Ilmus uus ülevaade Eesti õhureostuse muutustest

Keskkonnaagentuuri praegused andmed väga suuri muutusi lämmastikoksiidide kontsentratsioonist õhus ei näita.Foto: Shutterstock

Hiljuti selgus, et koroonaviiruse tõttu kehtestatud meetmete tõttu on Euroopa õhureostus lämmastikdioksiidi arvelt oluliselt vähenenud. Äsja ilmusid ka Keskkonnaagentuuri andmed Eesti õhusaasteainete kogustest aastatel 1990-2018. Eriolukorra mõju meie õhureostusele praegusel hetkel näha ei ole.

1990-2018 vähenesid kõik analüüsitud saasteained peamiselt seepärast, et Eesti taasiseseisvumise järel toimusid ümberkorraldused majanduses ja omandisuhetes. Viimastel aastatel on heitkogused vähenenud karmistunud keskkonnaalaste õigusaktide ning heite püüdeseadmete ja uute tehnoloogiate kasutusele võtmise tõttu.

Allikas: Keskkonnaagentuur

Lämmastikoksiidide (NOX) kahanemine 60 protsendi võrra perioodil 1990-2018 on tingitud peamiselt energiatootmises ja transpordisektoris toimunud muutustest aastatel 1990-1993. Toona vähenesid maanteetranspordis bensiini ja diislikütuse kasutamine vastavalt 58 protsenti ja 45 protsenti. Lisaks on NOX heitekoguste vähenemisele kaasa aidanud ka katalüsaatoriga sõiduautode osakaalu suurenemine. 2018. aastal tekitasid enim lämmastikoksiidide heitkoguseid energeetika (28 protsenti) ja maanteetransport (22 protsenti).

Allikas: Keskkonnaagentuur

Mis puudutab õhureostuse vähenemist eriolukorra ajal, siis Keskkonnaagentuuril on hetkel olemas eelmise nädala andmed. Need hetkel väga suuri lämmastikdioksiidi kontsentratsioonide muutusi ei näita. Siin võib mängida rolli see, et Eestis on mõnevõrra puhtam õhk kui Kesk- ja Lõuna-Euroopas.

Keskkonnaagentuuri keskkonnateadlikkuse peaspetsialist Uku Tampere sõnul on olukord Tallinna Liivalaia jaamas üsna tavapärane, sest eelmisel nädalal polnud piirangud nii ulatuslikud ja muutus võtab aega. Mõne aja pärast saab andmeid uuesti vaadata. Tartus asuv Karlova jaam asub liiklusest kaugemal, mistõttu seal taolisi järeldusi teha ei saa.

Lämmastikoksiidi kontsentratsioon õhus. Allikas: Keskkonnaagentuur

Euroopa õhukvaliteedi näitajatega saab tutvuda siin. Maailma õhukvaliteedi näitajad on aga siin. Eesti õhukvaliteet on neis üldpildis märgitud kui “piisav” või “hea”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.