Omast kogemusest: kuidas väga vähese hulga rõivastega väga vingelt riides käia

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Minu kapselgarderoobis on vähe rõivaid, ent sellegi poolest leian pea iga päev uusi võimalusi kuidas enda välimust värskena hoida. Foto: Maryliis Teinfeldt

Mul on juba aastaid olnud imetabaselt väike garderoob. Ühemeetrilisele metalltorule mahuvad rippuma kõik minu särgid-seelikud-suusapüksid-jakid-mantlid ja muu säärane. Küll aga tuleb tunnistada, on minu sõprade imestus alati suur kui selgub, et mul on kapselgarderoob, kuna arvatakse just vastupidist. Olenemata sellest, et tegelikkuses on mul rõivaid vähe, suudan ma võtta neist absoluutset maksimumi ning igapäevaselt komplimente koguda. Kuidas ma seda aga teen? Kuidas kapselgarderoob suudab pakkuda endas rohkemat kui üks keskpärane?

Kvaliteetsed materjalid ja klassikalised tegumoed

Rõivakapi edukus saab alguse kvaliteetsetest rõivastest, mida saab kanda hooajast hooaega ning aastast aastasse. Hästi tehtud rõivaid saab ka põlvkondade vahel edasi kinkida. Kestlikud materjalid ja klassikalised tegumoed pakuvad endas rohkemat kui hästi istuv rõivaese. Peale selle, et korralikke rõivaid on lust kanda päevast päeva, on neid ka hõlbus omavahel sobitada. Justnimelt rõivaste omavahelises muugeldamises seisnebki kapselgarderoobi ilu.

Kombineeri, kombineeri ja veelkord – kombineeri

Paar aastat tagasi trendis internetis Projekt 333 (https://bemorewithless.com/project-333/), mis kutsus inimesi oma rõivakapi suurust vähendama 33le rõivaesemele ja aksessuaarile. Antud arv võimaldab inimesel luua 25 176 kombinatsiooni. Üllatav, kas pole? Kuigi võib vahel riidekapi uksi avades peale tulla ahastus, et midagi pole selga panna ning kõik on juba omavahel läbi proovitud, siis Projekt 333 arvutuskäiku vaadates tuleb tõdeda – katsetamisruumi on ja seda kohe eriti palju. Ka minagi olen avastanud kapselgarderoobi võlu just sellest, et piiritletud ressursid kasvatavad loomingulisust. Rõivaid annab kombineerida mitte ainuüksi süsteemiga pluus+püksid, vaid võttes arvesse nende värve, pikkuseid, laiuseid, tekstuure, materjale, mustreid ning paksuseid.

Näiteks lähenen ma oma rõivakomplekti valides ainuüksi mustritele. Teinekord aga proovin katsetada erinevate pikkustega, kandes korraga pükse ja kleiti või kahte pluusi millel on erinevad varrukad. Sarnast tooni rõivaid korraga kandes saab jätta mulje, et need on üks. Näiteks must värv annab palju mängimisruumi, sest erinevate kihtide, tekstuuride ja pikkuste-laiustega, saab justkui luua uusi rõivaesemeid.

Minu absoluutne lemmik viis rõivaid kombineerida on mängida kihtidega. Mulle meeldib korraga kanda rõivaid, mis on õhemad, paksemad, tekstuursemad ning vähem tekstuursemad. Näiteks õhuke siidpluus raske kudumiga toob kaks kontrasti ilusti esile. Lisaks on mul garderoobis ka sääraseid rõivaesemeid, mis on multifunktsionaalsed. Tüllist läbipaistvat pluusi saan ma panna peale triiksärgile, kleidile, siidpluusile jms. Läbikumav õhuke kleit passib hästi nii teise kleidiga olles kas aluskleit, pealiskleit või hoopistükis kannan teist teksade ja t-särgiga.

Teine viis rohkemaid kombinatsioone leida on valida, kas rõivakomplekt on vabamalt seljas või liibuv. Juba ainuüksi selle lähteülesandega saab panna oma rõivaid hoopis teistsuguselt tundma ja näima.

Ühtepidi, teistpidi ja kõike muud moodi veel!

Üks üllatav nipp, mida olen oma kapselgarderoobist õppinud on see, et rõivaid ei pea kandma nii, nagu disainer neid kunagi kavandas. Põnevaid võimalusi annab luua kui rõivaid kanda ühtepidi, teistpidi ja igat muud moodi veel. Mul on üks sõlmitav, pigem ebatavalise lõikega, triiksärk, mida ma olen endale selga sõlminud ligi 6-7 erinevat viisi. Olen veendunud, et suudan ajaga veelgi rohkemaid koosesinemisi leida.

Päris tihti panen rõivaid selga ka seljadetail eespool. Nii saan taaskord rõivaesemele uue hingamise.

Kohenda ja ajakohasta

Oluline kapselgarderoobi osa on ka hoida kriitilist pilku. Kas mõni lemmik on vanaks jäämas? Kas värvel jääb kitsaks ja armsast kampsunist enam mahlaplekki välja ei saa? Sel juhul on mõtekas viia oma turgutamist vajavad rõivaesemed rätsepa juurde, kes neid vastavalt kohendab. Väga paljusid detaile saab välja vahetada, plekkidele annab peale tikkida, luitunud värve saab üle värvida või näiteks õmblusvarusid järgi lasta.

Peale igapäevase hooldamise ning parandamise, on oluline ka rõivaste ajakohastamine, mis tähendab nende moodsamaks turgutamist. Vahetevahel piisab vaid pikkuste-laiuste muutmisest, kui ajahammastele jalgujäänud lõikest saab teha uue ja värske. Näiteks olen ma ise lasknud nii mõnedki laiad püksid lasta lühemaks õmmelda, sest viimastel aastatel on just kolmveerandpikkus laineid löönud. Säärase lihtsa, ent mõjusa värskendusega saab oma rõivaste eluiga pikendada, sest nad ei ole enam igavad vanad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.