Ministrid kutsuvad üles osalema toidupäästmise väljakutses ja näitavad eeskuju

Ära raiska toitu, kõik saab millekski ära kasutada!Foto: Shutterstock

Signe Riisalo, Tõnis Mölder ja Urmas Kruuse kutsuvad üles liituma toidupäästmise väljakutsega. Nii on ministrid otsustanud alates sellest nädalast oma igapäevaelus lähtuda toidupäästmise nippidest ja pöörata tähelepanu toiduraiskamise vähendamisele laiemalt.

Ministrid osalevad täna toidujäätmete tekke vältimise ja toiduannetamise edendamise infopäeval, kus antakse omavalitsustele, heategevusorganisatsioonidele, erialaliitudele, kaubanduskettidele ja toitlustajatele ülevaade kolme ministeeriumi tegevustest toidu päästmiseks ja raiskamise vähendamiseks.

„Meil on suur samm veel astuda, et päästa see kvaliteetne toit, mis läheb äraviskamisele, nende inimeste jaoks, kes seda igapäevaselt vajavad,“ ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Näeme, et abivajajate arv kasvab ja annetusi vajavate inimeste arv on aastaga võrreldes kasvanud pea 100%. „Kui 2021. aasta veebruaris oli ostetud toiduabi jagamisel abivajajate arv 12 500, siis maikuus juba 18 000 inimest. Peame suutma enam veenda ja kaasata neid ettevõtteid, kus toit üle jääb ja peame annetamise tegema võimalikult lihtsaks.“

Eesti kodumajapidamistes läheb ühe elaniku kohta aastas raisku 26 kg toitu. Kõigi kodumajapidamiste peale on selle väärtus ligi 98 miljonit eurot. Iga pere saab anda oma panuse, et väärtustada toitu ja vähendada toidu raiskamist nii kodus kui väljas süües.

„Toidujäätmete hulk on Eestis viimastel aastatel kasvanud,” ütles keskkonnaminister Tõnis Mölder. „Võiks ju tõdeda, et pole hullu, tekitame paljudest rikkamatest riikidest vähem toidujäätmeid. Kuid keskkonnaprobleemide puhul ei saa me mõelda, et kuskil kellelgi on veel halvem ja ärme seni pinguta, kuni oleme neile järele jõudnud,“ rääkis Mölder. „Vaadates kasvu Eesti kontekstis, mõistame, et meilgi on oluline astuda samme selleks, et vähendada toidu äraviskamist“.

Kolme ministeeriumi ja üle 50 organisatsiooni kaasabil koostati 2020. aastal toidujäätmete tekke vältimise ja toidupäästmise tegevuskava, mida juba praegu ellu viiakse.

„Toidu tootmine algab põllult või farmist. Meie igapäevase toidulaua katavad tuhanded inimesed oma raske ja tänuväärse tööga. Hooliva suhtumise kaudu toidusse, saad avaldada tänu toidu tootjatele. Kuna kõige rohkem toitu läheb raisku kodudes, tee oma esimene samm ja osta edaspidi ainult nii palju toitu, kui sinu pere jõuab ära süüa,“ sõnas maaeluminister Urmas Kruuse. 

Signe Riisalo, Tõnis Mölder ja Urmas Kruuse alustavad sel nädalal ühes peredega toidupäästmise väljakutsega ja kavatsevad ka edaspidi rakendada koduköökides toiduraiskamist vältivaid nõuandeid ja soovitusi. Kuidas ministritel läheb ning millistest nippidest kõige rohkem kasu lõigatakse, saab jälgida ministrite sotsiaalmeediakanalites.

Nipid toidupäästmiseks:

1. Usalda oma meeli “parim enne” toodete puhul – “kõlblik kuni” märgistusega tooted on söömiseks ohutud kuni märgitud kuupäevani (söö enne kuupäeva möödumist), kuid “parim enne” toit on tihti hea ka pärast kuupäeva möödumist. “Parim enne” kuupäevaga toidu puhul usaldada oma meeli – vaata, nuusuta ja maitse! Kui tundub hea, siis ongi hea!

2. Avasta, mis sul juba kodus olemas on! Revideeri kodus olev toidukraam nii kapis, sügavkülmas kui riiulis. Tõsta uuemad tooted tahapoole ja vanemad ettepoole. See on professionaalide nipp – nii organiseerivad toidu säilitamist restoraniköögid.

3. Planeeri ette menüü, alustuseks kasvõi kolmeks päevaks ja kavanda paar toidukorda nii, et kasutad loovalt ära juba olemas oleva toidu. Äkki ei peagi poodi minema?

4. Kui “menüü ette” planeerimine kohutab, vaata lihtsalt kodus olemasolev üle ja tee ostunimekiri. Poodle nimekirja alusel ja loe kokku, mitu emotsiooniostu suutsid tegemata jätta!

5. Kui ostad toidu samal päeval söömiseks, vali julgelt läheneva säilimistähtajaga toit või kehvema välimusega köögivili, et see päästa äraviskamisest.

6. Käi võimalusel poes jala – ise poekotte kandes ei saa väga palju üle osta. Lisaks kogud samme ja annad käe- ja õlalihastele toonust!

7. Sea külmikus sisse “võta siit” ala, kuhu paned selle toidu, mis vajab kiiremas korras söömist. Riiuli või riiuli osa saad eraldada teibiga. Kui läheneva tähtajaga toit on ühes kohas, taipad lihtsamalt, millest enne süüa teha ja ka pereliikmed arvestavad sellega.

8. Võta kasutusele korduskasutatavad säilituskarbid, millega üle jääv valmistoit külma panna. Saad selle järgmisel päeval tööle kaasa võtta või mugavalt samas nõus kodus üles soojendada. Toiduohutuse vaatest on parimad säilitusnõud klaasist.

9. Kui sul jääb toitu üle, märgi säilituskarbile kuupäev ja pane toit sügavkülma!

10. Leib ja sai on kuivanud? Taasavasta vanu häid retsepte nagu vaesed rüütlid, küüslauguleivad jms!

Katseta toidupäästmise nippe! Tee nippidega vähemalt nädalake tutvust ja need kujunevad sulle ja su perele igapäevaseks harjumuseks. Soovi korral leiad veel nippe www.envir.ee/toidujäätmed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.