Keskkond

Hiiumaa rannikule jõudnud valgeteraline rasv ei ole keskkonnaohtlik

Hiiumaa adrusel rannal on näha tumedal pinnal valgeid tükikesi. F: Keskkonnaamet

Laborianalüüsides selgus, et eelmisel nädalal hajusate teradena Hiiumaa edelarannikule uhutud aine on tahke rasv, mis keskkonnale ja elusloodusele ohtlik ei ole.

“Labor kinnitas, et aine ei sisalda mürke. Mõõdukas koguses rasv merekeskkonda ei muuda ja elusloodust ei ohusta,” ütles Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra. “Rasv laguneb merekeskkonnas mikroorganismide mõjul ning jõuab tagasi aineringlusesse, seega pole keskkonnakaitse seisukohalt tahke rasva tükikeste koristamine vajalik,” selgitas Vakra.

Rasvaterade päritolu ei ole selge, kuid suure tõenäosusega võib aine pärit olla laevateelt, kus näiteks palmiõli vedanud laev on lasknud merre rasvamahutite loputusvee. “Mittetoksilist materjali sisaldavat mahutiloputusvett on teatud tingimustel lubatud laevateel merre lasta. Seatud tingimused, näiteks laeva liikumiskiirus, peaks tavatingimustes tagama aine hajumise ning hoidma ära selle jõudmise rannikule,” ütles Vakra. “Koduköögistki teame, et eri rasvad tahkuvad ja vedelduvad erineval temperatuuril: näiteks palmirasv ja kookosõli on tahked ka toatemperatuuril ning külmas merevees moodustakski väikesed tahked terad.”

Labor ei tuvastanud, kas tegu on just palmiõli või muu rasvaga, kuid kinnitas, et Hiiumaa ja Saaremaa rannikule uhutud terad koosnevad sarnasest ainest ning tegu on tahke rasvaga, mis keskkonnale ohtlik ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.