Üheksa nippi, kuidas nulleelarvega oma prügi teket vähendada

Furoshiki stiilis saab kingitusi kiirelt ja kaunilt pakkida mistahes tähtpäevaks. Vaja on vaid kangajääke.Foto: Shutterstock

Arvamus, et loodusest hoolivalt elamine on kallis, ei vasta tingimata tõele. Hoopis vähemaga toimetulek ja pisemad kulud iseloomustavad õiget keskkonnasõpra. Kui on soov vähendada ühekordset plastprügi nagu pudelid või kilekotid, pole tarvis uhket eelarvet.

Esimese asjana ei pea ostma mahepuuvillast kotti ja terasest pudelit. Alustada tuleb hoopis oma tarbimise vähendamisest, ebavajalikust keeldumisest ja oma vajaduste kärpimisest. Seejärel on paslik vaadata, millised tarvikud meil selleks otstarbeks kodus või kogukonnas juba olemas on.

Tasuta jagamisgrupid

Facebooki taaskasutusgruppides (teiste seas Tasuta kraam) võib uurida, kas kellelgi on üle midagi vajalikku. Viimasel ajal on jube populaarne teha hulganisti “keskkonnasõbralikke kingitusi” nagu riidest kotid ja veepudelid, mis inimestel lihtsalt kodus seisavad. Neid on enamikul rohkem kui küll. Nendest gruppidest leiad ka lillepoti või vajaliku mööblitüki.

Jagatud toit

Foodsharing Facebooki grupis jagatakse tasuta toitu, mis kellelgi on üle jäänud. Võta julgelt üritustele kaasa oma karbid või kotid ning vii ülejääk loa olemasolul koju, et toidu raiskamist vähendada. Sama tee ka kontoris. Geeniuse toimetuses näiteks julgustatakse inimesi ülejäänud puu- ja köögivilju koju viima. See ei ole häbiasi ega näita vaesust, vaid austust selle töö vastu, mis on tehtud, et toit meieni jõuaks.

Parandamine

Kui vana asi katki läheb, uuri internetist juhiseid, kuidas seda parandada. Näiteks Tartu linnaraamatukogus saab tasuta õmblusmasinat kasutada, kuid piisab ka hea sõbra või naabri abist. Parandamine hoiab palju raha kokku.

Olemasolevad nõud

Leia kodust olemasolevad karbid ja purgid, nõud ning söögiriistad. Kasuta neid väljas käies või külalistele toitu serveerides. Lekkekindla purgiga saad kodust võtta kaasa nii vett kui ka toitu.

Pakkimine

Pakkimiseks saab kasutada kõike olemasolevat: karpe, ajalehti, kalendreid, postreid, vanu nööre, kangaid jne. Paljudel on ka üle kinkekotte. Riidest rätikuga saab furoshiki stiilis kaasa pakkida isegi lõunaid. Kolides saad pappkastid küsida kohalikest poodidest.

Kaltsud

Kasuta pindade pühkimiseks vanu köögirätikuid ja kaltse. Siin tuleb arvestada, et nende pesemine muidugi maksab, aga poodi ei pea millegi järele eraldi minema.Vanast linast saab ise õmmelda riidest puu- ja juurviljakotid, froteerätikust lõigata meigieemalduspadjad.

Sukkpükstest juuksekummid ja poleerimislapid

Nullkulu blogis on juhised, kuidas sukkpükstest juuksekumme teha. Sisuliselt tuleb üks ringjas riba sukkpükstest kerida ja seda näppude vahel rullida. Kui endal katkisi sukkpükse pole, siis need saab Facebookist prügi aardeks taaskasutus grupi kaudu. Patsikumme leiab sageli ka linnatänavatelt maast. Need vajavad ainult pesu. Sukkpüksid on head ka viksiga kingade poleerimiseks ning paljuks muuks.

Vanapaberist märkmepaber

Raskesti ümbertöödeldava kleepuva märkmepaberi ostmise asemel kasuta kodus olemasolevat ühepoolselt trükitud paberit. Isegi pudruhelbepakkidest saab välja lõigata paksema märkmepaberi.

Kausikate

Kausi saab enamasti katta taldrikuga ilma, et toidukile vaja läheks. Toidu hoiustamiseks kõlbavad kenasti juba kodus olevad karbid ja purgid.

Loe rohkem lihtsatest keskkonnasõbralikest harjumustest, mis ei nõua erivarustust. Siin artiklis on mainitud ka ebavajalikust keeldumine, vanade asjade Facebooki gruppides pakkumine, pakendita puu- ja juurviljade ostmine ning rämpspostist kui digiprügist keeldumine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.