Elustiil

Tallinna Putukaväilale luuakse uudne avalik puhkeala

Illustratsioon: Rohelise pealinna büroo

Tallinn rajab Putukaväila Põhja-Tallinna ruumilõigule uudse kontseptsiooniga linnaaia – Pelgu ühisaia. Pealinna kõige suuremas ja kaasaegsemas linnaaias saab tulevikus kasvatada toitu nii peenrakastides kui ka aiamaadel, samuti luuakse sobiv keskkond kogukonnasündmuste korraldamiseks ja õuesõppe läbiviimiseks.

Kolde puiestee ja Ehte tänava nurgale rajatavas Pelgu ühisaias on umbes 3000 ruutmeetri suurusele maa-alale planeeritud taimekaste, kõrgpeenraid ja väiksemaid aiamaid, paigaldatakse kasvuhoone ja istutatakse viljapuid. Samuti rajatakse istumisalasid ja varjualune väliürituste läbiviimiseks, teatas Rohelise pealinna büroo.

Linnaaiandus ehk söögi- ja tarbetaimede kasvatamine linnas on kasvavas trendis. Kohalike elanike initsiatiivil ja Tallinna linna toel on praeguseks loodud juba 30 kogukonnaaeda, kus tegutseb üle 2500 rohenäpu. 

„Kogemus näitab, et linnaaiandus avaldab positiivset mõju nii aiapidajatele endile kui linnale tervikuna – levib heanaaberlik ja keskkonnasõbralik mõtteviis, avalikus ruumis on rohkem tegevusi ning säilib linnalooduse mitmekesisus. Pelgu ühisaia projektiga toetame nii Tallinna elanike huvi aianduse vastu kui ka Rohelise pealinna väärtusi ning arvestades linnaaianduse populaarsust ja kasvupotentsiaali, saab seda kogemust üle kanda ka teistesse piirkondadesse,“ selgitas abilinnapea Vladimir Svet. 

Pelgu ühisaed on 2019. aastal rajatud Pelgu kogukonnaaia edasiarendus. Ühisaia projekti viiakse ellu koostöös MTÜ-ga Pelguaed, kelle eestvedamisel tegutseb aias üle 60 aiandushuvilise. Need on eri rahvuse ja taustaga lähikonnas elavad inimesed, kes kasvatavad peenrakastides omale meelepäraseid taimi ning aiasaadusi. Samuti toimuvad Pelguaias regulaarselt üritused ja töötoad ning aastatega on siin kujunenud kokkuhoidev kogukond.

„Kuigi ehitustööde tõttu jääb üks aiandusaasta vahele, usume, et uuenduskuuri läbinud linnaaed ja sellega kaasnevad kaasaegsed võimalused ning ühistegevusteks loodavad alad soodustavad kogukonnatunde kasvu veelgi,“ on Pelguaia eestvedajad Martin Pennaste ja Olly Välk ühisel arvamusel. 

21. märtsil kell 17.30 toimub Põhja-Tallinna kogukonnamajas (Kari 13) infoüritus, kus tutvustatakse Pelgu ühisaia planeeringut, räägitakse sellest, kuidas linnaaed toimib ja milliseid üritusi on plaanis läbi viia. 

Planeeritud tegevused viiakse ellu projekti “Pelgu ühisaia ehitus ja jätkutegevused” raames, mida toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus Euroopa Majanduspiirkonna rahastatava kliimamuutustega kohanemise meetme kaudu. Seetõttu pööratakse projekti elluviimisel erilist tähelepanu keskkonnasäästlike lahenduste kasutamisele (nt vihmavee kogumine, looduslikud ehitusmaterjalid) ning universaalse disaini ja säästva arengu põhimõtete järgimisele (toiduga kindlustatus, inimeste heaolu ja tervis). 

Lisateavet Pelgu ühisaia projekti kohta leiab Tallinna kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.