavat päeva olulistest teemadest rääkida. Kui juba IKEA reklaami vaatab vabatahtlikult mitu miljonit inimest, küll siis ka keskkonnateemasid vaadatakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.