Spetsialist selgitab: kas LED-valgus on siis kahjulik või ei ole?

LED-lamp.Foto: Shutterstock

Viimasel ajal on rääkima hakatud LED-valguse kahjulikkusest silmadele ja inimese tervisele laiemalt. Energiasäästu seisukohalt ühed kõige tõhusamad lambid kiirgavad sinist valgust, mille kohta leitakse, et kui viibida selle käes pikalt ja kogu aeg, siis häirub inimese ööpäevarütm.

Rohegeenius uuris valgustusinsenerilt Tiiu Tammelt järele, kas LED-valgus kujutab ohtu inimese tervisele ja kas seda on võimalik ruumides kuidagi nii tuunida, et oht oleks võimalikult väike.

LEDi spekter katab enam-vähem kogu nähtava valguse spektri ja tal on tugev sinise leegi piik. Et me tunneks end LED-valguse käes aga hästi (nii et me ei tajuks seda tugeva sinisena), on sellele peale ehitatud luminofoorkiht ning selle kvaliteedist sõltub meie heaolu.

Kahjuks on meie turg Tiiu Tamme sõnul ära solgitud halvakvaliteediliste LEDidega, ja kuna meil puudub ka järelevalve LED-lampide osas, siis soovitab ta mitte osta kõige odavamat ning teha poes pakendist enne pilt ja uurida, kas sel tootjal üldse on koduleht olemas, nagu pakendil kirjas, ja siis ise vaadata, kas leht tekitab usaldust või mitte.

Valguse käes peab hea olema

Ükskõik mis valguse käes me viibime, tahame end selle valguse käes hästi tunda, niisamuti ei taha me pehmelt öeldes ühest silmast pimedaks jääda, kui lamp põleb. Tiiu Tamm ütleb, et LED-lamp võib olla silmadele kahjulik siis, kui ta on suunatud otse silma, nii et tekib valguse käest ärapööramise vajadus ehk kui on tegemist valguse räigusega.

“Näiteks kui minna poes mõne toote valgustatud boksi ja valgus on suunatud otse näkku, siis tahame sealt lahkuda,” selgitab Tamm ja lisab, et valgus peab olema suunatud kaubale, et inimene näeks, mida ta ostma läheb. Et LEDidel on sinispektri osa tugevalt esindatud, siis pleegivad tooted selle valguse käes silmanähtavalt – nii juhtub sageli, et kui jalatsipood paneb LED valguse kätte välja kingapaarist ühe kinga, siis muutub see ajapikku oluliselt heledamaks kui tema paariline, mis on karbis.

LEDid kodus

Koduse valguse puhul tuleb aga arvestada Tamme sõnul sellega, et kodu on mõeldud puhkamiseks.

“Kui õhtul pärast tööpäeva koju tulla, siis hea une nimel peaks kodus olema võimalikult kollane valgus,” märgib ta ja ütleb, et olenemata sellest, kas LED annab kollast või valget valgust, mõjub ta inimesele ergutavalt.

“Kodus ei tule aga LEDidega probleeme, kui valida endale võimalusel hämardatavad valgustid võimalikult kollase näiva valgusega, mis ei sira otse silma, vaid mille kuplid ja varjud varjavad seda silme eest.”

Oht varitseb hoopis nutiseadmete LEDides

LED-valgustus asub enamasti üleval, nii et silmalaud kaitsevad silmi. Oluliselt kahjulikumaks osutub aga sinine valgus, mis kiirgub nutiseadmetest otse silma – kõigil nutiseadmetel on sinispekter tugevalt esindatud. Kuna nutiseadmeid hoitakse otse silme ees, mõjutab see otse silma võrkkesta sinise valguse tundlikke rakke.

“Kui viibida tunde arvutis ja niimoodi päevast päeva, siis mõjutavad sinist valgust kiirgavad nutiseadmed meie ööpäevarütmi, aga lastel lisaks ka nägemisretseptoreid negatiivselt,” tõdeb Tiiu Tamm ja selgitab, et sealt saavad alguse ka mitmed silmahaigused, mida varasemal ajal peeti vanemate inimeste hädadeks, aga mis nüüdseks esinevad juba aina noorematel. Eriti ohtlik on viibida lastel pidevalt nutiseadmetes, kuna nende silmad ei ole kuni 14. eluaastani välja arenenud.

LEDi sinine piik langeb osaliselt kokku ka inimese aju äratustundlikkusega, mis tähendab sedasama, mida uneteadlasedki soovitavad – ära ole enne magamaminekut nutiseadmetes, keera telekas kinni, kuna see pärsib meie unefunktsiooni.

“Kui aju saab pidevalt signaale, et tuleb üleval olla, siis ajapikku tekivad unehäired,” tõdeb ka Tamm.

LED-lambid on ohtlik jääde

Keskkonnasäästu seisukohalt peab LED-lampide kohta teadma seda, et neis on imeväheses koguses arseeni, nii et tavalisse olmeprügisse neid visata ei või – tegu on ohtlike jäätmetega ja kuuluvad elektroonikaromude hulka.

Eelmise põlvkonna säästulampides ehk luminofoorlampides on elavhõbedat, nii et kui need läksid kodus katki, siis olid nad otsene oht keskkonnale ja inimese tervisele ning kui juhtumisi on neid lampe veel majapidamises alles, siis on need samamoodi ohtlikud jäätmed, mis tuleb viia jäätmejaama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.