Keskkond

Kolm mõjusat rohereklaami, mida sa pead nägema

Orangutan.Foto: Shutterstock

Ettevõtted ja organisatsioonid on hakanud asetama rohkem rõhku enda rohelise kuvandi loomisele. Vahel on see rohepesu, mille eesmärk on luua tegelikkusest keskkonnasõbralikumat kuvandit. Vahel on see roheturundamine ehk eesmärk muuta tarbijate käitumist või näidata uudseid tooteid ja teenuseid, mis selles abiks on. Siin on aga lihtsalt kolm videot, mis näitavad olulisi teemasid ning on vaatajana nauditavad.

IKEA laualambi reklaam (2018)

Selles videos on kujutatud kaks IKEA reklaami. Esimene on aastast 2002 ja teine aastast 2018. 2002. aasta reklaamis ütleb mees: “Paljud teist tunnevad sellele lambile kaasa. See on seepärast, et te olete hullumeelsed. Sellel ei ole tundeid. Ja uus on palju parem.”

Aastal 2018 oli keskkonnasõbralik mõtlemine aga juba piisavalt oluline, et IKEA sidus vanaga uue reklaami, mille lõpus mees ütleb: “Paljud teist tunnevad selle lambi pärast rõõmu. See ei ole hullumeelne. Asjade korduskasutamine on palju parem.”

Iceland poekett (2018) “Rang-tan: räpase palmiõli lugu”

Briti supermarketikett Iceland soovis algselt Greenpeace’i loodud reklaami jõuludel televisioonis näidata, kuid selle näitamine keelati liigse poliitilise sõnumi tõttu ÄRA. Keelamine tõi aga reklaamile veel rohkem populaarsust kui oodati: seda jagati massiliselt sotsiaalmeedias ja uudistes. Reklaam räägib luulevormis loo sellest, kuidas tüdruku tuppa on sattunud orangutan ning ta ei tea, mida teha.

Orangutan võtab ta asju, lõhub taimi ja häälitseb. Ta viskab ära tüdruku šokolaadi ja ulub šampooni peale. Tüdruk käseb tal ära minna ning enne selgitada, miks ta tema toas viibis. Orangutan räägib, et inimene hävitab tema metsa tüdruku šokolaadi ja šampooni jaoks.

Inimene tappis ta ema ning ta kardab, et ta tapab ka tema. Orangutani metsa põletatakse palmiõli jaoks, mistõttu ta mõtles tüdruku juurde jääda. Tüdruk lubab orangutani eest võidelda ning tema lugu jagada: “Tulevik pole veel ette kirjutatud, kuid ma hoolitsen, et see oleks meie.”

REI (2020) “Kõik kaotada”

Matkavarustust müüv REI avaldas video, kus drag queen Pattie Gonia loeb enda kirjutatud ilusat luuletust kandes rannast leitud rämpsust tehtud kleite. Luuletuses viitab ta prügistamisele ning kliima soojenemisele.

Siin on mõned eesti keelde mugandatud tõlgitud read, mis üritavad Pattie Gonia luulet edasi anda:

Oh ei, Emake loodus on vihane

Sest naine teab, kui talle on öeldud
et koosolekul mehed tast liiga julgena mõelnud
Liig uhke, liig vali, liig palju tegemist
Kui uksematiks on tehtud perenaist

Video mõistmiseks piisab aga ka prügi täis kaadrite nägemisest. Luuletuse keskel loevad noored ette kirju emake loodusele. Seejärel räägib Pattie, et aeg tiksub ja peame tegutsema, sest meil on kõik kaotada.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.