Proovi seekord nii: tooda jõulukuul vähem jäätmeid ja hoia niiviisi raha kokku

Foto: Unsplash

Jõuluootus kütab kirgi, inimesed valmistuvad pühadeks, kaunistavad kodusid, varuvad kinke, juba toimuvad jõulupeod, esimesed kingidki on käes ning paraku on tekkinud ka esimene hunnik jõulujäätmeid. See ei pea aga üldse nii olema – jõuad veel planeerida sellist jõulukuud, kus jäätmete teke on minimaalne või lausa olematu.

Vanakraam ja loodus on head kodu kaunistajad

Kodu saab kaunistada eelmise aasta ehete ja dekoratsioonidega. Mitte midagi pole tegelikult juurde vaja osta, ja kui ka vajad midagi juurde, siis saad puuduvad kaunistused ise valmistada.

Too metsast kuuseoksi ja käbisid – viimased saab üle värvida ja teha neist toredad ehted. Oksi koos käbidega võib lauakaunistusteks kasutada, kleepsudega otsast kinnitades on oksad väga dekoratiivsed kõrgematel riiulitel ja aknalaudadel. Niisamuti saab nööri otsa ajada pähkleid ja popkorni ning tekitada neist toredaid riputisi kuusele. Kotiriidest lõigatud ribadest saab siduda lehvikuid jms.

Rohkem ideid omavalmistatud jõulukaunistuste kohta leiad ka siit.

Peale selle tuleta omale ka meelde, kuidas sa lapsena lõikasid paberist välja lumehelbeid, need on igati vahvad dekoratsioonid akendele, seintele ja mujale. Kui see täiesti meelest läinud, siis ühe lollikindla juhise leiad siit. Proovi ka fooliumist lumehelbeid teha! Paberist saab muudki vahvat, näiteks lihtsaid tähekesi – üks tore õpetus on siin.

Unusta poeparklas müüdavad kuused

Kuusega on samuti võimalik väheke asjalikumalt ringi käia, kui igal aastal seda mõne poe eest parklast osta, et siis kuivanud puu hiljem prügikastide juurde visata.

Muretse omale kuusepuu näiteks mullapalliga potis, nii saad elusa puu hiljem aeda istudada. Kui suurt puud ei taha, aga elusat siiski, siis üks lahe võimalus on osta või rentida omale beebikuusk, selliseid pakub eestlaste oma algatus West Christmas Tree. Hiljem saad beebikuuse kas ise maha istutada või annad neile tagasi ning nad istutavad selle ise metsa maha.

Kuuseoksad vaasis on ka toredad, metsas jalutamas käies leiab neid puude all päris palju, pole vaja ise puu küljest nüsidagi. Ja muide – kui sul on vanast ajast kodus mingi uiu ajel ostetud kunstkuusk, siis saab sellelegi võimaluse anda tänavuaastasteks jõulukuuseks hakata! Ka koduaias kasvava kuuse, männi, ja miks mitte ka mõne raagus leht- või ilupuu saab ära kaunistada.

Vähem kinke, vähem pakendit!

Kinkide tegemine ja pakkimine on üks suurimaid kohti, kus saad jäätmeid vähendada. Igaüks seisab meist jõulude eel tobeda dilemma ees, milleks üldse midagi kinkida või kui kinkida, siis mida. Ja seda kõike olenemata sellest, et enamik väidab kui ühest suust, et “neil pole midagi vaja”!

Vähem kingitusi annab aga teha küll. Juba lihtne peresisene või sõpradevaheline kokkulepe, kes kellele seekord kingi teeb, vähendab oluliselt liiga paljude kinkide tekkimist ja võibolla panebki vaid ühe kingi tegemine rohkem mõtlema, mida kinkida ja kas sellel on väärtust. Kokku saab leppida ka kingivabades jõuludes ning selle asemel hoopis midagi toredat ette võtta. Ideid lõbusateks ajaveetmisvõimalusteks leiad sellest loost.

Jäätmete vähendamise seisukohalt on tark läbi aasta alles hoida aga mitmesuguseid kotikesi, ümbriseid, karpe, klaaspurke, millesse on hea omakorda kingitusi pakkida. Ka lindid ja paelad tasub alles hoida. Tühjale karbile võib peale kleepida värvilist paberit või kaunistada see mõne väikse kuuseoksaga, et anda talle jõululikumat hõngu.

Kui vanal ajal mässiti külla minnes kingitus rätiku sisse, siis küllap on igas majapidamises võtta mõni korralikum riidetükk, vana siidsall, puhas köögirätik, millesse annab tänaselgi päeval kingitust pakkida. Alati on hea kink aga see, kui istuda ühisesse jõululauda, mis on kaetud iga külalise kaasaküpsetatud toitudega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.