Eestis pesitsevate põllu- ja metsalindude arv aina väheneb

Pöialpoisse pesitseb Eestis vähem kui varasematel aastatel. Foto: Pixabay

Eestis pesitsevate lindude punktloendus näitas, et põllu- ja metsalindude arv on viimase 40 aasta vältel vähenenud. 

Selle peamine põhjus on eelduslikult elustikku mittesoosivad muutused metsa- ja põllumajanduses, rändavatel liikidel ohud rändeteedel, kliimamuutuse mõju ja paiksetel liikidel kohalikud ilmastikutingimused, teatas Eesti Ornitoloogiaühing

Väheneva arvukusega liike on kaks korda rohkem kui neid, mille arvukus suureneb. Väheneva arvukusega liigid on näiteks laanepüü, vainurästas, põldlõoke, talvike ja pöialpoiss. Suureneva arvukusega on sookurg, kaelustuvi, musträstas, käblik ja rohevint.

Eestis pesitsevate arvukamate lindude punktloendust korraldas ornitoloogiaühing 40. hooaega. Tänavu suvel tegid vaatlejad loendusi 63 punktloenduse rajal, mis on seireprojekti rekord läbi aegade. Varem on aastas linde loetud kuni 58 rajal. 

Tänavu lisandus kaheksa uut loendusrada ning radade keskmine loenduskestvus oli kaheksa aastat. Enim tehti loendusi Tartumaal (10 rada), Pärnumaal (8), Läänemaal (7), Lääne-Virumaal (6), Harjumaal (5), Ida-Virumaal (5), Saaremaal (4) ja Võrumaal (4). Loendamine kestis tänavu vaatluspunktides kokku 6300 minutit ehk 105 tundi.

Haudelinnustiku punktloendused sai alguse 1983. aastal ning selle eesmärk on lindude pesitsusaegse arvukuse muutuste pikaajaline jälgimine. See annab omakorda teavet eri elupaikades ja keskkonnas toimuvate üldiste muutuste kohta.

Punktloenduste metoodika on suhteliselt lihtne, et kaasata suurt hulka vabatahtlikke linnuvaatlejaid. Loendused viiakse läbi püsimarsruudil, kus fikseeritakse 20 loenduspunkti ja igas punktis loetakse linde viie minuti jooksul mai lõpus või juuni alguses.

Eesti haudelinnustiku punktloenduste projekt on osa Euroopa Linnuloendusnõukogu (European Bird Census Council) linnuseire projektist “Pan-European Common Bird Monitoring Scheme”, milles osaleb 30 Euroopa riiki. Eesti kuulub viie Euroopa riigi hulka, kus loendusi on tehtud vähemalt 40 aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.