Nimekiri filmidest ja raamatutest, mis aitavad roheliseks kasvada

Foto: Pixabay

Ennast saab keskkonnateadlikumaks harida mitut pidi. Lisaks sellele, mida me kodumaisest ja välisajakirjandusest keskkonna ja kliimamuutuste kohta teada saame, pakuvad ka vastava sisuga raamatud, saated ja filmid head infot ning panevad mõtlema. Just see viimane ongi oluline – et teha keskkonnateadlikumaid valikuid, tuleb oma peaga mõelda.

Kui tavarutiinis ei jää mahukamate raamatute ja pikemade filmide vaatamiseks aega, siis nüüd on vast aega need ette võtta. Ja alustame raamatutest.

Roheraamatud ja maailmavaatelised teosed

Eesti keeles on ilmunud praktiline ja kokkuvõtlik teos “Jäätmeteta kodu. Kuidas elada prügivabalt?”, mis peaks küll iga inimese mõtlema panema. Raamatu autor Bea Johnson jagab lugejatele nippe ja ideid, kuidas liikuda tasapisi jäätmevaba eluviisi poole, säästa raha ja aega ning elada oma elu lihtsamalt ja keskkonnasäästlikumalt. Olgugi tegu tõlkeraamatuga, on seda täiendatud Eesti näidete ja kommentaaridega ning seda on teinud Eesti nullkulu.ee blogija Maryliis Teinfeldt, kes ka Rohegeeniuse lugejatele artikleid kirjutab.

Inspiratsiooniraamatuks sobib väga hästi aga Epp Petrone “Roheliseks kasvamine”, mis peatükk peatüki haaval käsitleb keskkonna- ja kliimaprobleemistiku eri tahke ning võtab ette inimese dilemmad roheliseks saamise teel.

Samas ei ole roheliseks kasvamine ainult õpetussõnad ja sirvilauad. Sügavama loodus- ja keskkonnatunnetuse kujunemisele aitab kaasa, kui lugeda maailmapilti avardavaid filosoofilisemaid teoseid. Selliseid pakuvad paljud eestikeelsed raamatud, nagu Lennart Meri “Hõbevalge” ja “Hõbevalgem”, Valdur Mikita “Lindvistika”, “Metsik lingvistika”, “Lindvistiline mets” jm. Mõnevõrra teistsuguse kogemuse raamatutega võrreldes võib saada, kui aga kuulata Mikita Ööülikooli loenguid. Ööülikoolist leiab muudki – Aleksei Turovski loengud näiteks on nii harivad kui ka meelelahutuslikud.

Meie elurikkusele aitavad pihta saada ka mitmed kohalike taimede ja loomade kohta ilmunud teatmeteosed. Kindlasti tasub uurida EV 100 mäluraamatute sarja, kus on ilmunud ülevaateid meie metsandusest, looduskaitsest, energeetikast.

Rohesaadete ja -filmide valik

Liikudes raamatute juurest audio-visuaalsesse rohemaailma, siis on selle valik tohutu. Kui alustada kohalikust valikust, siis võiks omale kohe kindlasti üles kirjutada ETV Osooni saate eetrisoleku aja ning püsivalt kuulama asuda ka Vikerraadio Ökoskoobi saadet. Pikemate käsitluste jaoks on aga hea kiigata Neflixi ja Youtube’i.

Youtube’ist tasub kindlasti vaadata lühidokumentaali “Sustainability“, kus räägitakse sellest, kuidas inimese analüütiline meel pole ökosüsteemi toimimise seisukohalt kuigi jätkusuutlik omadus ja kuidas võiks teisiti.

Kui tippida Netflixi otsingusse sisse “environment”, siis tulevad ette mitmed dokkfilmid, kus keskkonna ja kliimamuutustega seotuid teemasid päris põhjalikult käsitletakse. Nii võib valida omale vaatamiseks mitmeid filme, mis on tehtud Inglise loodusuurija ja keskkonnaajakirjaniku David Attenborough’ osalusel. Sinna kõrvale julgeks soovitada ka Leonardo DiCaprio dokkfilmi “Before the Flood“, kus ta käsitleb võimalust, kas maailma annab veel kliimakatastroofist päästa või mitte.

Küllap ongi nii, et mida aeg edasi, seda enam hakkame kuulma (ja ise esitama) küsimust “Mis meist saab?”. Selle valguses võib olla hariv vaadata ära dokkfilm “Chacing Ice“, kus üks National Geographicu fotograaf toob vaatajateni Arktika jääsulamisloo. Filmi on nimetatud ka parimaks kliimasoojenemist käsitlevaks filmiks.

“Die Hardi” vaatamise vahel on aga kindlasti paslik ära vaadata “Day After Tomorrow“, kui võimalust on. Tegu on kliimasoojenemist käsitleva mängufilmiga, kus hargneb lahti nii võimalik tulevikustsenaarium kui ka pere ja sõprade lugu.

Pisut laiemaks tõmbab aga pildi Netflixis vaadatav Will Smithi juhitud dokkfilmide sari “One Strange Rock“, mis vaatab Maa peale kosmosest läbi astronautide lugude. Ilus ja meeliülendav sari.

Filmi valikuid on veelgi ja tegelikult on nii, et mida rohkem ja eriilmelisemaid teoseid sellest žanrist vaadata, seda enam me keskkonnateemadest ka teame ja rääkida oskame. Nii et head vaatamist!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.