Vaata, kas saad sellega hakkama – roheväljakutse jõuludeks

Foto: Unsplash

Pikad pühad on ees ja tarbimishulluse surve aasta lõpus aina kasvab. Kuidas aga võiks välja näha väiksema ökoloogilise jalajäljega jõulud? Pakume välja mõned ideed, mis ehk ei tundugi nii rasked.

Paki kingid käepärastesse pakkidesse

Enamikul on kingid juba olemas ja ees ootab suurem pakkimine. Selle asemel, et osta veel eraldi pakkepaberit, vaata, mis sul kodus juba olemas on. Pakkepaber on kingi ümbes ju vaid lühikest aega, pole ju mõtet selleks ekstra veel raha kulutada.

Näiteks saab kingid edukalt pakkida ajalehepaberisse või kangatüki sisse. Väga hästi sobivad ka erinevad karbikesed, mis kodus juba olemas on. Ja ei ole mingi imelugu ka see, kui jätad kingid täiesti pakkimata ning poetad neile kaunistuseks peale mõne metsa alt korjatud kuuseoksakese või seod külge mõne nööri.

Jäta kuusk ostmata

Kui kuuske veel ei ole, siis ära toogi seda tuppa. Meist käis just üle vägev torm ja metsaalune on täis mahalangenud kuuse- ja männioksi. Mine jalutama ja korja omale neist üks punt vaasi. Või kaunista mõni õues kasvav puu – see ei pea olema kuusk. Ka õunapuule võib mõne jõulumuna külge riputada. Ka mahavarisenud käbidele saab värvilise lõngajupi külge panna ning neist saavad ilusad jõuluehted.

Söö rohkem taimset

Jõulude paiku tarbitava söögi kogus on meeletu. Mõni teeb selle allasurumise nimel lausa rohkem trenni enne jõule. Võimalusel aga planeerigi oma menüü kergem: kui lihast päris loobuda ei taha, siis vähenda lihtsalt selle kogust ja pane rohkem rõhku taimsetele lisanditele. Muide – baklažaan on imehea liha asendus. Tema maitse asendab nii mitmeteski köögiviljamöksides just liha maitset.

Liha aitab vähem süüa ka spetsiaalselt laual olev värskete puuviljade vaagen.

Kui toitu jääb jõulusöömast üle, siis pane see kindlasti külma, neid jääke saab veel mitu päeva süüa. Ja vaata, äkki annab mõnest jäägist küpsetada pirukaid. Puruks tambitud kartulid ja hakitud liha on vägagi hea pirukatäidis. Hapukapsast saab samuti teha plaadipirukat.

Poodle pakendivabalt

Poest juurikaid ostes osta need võimalusel kõik lahtiselt. Võta juurikate ja mandariinide jaoks kaasa eraldi kott ja lao need poekassas kotti raskemad allpool, kergemad-õrnemad pealpool. Kui kasutad väikseid kilekotte ainult selle mõttega, et siis ei lähe asjad poekotis katki, siis pole tegelikult ükski kilekott nii vägev kaitse. Asi on ladumise tehnikas.

Üks hea võimalus pakendivaba poodlemist proovida on minna tavapoe asemel hoopis turule. Ja võta keegi ühes, koos turul käies saate üheskoos silma peal hoida sellel, et poekotti ei tekiks ühes ostetud kraamiga liigset pakendit.

Liigu läbimõeldult

Jõulude ajal liigume ka palju mööda maal elavaid sugulasi ja vanaemale maale tuleb ikka külla minna. Kuigi see tundub jube ettevõtmine, siis on tegu siiski roheväljakutsega: sõida vanaema juurde bussi või rongiga. Kui seekord jääb mingil põhjusel aga vanaema juurde minemata, siis võimalusel tee oma kallitega skaibisessioon, nii näitad, et sa pole neid päris ära unustanud.

Kui oled harjunud käima jõulude ajal kirikus, siis kaalu varianti vaadata jõulujumalateenistust hoopis telekast. Või kui sinu kandist on ühte kirikusse liikumas rohkem kui kaks inimest, siis proovige mahutada end ühte autosse, selle asemel, et mitme pooltühjaga kirikusse sõita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.