Veneetsia disainibiennaali raames avatakse 11.juunil kl 18:00 Eesti jätkusuutliku disaini näitus “Second Chance“. Disainibiennaal on loodud 2016. aastal disainikultuuri edendamiseks ja rahvusvahelise disainerite võrgustiku arendamiseks.
Eesti disain on paralleelselt arhitektuuribiennaali väljapanekutega esindatud kultuuride tuiksoonel juba teist korda. Kriisi ajal eriti ilmekalt esile kerkinud keskkonna teema on ajendanud selleaastase väljapaneku sisu.
Näitus demonstreerib kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks toodeteks, mis aitab säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda. “Second Chance” näitusega püütakse demonstreerida et nö prügist või jääkidest tehtud esemed on atraktiivsed ja nutikad: leiate Toyota autoklaasist ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või südamekujulisi prosse Nõukogude emailpottidest; teksade taaskautuslõngast kampsuneid; mantleid, mis valmistatud sõjaväe telkidest; ruladest või plastpudelitest istmeid; vanadest nahktagidest kotte jms. Väljapankus on ka näide, kuidas kuulsast Murano klaasist kausi killud on ehteks vormunud.
Eesti kuulub nende riikide hulka, kes on Nõukogude okupatsiooni ajal tõhusalt taaskasutusega tegelenud. Oleme kasutanud vana mööblit, üleliigseid materjale ja riided uuel viisil. Kuigi see on keskkonna jaoks hea asi, tegime seda pigem vajadusest.
Lihtsam on kujundada midagi nullist, kus disaineril on valida kasutamiseks mis tahes materjali või esemeid. Samas upcycle’i tooted on originaalsed, tavaliselt käsitsi valmistatud ja lõbusad ning neil on keskkonnasõbralikkuse kõrval ka hing, lugu, mida rääkida.
Näitusel saab näha disainlahendusi tuntud Eesti disaineritelt: Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, SEOS, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn ja Laura Saks. Esitlemisele tulevad ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile.
Näituse kuraator on Ilona Gurjanova, taaskasustus printsiibist lähtuv näituse kujundus on Leonardo Meigase poolt. Garibaldi tänava galeriis on avatud on ka väike pop-up shop, kus enamus näituse tooteid on võimalik ka osta.