Elustiil

Roheelu müüdid: kas ikka peab veganiks hakkama ega tohi üldse plastikut kasutada?

Foto: erakogu

Kindlasti oled mõelnud, et tahaks olla keskkonnasõbralikum, aga roheelu tundub kuidagi liiga kulukas, võimatu või aeganõudev, sest nii palju tuleb endale selgeks teha ja see kõik tundub üks kombineerimine. Võibolla oled isegi mõelnud, et pead hakkama kellekski teiseks, näiteks veganiks või keemikuks, pead loobuma endale armsatest asjadest või toitudest või et edaspidi peab kõik eluks vajaliku ise tegema. Kui see tuleb tuttav ette, siis oled ilmselt roheelu müütidesse kinni jäänud. Eesti blogi Rohelisem elu on võtnud ette kuus müüti roheelu kohta ja seletab need lahti, andes ühtlasi lootust, et roheelu ei ole ilmvõimatu ettevõtmine.

Roheelu on kallis

Ükski korduvkasutatav asi ei pea olema uus, uhke disainielement, mida Instagrami maailm meile võib-olla ette on maalinud. Kasutakõike, mis sul kodus juba olemas on. Karbid, purgid, paberkotid, riidest kotid (raudselt üks ikka kuskil leidub), tassid, termosed jne. Kui miski puruneb ja seda pole võimalik parandada, sea sammuduuskasutuspoodidesse. Kui siiski teiseringi kauplustest vajalikku ei leia, osta uus. Püüa leida võimalikultkvaliteetnetoode ja ära otsi odavamat varianti. Kui korduvkasutatavad esemedkestavad kaua, on see pikas perspektiivis parem su rahakotile ning kindlastiloodusele.

Sa pead olema vegan

Ei,sa ei peaolema keegi, kes sa olla ei taha või saa! Ainult veganlus ei päästa maailma. Kindlasti on sellel suur osa, aga roheliselt mõtlevad inimesed ei ole kõik sugugi veganid. Oluline on iga inimesesoovmiskit muuta, olgu sa kes tahes. Roheinimeste (ilmselt sellist terminit polegi olemas) seltskond on nii kirju. Igaühel on omapõhjusedjavõimalusedning sellepärast küll ei tohiks kellegi peale näpuga näidata, et kas ta nüüd teeb seda või toda. Sina teed ühtemoodi, tema teistmoodi, aga mõlemad olete midagi muutnud, et anda oma panus keskkonna hoidmisele.Kui loobud lihast juba paaril korral nädalas, oled andnud oma väikese panuse.

Su prügi peab purki mahtuma

Ei pea. Seda populariseeritakse mõnes ringkonnas, ent see aitab luua roheelust pettekujutelmi. Tegelikult on seda muidugi võimalik saavutada, aga see võib roheeluga alustavat inimest liialt survestada. Lisaks tekib prügi sulle ka mittenähtavalt. Näiteks kui käid väljas söömas, arsti juures hambaravil või süste saamas jne. Seega reaalsus on veidi teine, kui üks väike vahva moosipurk.

Sa pead kõik asjad ise tegema

Muidugi mitte. Savõid, aga kas alati selleks ka aega ja viitsimist on. Kreemid, kodupuhastusvahendid, hambapastad, maskid, mesilasvahaga toidumähikud jne. Kõigi kohta leiab palju retsepte, aga sa ei pea keemialaborit avama. Neid asju on jubaloodussõbralikumaltvalmistatud ja saad mugavalt neid (enamasti) e-poodidest tellida. Muidugi tuleb eelistadakohalikkuettevõtet. Selliseid asju saab isegi mõnesökopoesoma pakendiga osta. Kui isetegemise soov on suur, siis uuri mõnda retsepti ja tee proovi.

Sa ei tohi üldse plastikut kasutada

Kuidas nii? Muidugi võid! Kasuta asju, mida saadkorduvalt kasutada.Pinnuks silmas on justühekordsedasjad. Õnneks Euroopa Liit tegeleb selle probleemiga ja peagikaovadpoodidest ühekordsed plastikust nõud, kõrred, vatitikud jms. Kindlasti on iga inimese kodus vähemaltüksplastikust karp, olgu sees siis muu toiduga saadud või nt poest ostetud. Just neid karpe saablõputultkasutada toidu ostmiseks, hoiustamiseks või külmutamiseks. Need on kerged ja neid on mugav kaasas kanda. Seega ära põe ja kasuta julgelt edasi. Kui plastik lõpuks järele annab, leia muust materjalist vahend, ja sordi see õigete jäätmete hulka.

Sa pead tegema kõik või mitte midagi

Rohelise elu eesmärk ei olepäeva pealtoma aastaid kestnud harjumusi muuta. See oleks väga lühiajaline ning ei kinnistuks. Seega tuleb alustadatasapisija enda jaoks mugavalt. See peab olemameeldiv. Samuti on ekslik arvata, et kuikohe ja kõikeei muuda, siis polegi mõtet sellega tegeleda. Ja võib olla tundubki, et polegi võimalik midagi oma kodukohas muuta. Usu,on küll. Ostle oma kottidega, küsi suuremas poes lahtine kaup oma karpi, kasuta oma pudelit, termostassi, osta suurema pakendiga kuivaineid, kui lahtiselt ei saa jne. Iga väike muudatus on oluline!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.