Keskkond

Hüva nõu: kuidas rajada linnusõbralik aed?

Foto: Shutterstock

Lindude arvukus Eesti aedades on viimastel aastatel märgatavalt vähenenud. Mida teha, et neid tagasi meelitada?

Linnud peaksid aias tegutseda tahtma kas või sellepärast, et paljud neist tarvitavad toiduks kahjureid, kes end liiga vabalt tundes aiaomanikule palju meelehärmi põhjustavad.

Seepärast oleks tarvis mõelda, kuidas kujundada oma aed selliseks, et linnud sinna ikka tulla tahaksid.

Eesti Ornitoloogiaühing annab nõu:

  • Pane üles paar pesakasti. Kuldnokkadele, piiritajatele, koduvarblastele, räästa- ja suitsupääsukestele võib neid üles panna rohkem ja lähestikku. Väiksesse aeda ei ole teistele liikidele soovitav üle 2-3 pesakasti panna.  
  • Istuta aeda viljapuid (õunapuid, pirne, kreeke, ploome, kirsse) ja marjapõõsaid. Nendel leiavad endale elupaiga mitmesugused putukad ja ämblikud, kes aga omakorda on hädavajalik toidupoolis linnupoegadele.
  • Istuta tihe hekk. Vähemalt rinnakõrgune tihe lehtpõõsahekk meelitab ligi mitmeid laululinde, nt põõsalinde. Üks korralik kuusehekk on aga tõeline linnumagnet!
  • Jäta aeda metsikum nurk, kus linnud end kodus tunneksid.
  • Ära aias mürgita! Pestitsiidide kasutamine aias ei ole õigustatud, kuna sellega mürgitatakse kogu aiaelustikku ja sind ennast niisamuti. Pigem kasuta loodussõbralikke kahjuritõrjevahendeid. 
  • Pane aeda päikeselisse kohta lai madal veenõu, kus linnud saaksid kümmelda ja janu kustutada. Vaheta regulaarselt vett. Kui aias liiguvad ka koerad või kassid, püüa veenõule leida selline asukoht, kus loomad sellele kergesti ligi ei pääseks.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.