Energiahiid kulutas tohutu summa, et eitada fossiilkütuste põletamise seost kliimamuutustega

Salt Lake City ja sealne nafta rafineerimise tehas. FOTO: AP Photo / Rick Bowmer / Scanpix

USA energiaettevõte Southern Company kulutas aastate jooksul 62,1 miljonit dollarit, et levitada sõnumit, nagu poleks fossiilkütuste põletamisel kliimale mõju. Samas teati hästi, et see on vale. 

1980. aastal saadeti Southern Companyle aruanne, milles hoiatati, et fossiilkütuste põletamine soojendab kiiresti atmosfääri ja võib põhjustada taime- ja loomaliikide massilist väljasuremist ning 5–6-meetrist merepinna tõusu kogu maailmas.

Southern Company tegi näo, nagu ei teaks asjast midagi. Ettevõtte ei võtnud kasutusele puhtamaid energiaallikaid ja hakkas hoopis maksma trükireklaamide eest, milles öeldi, et kliimamuutus on väljamõeldis. 

Aastaid pärast seda, kui kompanii oli saanud mitmeid usaldusväärseid hoiatusi selle kohta, et fossiilkütuste põletamine kahjustab atmosfääri, maksis Southern Company üle 62 miljoni dollari organisatsioonidele, mis on pikka aega levitanud kliimamuutuste teemal valeteavet, vahendas The Guardian eile avaldatud Energy and Policy Institute’i aruannet.

Paljude söe- ja gaasielektrijaamade omanikust Southernist on nüüdseks saanud USA suuruselt kolmas kasvuhoonegaasidega saastaja. Ettevõte eitas veel suhteliselt hiljuti teadust, mis on tõestanud globaalse temperatuuritõusu põhjusi. Southern Company tegevjuht Tom Fanning ütles  2017. aastal, et pole tõestatud, nagu mängiks CO2 kliima mõjutajana peamist rolli.

Nüüd kaevatakse enam kui 20 USA piirkonnas suuremaid nafta- ja gaasitootjaid kohtusse selle eest, et nad on korraldanud kampaaniaid, mille eesmärk on eksitada avalikkust, kuigi tegelikult oli neile fossiilkütuste põletamise riskid teada. 

Energy and Policy Institute’i analüüsi kohaselt tegi Georgias asuv ettevõte miljonite dollarite suuruseid makseid aastatel 1993–2004. See oli periood, mil USA võitles agressiivselt kliimakriisiga.

Energy and Policy Institute leidis, et Southern maksis ainuüksi üle 20 miljoni dollari Edison Electric Institute’ile, kaubanduskontsernile, mis 1991. aastal aitas luua ühe esimestest meediakampaaniatest, mille eesmärk oli sisedokumentide kohaselt “otseselt rünnata globaalse soojenemise pooldajaid”.

Southern Company tegi koostööd ka tööstuskontserniga, mis sai vähemalt 200 000 dollarit, et levitada avalikkusele söeenergiat ülistavaid sõnumeid. 

Aastatel 1994 ja 1995 oli Southern osaline energiateemalistes õpitubades. Neid edastati Southerni satelliittehnoloogia abil üle kogu USA ja neis osalesid sajad kooliõpetajaid.

Seda vastuolulisem oli Southerni 2016. aastal aktsionäridele saadetud teade, et on alates 1960. aastatest panustanud süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamisse märkimisväärset rahalist ja inimressurssi.

Aruandes märgitakse, et Southerni kulutatud 62,1 miljonit dollarit on tõenäoliselt vaid väike osa kogusummast, mida ettevõte on kliimamuutuste eitamiseks maksnud. Pärast 2005. aastat kulutuste jäljed kaovad, sest siis muutus USAs ettevõtete kuluaruandeid reguleeriv seadus.

Teada on, et raha läks advokaadibüroodele, suhtekorraldusfirmadele, tööstustele ja parempoolsetele mõttekodadele, mis on eri aegadel vaidlustanud kliimamuutuste teaduslikku konsensust või rünnanud välja pakutud seadusandlikke lahendusi, mis aitaksid vähendada USA majanduse sõltuvust fossiilkütustest. Võrdluseks, maailma üks suurim nafta- ja gaasikompanii Exxon maksis selliste teenuste eest 18 aasta jooksul üle 33 miljoni dollari.

Southern Company tegevjuht Tom Fanning on nüüdseks muutnud suhtumist fossiilkütustesse. Ta ütles selle aasta alguses, et “on väga selge, et meie tulevik on seotud taastuvenergiaga”. Ettevõte kavatseb 2028. aastaks sulgeda üle poole oma söejaamadest, jäädes siiski suurel määral sõltuma maagaasist.

Vastuseks Guardiani kommentaaritaotlusele ütles pressiesindaja Schuyler Baehman: “Southern Company on pühendunud kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamisele ning pakub klientidele ja kogukondadele puhta energiaga tulevikku. Oleme oma klientide ja aktsionäride huvides alati suhelnud seadust reguleerivate asutuste, osanike ja seadusandjatega.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.