Elustiil

Neli huvitavat kalkulaatorit, millega saab välja arvutada oma mõju maailmale

Ecological footprint arvutab välja, mitu planeeti oleks vaja, kui kõik elaksid nii nagu sina.Foto: Shutterstock

Kui närv praegusel ajal kannatab, siis inglisekeelsete kalkulaatoritega saab välja arvutada oma umbkaudse mõju maailmale. Liiga masendav see olla ei tohiks, sest nii kui nii on meie tarbimine praegu piiratud.

Mitu orja sul on?

Slavery Footprint on inglisekeelne kalkulaator, mis hinnates inimese tarbimisharjumusi ning omandeid arvutab, mitu orja tal on. Soovi korral on võimalik oma vastuseid detailsemaks muuta, kuid seda teatud piirini. Näiteks ei arvesta lehekülg seda, kui kasutad teise ringiga saadud asju, mille jaoks tehtud töö ei peaks teoorias sinu südametunnistusel olema. 

Milline on sinu ökoloogiline jalajälg?

Ecological footprint arvutab välja, mitu planeeti oleks vaja, kui kõik elaksid nii nagu sina. Küsitakse küsimusi toitumise, transpordi, jäätmetekke ja eluruumide kohta, millele saab soovi korral detailsemalt vastata. Lõpus saab detailsemaid andmeid vaadates näha, millist tüüpi on sinu maakasutus globaalsetes hektarites ning mille jaoks seda enim kulub. Seal kuvatakse ka, milline on sinu süsinikujälg ja kui suure osa moodustab see ökoloogilisest jalajäljest.

Milline on sinu kantavate riiete ökoloogiline jalajälg?

ThredUp moekalkulaator küsib, kui palju sa riideid ostad, millist tüüpi riideid, palju rendid, palju ära viskad või müüd, palju soetad eetilist või teise ringi moodi ning kuidas oma riideid. Lõpus näidatakse sinu moe süsinikujälge naelades võrrelduna keskmisega. Lisaks jagatakse soovitusi, kuidas oma kapi jalajälge vähendada. 

Milline on sinu toidu jalajälg?

BBC kodulehel leiduv kalkulaator näitab konkreetsete toitude jalajälge. Kõigepealt tuleb märkida, mida sa süüa sooviksid. Näiteks kui märkida, et soovid iga päev õunu, näidatakse, kui palju emissioone aastane õunatarbimine tekitab, palju selleks vett kulub ning kui suure süsinikujäljega on õunad võrreldes teiste puu- ja juurviljadega. Et oleks lihtsam mõista, kui suur on teatud hulga kasvuhoonegaaside hulk, näitlikustatakse seda kodu soojustamise ja auto läbitud kilomeetritega. Veekulu lihtsustatakse 8-minutilisteks duššideks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.