Teejuht infomüras: 10 parimat keskkonnateemalist veebiallikat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Pixabay

Kust saab ökoinimene oma infot? Mida uskuda ja mida mitte? Kümme parimat päevakajalist keskkonnateemalist veebipõhist infoallikat on sinu ees.

Yale Environment 360 https://e360.yale.edu/

Tegu on inglisekeelse Yale’i Ülikooli veebiajakirajga, milles avaldatakse arvamusartikleid, analüüse, raporteid ning debatte keskkonnateemadel. Kõik lood on esmaavaldatud ning oma ala spetsialistidelt – teadlastelt, ajakirjanikelt, keskkonnakaitsjatelt, akadeemikutelt, poliitikutelt jms. Teemad varieeruvad suuresti, seal leidub nii lihtsat lugemist kui ka pikka. Veebilehel pakutav sisu on väga hea kvaliteediga, see on eetiline ning veebilehe rahastus on läbipaistev. Tavalisele lugejale sümpatiseerivad teemade värskus, asjakohasus, globaalsus ning samas ka kohalikkus. Yale360 boonus on kindlasti selle ausus – avaldatud tekstid on kriitilised ning pakuvad välja huvitavaid ideid. Üks parimaid keskkonnateemalisi veebiplatvorme.

Bioneer https://bioneer.ee/

Kodumaine keskkonnauudiste veebiplatvorm, mis toimib vabatahtlike jõul. Bioneer kui kodanikumeedia portaali idee on pakkuda platvormi inimestele, kes soovivad keskkonnateemadel sõna võtta kui ka teiste keskkonnateadlikkust suurendada. Bioneeri võlu seisneb selles, et see koondab erinevaid – nii väikeseid kui ka suuri – keskkonnateemalisi uudiseid Eesti kohta, mis tavameediast läbi ei pruugi käia.

National Geographic https://www.nationalgeographic.com

National Geographic on populaarteaduslik ajakiri, mille esimene number ilmus juba 130 aastat tagasi 1888. aastal. Peale ametliku ajakirja, avaldab selle veebileht lugusid ka internetis, keskendudes peale keskkonnateemade ka kultuurile ja ajaloole, avastusretkedele, teadusele, innovatsioonile ja reisimisele. Inglisekeelne lugemine on lihtsakoeline, ent kaasatõmbav ning visuaalselt haarav.

The New Food Economy https://newfoodeconomy.org/

Tegu on eeskätt toidule keskenduva uudisteportaaliga, mis raporteerb ja uurib, mida me sööme. Kuna keskkond ja toit käivad käsikäes, leiab sellelt leheküljelt mitmeid ülevaateid, mis aitavad keskkonnaprobleeme teiste nurkade alt vaatama panna, kui me muidu harjunud oleme.

Treehugger https://www.treehugger.com

Treehugger pakub lihtsat ja kiiret (pealkirja)lugemist erinevatel keskkonnateemadel. Peamiselt keskendutakse toodetele, innovatsioonile ning positiivsetele uudistele. Veebileht on inglise keeles.

ERR Novaator https://novaator.err.ee/

ERR Novaator on Tartu Ülikooli ja ERRi ühine teadusporaal, mis avaldab teadusuudiseid Eestist kui ka tõlkeuudiseid teistest veebiplatvormidest (peamiselt Science ajakirjalt Sciencemag.org). ERR Novaatoris avaldatud tekstid on lihtsas eesti keeles, sisu on otsekohene ning kasutatud pole ajakirjanduslikke trikke lugejate meelitamiseks. Tekstide sisus on alati kasutatud väidete kinnitamiseks viiteid algallikatele, visuaalid on asjakohased ning neutraalsed. ERR Novaatorist võib leida nii lühikesi uudiseid kui ka pikki arutelusid. Väga hea koht kvaliteetsete uudiste lugemiseks.

The Guardiani keskkonnarubriigi uudised https://www.theguardian.com/uk/environment

Kuigi The Guardian on Suurbritannia päevaleht 1821. aastast, on selle keskkonnauudiste rubriik huvitav oma arvamusartiklite poolest. Portaal küsib päevakohaseid ja kriitilisi küsimusi. Lisaks sellele on tegu laiatarbemeedia uudisteagentuuriga, mis kajastab kõige enam keskkonnateemalisi uudiseid.

Climate Feedback https://climatefeedback.org/

Climate Feedback on ääretult huvitav veebileht, kus võetakse luubi alla äsjaavaldatud kliimamuutustega seotud artiklid ning uuritakse nende paikapidavust ning pädevust. Tegu on sõltumatu, MTÜ põhimõttel tegutseva ühendusega, mille moto on pakkuda lugejatele kallutamata informatsiooni ning aidata neil informatsiooni kvaliteeti paremini analüüsida.

Eesti (keskkonna)organisatsioonide infokirjad

Pea kõik Eesti keskkonnateemalised organisatsioonid, ühendused, poliitilised parteid ja ka näiteks Keskkonnaministeerium edastavad igakuiselt või -nädalaselt uudiskirju, kus pakutakse informatsiooni nii Eesti keskkonnauudiste kui ka välismaa kohta.

Keskkonnateemalised blogid

Eestis on mitmeid blogisid, mis otseselt või kaudselt on seotud keskkonnateemadega. Leidub blogisid kompostimishuvilistele, pakendivabadele poodlejatele, veganitele, loomaõigluslastele, minimalistidele jne, jne. Blogide eelis uudistekanalite ja keskkonnaorganisatsioonide uudiskirjade puhul on see, et info tulv on lugejale paras. Hea blogi tekst on kütkestav ning kaasahaarav ning ei lämmata uue infoga, vaid jagab seda läbi kirjutaja elukogemuse. Keskkonnaprobleemidega üks murekoht seisneb selles, et ühiskond näeb neid kui isoleeritud probleeme. Tavatarbijatel on küll olemas laialdased teadmised ning keskkonnalane informeeritus on hea, ent puuduvad süstemaatilised teadmised ning elufilosoofia. Blogid aitavad seda probleemi lahendada pakkudes võimalust vaadata ühe inimese terviklikku mõttemaailma.


Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.