Räpinlased otsivad võimalusi vareste ja hakkidega võitlemiseks

Foto: Shutterstock

Räpinlasi häirivad Raudmehe parki kolinud varesed ja hakid, kelle peletamiseks on vallavalitsus asunud otsima lahendusi, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees. 

Räpina vallavalitsuse avalike suhete spetsialisti Vaike Tammese sõnutsi sobib park lindudele, kuna prügikastidest on võimalik toidujäätmetega pakendeid välja kiskuda. Läheduses asub veel kohvikuga bussijaam, aga ka rannaala, kuhu võetakse toitu ühes. «Meile on kurdetud vareste agressiivsust, kui neile on lähenetud. Vanasti lubati vareseid ja hakke ka lasta, kuid enam pole õigust linnas linde küttida,» lisas Tammes.

Sagedaseim koloonia tekkepõhjus on lahtised kompostihunnikud või muu lindudele süüa pakkuv jäätmete ala. Seetõttu soovitab Eestimaa Loomakaitse Liit ehitada kinnised kompostikastid, lukustada prügikastid ning koristada toidujäänused avalikest kohtadest.

Endine keskkonnaameti looduskaitse spetsialist Aita Neemre elab aianduskooli vastas üle jõe. Seal on varesed ja hakid vanade paplite otsas aastaid pesitsenud. «Naabrite juures on nad ka kuuskede latvades. Neile on vaja kõrget kohta, kust hea ülevaade. Eks nad on tüütud küll, sest hakkavad häälitsema hommikul kella viiest, mistõttu ei saa akent lahti jättagi. Praegu on neil just pojad väljas. Meie aias on neile eriti meelt mööda pehmed pirnid, mida nokitakse. Nüüd on nad levinud ka Raudmehe parki. Valdavalt on tegemist künnivarestega, kes lendavad parves, otsides toitu. Seega on oluline, et ei oleks lahtisi kompostihunnikuid ja muud lindudele kättesaadavat toitu,» rõhutas ta.

Neemre enda aias on juba aastaid kaanega toidujäätmete kast. Põllumehed peletavad endise ametniku teada linde paugutamisega. «Tartu kesklinna parkidest on hakid ja varesed kuuldavasti minema peletatud röövlindude häält lindilt lastes.»

Praegu aga Vaike Tammese sõnul Tartus enam nii ei tehta. «Arutasime ka vallavalitsuses esmaspäeval seda võimalust, aga selgus, et elanikud hakkasid kaebama inimeste tekitatud müra pärast. Samuti harjuvad linnud kiiresti. Ehmuvad korraks, pärast tulevad pesade juurde tagasi.» Ainus lahendus tundub Tammese sõnul olevat enne pesitsusaega pesasid lõhkuda. «Just neil päevil pöördus üks pargi kõrval elav inimene vallavalitsuse haldusspetsialisti Allan Kirotari poole. Talle lubati, et veebruaris laseb tuletõrje pesad veejoaga alla.»

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.