Üks põhjus, miks e-poest asjade ostmine ei pruugi olla kuigi keskkonnasõbralik

Foto: Pixabay

Roheparadiisi ei ole olemas. Nii on öelnud Adam Minter oma raamatus “Secondhand: Travels in the New Global Garage Sale”, kus ta kirjeldab levinud väärarusaama, justkui e-poodi tagasi saadetud asju ootab eriliselt õnnelik ja roheline saatus.

Kanada keskkonnaajakirjanik ja raamatute autor Adria Vasil uuris, mis saab e-poodidesse tagasi saadetud kaubast edasi ning selgus, et suur osa sellest rändab prügimägedele, kuna kauba tagastamine põhimüüjale läheb e-poe jaoks märgatavalt kallimaks.

Ostuharjumused on viimase viie aastaga oluliselt muutunud ja inimesed poodlevad aina sagedamini e-poes. Kui märkad kaubavalikus miskit sobivat, siis ilma seda katsumata, selga proovimata on samas suurenenud ka reaalne oht, et tellitud kaup sulle tegelikult ei sobi ja sa tagastad selle müüjale. See omakorda aga on suurendanud hüppeliselt ka tekkivate jäätmete hulka, sest mitmel juhul saadetakse tagastatud kaup edasi lihtsalt prügisse.

Vasil soovitab seeasemel mõelda e-poodlemise alternatiividele ning mitte tagastama tooteid mõtlematult. Kui e-poest tellitud kaup sulle ei sobi, siis anna see kellelegi teisele edasi või anneta kokkuostu. Kui toodet ei saa selga-jalga proovida, siis on targem jalutada ka päris poodi – seal saad kohe kindlasti enne ostu proovida, kas riideese või jalanõu sulle sobib. Kolmas hea alternatiiv on ostlemine taaskasutuskeskustes, kus on samuti proovikabiinid olemas. Mõnes e-poes on juba ka piirangud tagastamisele, nii et saad ise ka valida sellise, mis ei võimalda kauba tagasi saatmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.