Viis lihtsat sammu, et oma köök keskkonnasõbralikuks muuta

Vahariie on hea abiline, millega saab plastprügi tekitamata säilitada lahtilõigatud puu- ja aedvilju, katta kausse ja potte ning osta pagariletist saia- või leivatooteid. Paki sisse, kleeps peale ja löö kassast läbi!Fotod: Maryliis Teinfeldt

Rohelise elustiili blogija Maryliis Teinfeldt toob välja viis lihtsat viisi, kuidas enda kodune köök keskkonnasõbralikumaks muuta.

Vahariie

Klassikalise plastikust nakkekile alternatiiv on vahariie. Seda sobib kasutada toidu katmisel selle eluea pikendamiseks kui ka lahtise kauba ostmiseks.

Näiteks eriti mugav on vahariidega osta saia- ja leivatooteid, sest riie kaalub vähe ning hoiab kenasti tooted pehmete ja värsketena. Ühte vahariiet saab kasutada ligikaudu aasta, neid on pakkumises nii veganvariante (sojavahast) kui ka tavalisi (mesilasvahast). Vahariiet saab osta näiteks ZUZUst, Rohepakend või Elamise kergus veebipoest. Kuidas aga ise nakkekilet teha, selle kohta olen teinud ülevaatliku õpetuse, mida näeb siit.

Vahariie on hea abiline, millega saab plastprügi tekitamata säilitada lahtilõigatud puu- ja aedvilju, katta kausse ja potte ning osta pagariletist saia- või leivatooteid. Paki sisse, kleeps peale ja löö kassast läbi! Foto: Maryliis Teinfeldt

Silikoonist kotid toidu sügavkülmutamiseks

Tihti kasutavad inimesed toiduainete nagu näiteks tükeldatud puuviljad, marjad, valmistoit jms sügavkülmutamiseks ühekordseid plastikust kotte.

Väga hea alternatiiv toitude sügavkülmutamiseks on kasutada silikoonist korduvalt kasutatavaid kotte. Silikoonist kotte müüb näiteks aeglase elustiili kauplus Slow.

Komposti, komposti ja veelkord komposti!

Kompostimine on rohelise köögi kõige olulisem alustala. Komposteerimiseks on võimalusi mitmeid: tellida omale kortermaja ühistuga biokonteiner või eramajasse vastav kogumisanum osta-teha.

Variant on viia oma biojäätmed kohalikku kogukonnaaeda või leppida mõne komposteerijast naabriga kokku. On olemas ka veebileht Share Waste, kus saad pakkuda ja küsida biojäätmeid. Siseruumi sobib vermikompostimine ja bakterkompostimine, viimasega tegeleb Eestis Wastefox.

Käterätikud või tekstiilist majapidamispaber

Lihtne viis oma ökolooglist jalajälge köögis vähendada, on loobuda majapidamispaberi kasutamisest. Selle asemel võtta kasutusele käterätikud, tekstiilist lapid ja svammid.

Kui aga mingil põhjusel on majapidamispaber vältimatu, vali toode, mis on valmistatud tervenisti ümbertöödeldud materjalidest, see on pleegitamata ja värvimata ning pakendatud paberisse. Plastikpakenditeta majapidamispabereid müüvad ehitusmaterjalide kauplused ja kontoritarvete poed.

Riidest ja võrgust kotid

Oma kotiga saab osta jahu, puuvilju, seemneid, kuivaineid, seepi jne. Bäiteks Rimides on müügil sünteetilistest materjalidest võrkkotid, teistest kauplustest võib leida Hugbag kotte.

Võrgust kotid on head abimehed nii lahtist kui ka pakendatud kaupa ostest. Kaval nipp on kasutada ka võrgust prügikotte pakendite kogumiseks.
Võrgust kotid on head abimehed nii lahtist kui ka pakendatud kaupa ostest. Kaval nipp on kasutada ka võrgust prügikotte pakendite kogumiseks.

ZUZU kaupluses müüakse ilusaid juurviljakotte ökopuuvillast, õpilasfirma SISU kott valmistab taaskasutusmeetodil kotte Valete Ökokaupades on müügil sünteetilisest kiust kavalad Poko kotid, mis on nii väikesed, et sobivad võtmehoidjaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.